Kako i gdje uživati uz internet na zimskom odmoru

Kako i gdje uživati na zimskom odmoru – bez straha da ćemo biti ‘odsječeni’?

Planiranje putovanja na poneko od bližih ili daljih skijaških odredišta često će uključiti potragu za odgovorom na pitanje - koliko ću dobro biti povezan(a) s internetom? Ako zakaže povezivanje na mobilnoj mreži, dobro će doći sagledavanje drugih opcija, s provjerom što nam se nudi prije nego negdje krenemo.

skijanje

Dobro poznajete samoga sebe, znate da ste ovisni o internetu i da nećete izdržati ako nemate dovoljno dobre opcije za spajanje ako pobjegnete na skijanje? U redu je, tu smo svi prijatelji, ne morate skrivati vlastitu internetsku zagriženost, pokušat ćemo zajedno naći neko rješenje…

Prošećimo Austrijom

Ubacivanje skupa riječi “Hrvati skijanje Austrija” u Googleovu pretragu otkrit će da hrvatski ljubitelji zimske rekreacije nisu dignuli ruke od posjeta austrijskim skijalištima niti u posljednjih nekoliko godina, u zamahu ekonomske krize. Ako ste ondje već bili ili ako se prvi puta spremate u Austriju, dobro je u glavi imati osnovne korisne informacije u potrazi za mjestima za što bolji pristup internetu.

Ako se nađete u situaciji da spajanje na mrežu operatera kojim se služite ne ide najbolje ili se plašite cijena roaminga, najpopularnija zimovališta u Austriji nude i druge mogućnosti. Ako ste već izdvojili novac za dnevnu ili neku drugu kartu za skijalište, izbjegavanje dodatnih troškova pruža se s pristupnim točkama za spajanje na neku od bežičnih mreža za koje se neće morati dodatno plaćati – s mogućnošću spajanja na različitim uređajima koji su nam u tom trenutku pri ruci, bilo da je riječ o laptopu, ‘pametnom’ telefonu ili tabletu.

Šetnja Austrijom može nas odvesti do Kitzbühela i okolice, gdje pri ruci može biti KitzSki W-Lan. Nešto zapadnije i južnije, nedaleko granice s Italijom, točke za pristup internetu pružaju se dok obilazimo skijališta u okolici Söldena, a malo istočnije, možemo provjeriti što se nudi u skijaškoj regiji Ski amade, u okolici Salzburga i Štajerskoj.

Bilo da smo u alpskoj (jugo)zapadnoj Austriji ili negdje drugdje, zašto ne probati začiniti svoj zimski rekreativni odmor s još nečime, kada smo već uhvatili vezu? Priliku da zabilježimo koliko nam dobro ide na skijalištu pruža se s aplikacijom iSki Tracker, dostupnom za staze u 18 država, s mogućnošću da dobijemo informacije o različitim skijalištima – i saznamo koje je najbolje mjesto za nas. Bilo da na stazi volite skijanje ili ‘boardanje’, s aplikacijom ćete moći registrirati što ste postigli na stazi i pohvaliti se vlastitim uspjesima dijeleći rezultate s prijateljima.

Ako procijenite da su za dijeljenje.

Kako stoje stvari u Italiji?

Dolomiti Superski internet  prikaz

Odlazak prema jugu zadržat će nas u Alpama, ali preko granice, u Italiji. U potrazi za internetom kada ne želimo cijelo vrijeme ovisiti o roamingu, pomoći će opcije koje možemo naći u Dolomitima ili malo dalje, ako se približimo Francuskoj krećući se prema Mont Blancu.

Prilikom obilaska Dolomita na sjeveru zemlje, u našoj potrazi za internetom pomoći će tamošnji provider Guglielmo, koji je s pristupnim točkama pokrio Val Gardenu i šire dolomitsko područje. Ako tražimo predah od skijanja i željeli bismo prosurfati netom prije nego se vratimo na stazu, poslužit će usluga za koju se može prijaviti sms-om, s traženjem lozinke za spajanje na jednoj od pristupnih točaka.

Ako nas zanima nešto više o Val Gardeni i okolnim skijalištima, informacije koje želimo pruža aplikacija koja približava taj dio Italije, pomažući nam da svoj odmor isplaniramo što bolje. I da nas što manje stvari iznenadi kada ondje stignemo.

Što će nas dočekati ako krenemo zapadnije, prema granici s Francuskom, nedaleko Mont Blanca? Za surfanje ‘webom’, mogućnost koja bi mogla biti zanimljiva otvara se na stazama koje okružuju Courmayeur, sa zasad eksperimentalnim projektom pristupnih točaka za besplatni internet. Okej, skoro pa besplatni – s obzirom na to da u uputama stoji kako je prilikom registracije stranih gostiju potrebno unijeti podatke za kreditnu karticu i jednokratno platiti 1 euro prije nego stignu podaci za pristup.

Skok u susjedstvo

Želimo sjesti u auto i provesti vikend ili uzeti nekoliko slobodnih dana za zimsku rekreaciju negdje bliže? Povoljna varijanta koja nije tako daleko hrvatskim ljubiteljima skijanja otvara se na mariborskom Pohorju, gdje će među opcijama za dolazak do interneta biti pristupne točke u blizini skijališta. Međutim, pogled na kartu koja prikazuje Pohorje otkrit će nam da se mogućnost spajanja pruža u tamošnjim hotelima, apartmanima i mjestima za opuštanje poput centara za ‘wellness’ – pa bi dolazak do podataka za pristup mogao biti neprelazna prepreka ako ne kanimo potrošiti nešto dodatno kao gosti.

U Sloveniji bismo mogli poželjeti skoknuti i malo dalje, do Kranjske Gore na sjeverozapadu zemlje, a prije nego se otputimo, zašto ne provjeriti tamošnji popis mreža koje bi mogle poslužiti za spajanje i mjesta na kojima se nalaze?

Ako ste, pak, u situaciji da neka od opcija za pristup bežičnoj mreži ne funkcionira ili ste na mjestu na kojemu mreža nije dostupna, još uvijek ćete se moći osloniti na vlastitog operatera i roaming koji je od ljeta prošle godine s nižim cijenama, a po najavi, od proljeća iduće godine trebao bi biti još jeftiniji. S vremenom, trebali bismo dočekati i ranije najavljeno ujednačavanje cijena telekomunikacijskih usluga unutar Europske unije, u ljeto 2017. godine.

U međuvremenu, u planiranju zimskog odmora dobro će doći pregled i priprema dostupnih opcija za spajanje, bilo da je u planu put na europska odredišta koja hrvatski ljubitelji skijanja najviše vole ili neka druga varijanta u inozemstvu. Zašto bismo bili interneta ako postoji opasnost da ćemo se zbog toga početi tresti i početi zapažati druge negativne posljedice ‘odsječenosti’?

geekwebshopkultura_mastercard

Članak o surfanju na snijegu donosi vam MasterCard. Priuštite si zimsko putovanje iz ‘geek’ snova uz MasterCard best-buy preporuke.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.