Sjeverna Koreja je odgovorila na optužbe o napadu na Sony s kraja studenog u kojem su hakeri uspjeli pristupiti velikim količinama podataka. Napad je u Sonyu izazvao krizu, a Sjeverna Koreja je tajnovito odbijala komentirati cijelu situaciju, sve do jučer kada se ogradila od napada.

Sjevernokorejski diplomat u New Yorku rekao je da se njegova zemlja ogradila od hakerskog napada na Sony s kraja studenog u kojem je tehnološki div pretrpio najteži korporativni napad koji je dospio u medije. Sonyju su ukradene ogromne količine podataka, osobni podaci od približno 6000 zaposlenika, neki od iščekivanih filmova i podaci o plaćama direktora, prenosi Newsweek.
Sjevernokorejci ne preuzimaju odgovornost
Sjevernokorejci su na optužbe odgovorili optužbom, tvrdeći da je povezivanje s napadom planirani pokušaj degradiranja zemlje. Novi je stav napokon riješio napetost koja je nastala nakon što su na optužbe odgovorili prvi put, kada je glasnogovornik vlade Sjeverne Koreje BBC-u rekao da pričekaju i vide sami.
Unatoč izjavi, Sjeverna Koreja i dalje ostaje sumnjiva jer je optužena za hakerske napade na južnokorejske televizije i njihov financijski sustav prošle godine od kojih se također ogradila. Napadi su vrlo slični, no ipak postoje neke razlike stoga nije vjerovatno da je počinitelj isti, prenosi The Guardian.
Zašto je Sjeverna Koreja optužena?
Sjeverna Koreja se prvi put pronašla na listi optuženih nakon što je Recode objavio kako ih Sony Istražuje iz odmazde zbog filma koji uskoro izlazi. The Interview je komedija u kojoj Seth Rogen i James Franco glume novinare koje CIA zaposli kako bi izvršili atentat na Kim Jong-Una. Sjeverna Koreja je film osudila kao terorizam i najavila da će reagirati.

Siromašna zemlja u kojoj još uvijek uvijek vlada komunizam počela je razvijati cyber ratovanje već osamdesetih godina prošlog stoljeća. Ulagali su u potrebnu tehnologiju i svoje najbistrije tehnofile školovali kako bi postali vrhunski hakeri. Iako je zemlja u generalno lošem stanju, kapacitete za takav napad imaju, prenosi CNBC.
Nije sigurno tko je krivac za napade, a Sonyju ostaje kriza koju će morati riješiti i zbog koje će sigurno ostati bez velike količine novca. Slučaj pokazuje da je era hakerskog ratovanja u zamahu i ne ograničava se na korporativnu ili državnu razinu, a kao i u drugim vrstama sukoba, stradaju oni najmanji – u ovom slučaju zaposlenici i korisnici.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari