Skijanje na Kronplatzu ili Sljemenu je jednostavnije uz Android i iPhone aplikacije
Nakon Božićnih i novogodišnjih blagdana, mnogi će se zaputiti na najdraža skijališta. Neki idu na zagrebačko Sljeme, dok drugi će potegnuti do Schladminga. Čitate li Netokraciju redovito i geek ste, nikamo ne idete bez svojeg smartphonea pa ni na skijanje. Bilo da je riječ o skijanju, snowboardu, ili planinarenju, vjerojatno vas zanima na kojoj ste visini, kojom stazom ste se spuštali i kako dobre slalome ste izvodili. Uz nekoliko aplikacija iz ovog pregleda, sve informacije će vam biti na dlanu, a ako to poželite - i na Internetu...
Nakon Božićnih i novogodišnjih blagdana, mnogi će se zaputiti na najdraža skijališta. Neki idu na zagrebačko Sljeme, dok drugi će potegnuti do Schladminga. Čitate li Netokraciju redovito i geek ste, nikamo ne idete bez svojeg smartphonea pa ni na skijanje.
Bilo da je riječ o skijanju, snowboardu, ili planinarenju, vjerojatno vas zanima na kojoj ste visini, kojom stazom ste se spuštali i kako dobre slalome ste izvodili.
Uz nekoliko aplikacija iz ovog pregleda, sve informacije će vam biti na dlanu, a ako to poželite – i na Internetu.
Pregled skijaških aplikacija za Android i iPhone omogućio je bonbon, nova mobilna mreža čiju ćete podršku naći na Twitteru , Facebooku , njihovom službenom forumu i chatu!
Uz Bonbonov dnevni paket u kojemu za samo 3 kuna dobivate više od 300 MB data prometa imat ćete što raditi čekajući na spust. Još kad bi imali tih 300 MB dnevno na stranim skijalištima…
RunKeeper
RunKeeper za iPhone (dostupan i za Android, inače 10 dolara, do kraja siječnja besplatan) je najpopularnija aplikacija za praćenje aktivnosti poput trčanja, vožnje biciklom, ali i skijanja ili snowboardanja. Prije početka uključite aplikaciju i spremite mobitel u džep. Na kraju ćete vidjeti ukupno (kilo)metre koje ste prošli, promjene visine, tempo, a i mapu sa označenom putanjom.
Svoje aktivnosti možete objaviti na Facebooku ili Twitteru, a možete pratiti i tuđe putem RunKeeperove web stranice. Nakon prijave čeka vas prava mala društvena mreža gdje možete pogledati aktivnosti svojih prijatelja ili primjerice srediti unos na svojoj karti (u slučaju da GPS zapis i karta nisu u skladu).

Uz besplatnu verziju aplikacije postoji i pro verzija koja je do kraja siječnja ove godine također besplatna!
Elevation Pro
Elevation Pro za iPhone (uz cijenu od samo 1 dolar) je vrlo jednostavna aplikacija za prikaz nadmorske visine. Ako vas zanima koliko se metara iznad mora nalazi neka lokacija, pronađite je jednim klikom na Elevation Pro. Kada želite saznati na kojoj se nadmorskoj visini nalazite samo pokrenite aplikaciju.

Aplikacija čuva sve promjene nadmorske visine tako da ćete kasnije moći vidjeti kako se visina mijenjala tijekom vašeg sputa ili uspona.
Ski Timer
Ski Timer je besplatna aplikacija specijalizirana za skijaše, a dostupna je na Android Marketu. Pomoću nje pratite svoje vrijeme, prijeđenu udaljenost, trenutnu brzinu, akceleraciju i promjene visine. Rezultate će aplikacija spremiti na memorijsku karticu, a ako ih želite podijeliti s nekim samo mu pošaljite SMS.

Za razvoj aplikacije je zaslužan Stevica Kuharski koji je na Netokraciji pisao o razvoju aplikacija za Samsungov Bada operativni sustav.
RealSki
RealSki je prva besplatna skijaška augmented reality aplikacija, odnosno aplikacija koja nadopunjuje stvarnost. Pokrenite aplikaciju i odmah možete saznati imena odmarališta ili restorana oko vas. Ne znate ime nekog planinskog vrha? RealSki zna i rado će vam ga prikazati.
[youtube width=”600″ height=”362″]http://www.youtube.com/watch?v=na9_HoAUJQU[/youtube]
Iako je namijenjena korištenju na američkim skijalištima, možete kupiti još osamdesetak karata za skijališta diljem svijeta.
iTrailMap 3D
iTrailMap 3D će prikazati vašu lokaciju na 3D modelu skijališta uz cijenu od 5 dolara. Uz prikaz modela samog skijališta, aplikacija će vam prikazati i dostupne skijaške staze.

Sigurno je kako je tehnologija sve dostupnija i dio je naše svakodnevnice, čak i na izletima. Ono što nedostaje jesu kvalitetne ideje i aplikacije koje će iskoristiti tu tehnologiju, poput augmented realitya.
Imate li vi aplikaciju koja bi nadopunila ovaj popis ili koja na inovativan način može poboljšati vaše izlete? Recite nam u komentarima!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Goranapp
05. 01. 2011. u 8:57 am
Volim otici na Sljeme, ali primjetio sam kako mi iPhone uglavnom sluzi za fotkanje. Ima signala za voice i SMS, ali Edge toliko stuca da na kraju vise i ne pokusavam koristiti appove. Trebam li navesti na kojoj sam mrezi? 🙂
Nino Kristofić
05. 01. 2011. u 10:39 am
Ne znam da li sam u pravu, ali nekako su se ljudi previše počeli baviti time kako bi objavili na razno raznim društvenim mrežama gdje su i što rade, da mi se čini da su prestali uživati u onom stvarnom po što su došli.
Ljudi, dajte uživajte i pustite te gadgete barem malo na miru kako bi se u potpunosti odmorili i posvetili se maksimalno bližnjima i prirodi…
Ne govorim sad konkretno o ovim gore navedenim aplikacijama, ali da li je stvarno potrebno pisati da si se upravo spustio sanjkama s brijega te si napravio drift u kojem su snijegom zatrpani svi oko tebe? Stvarno otuđenje…
Nikola Krajačić
05. 01. 2011. u 12:06 pm
Pa nije nužno za dijeljenje 🙂
Osobno, koristim RunKeeper ljeti za vožnje biciklom, pa onda imam fini pregled na rute, uspoređujem jel mi je bolje voziti se oko Drave ili potegnuti do Čakovca i natrag i slično…