ShoutEm – Od ideje preko investicije do proizvoda
U sklopu konferencije Microsoft Windays 11 Viktor Marohnić iz tvrtke ShoutEm održao je predavanje pod nazivom “Od ideje preko investicije do proizvoda”. Predstavljeno je kako i na koji način investitori prepoznaju ideju koja je dobar potencijal za investiciju, a sve na primjeru projekta ShoutEm. Iako je projekt tokom godina nekoliko puta mijenjao smjer razvoja i poslovni model, prisutan je na globalnom tržištu te osigurao VC ulaganje. Kapitalna investicija omogućila je otvaranje ureda u Londonu i New Yorku što je u konačnici donijelo tisuće malih korisnika iz Velike Britanije i SAD-a.
Na početku predavanja prikazana je animacija koja je zorno dočarala razgovor poduzetnika i stranog investitora. Iako se za domaće tržište brojka od 20,000 korisnika čini velikom, na globalnom tržištu to, na žalost, ne predstavlja ništa. Velika većina investitora neće niti razgovarati o projektu dok ne dostigne 1,000,000 korisnika.
Početni savjeti o privlačenju investicija i razvoju poslovanja dobiveni su od Denisa Kotlasa (Envox), Damira Sabola (Iskon), Nenada Bakića (Moj Posao), osnivača slovenskog startupa Zemanta te Dražena Drnasa (GoHome).
Kako bi se osigurala investicija, potrebno je ispuniti određene zahtjeve:
- Veličina tržišta – Treba računati na globalno tržište od početka, lokalno tržište može biti samo potvrda koncepta.
- Ambiciozan plan – Potrebno je pokazati potencijal te želju za zaradom – 1-5 mil USD u prve 2-3 godine. Također je potrebno pokazati potencijal za prihode od 10 do 100 mil USD u razdoblju od 3-6 godina.
- Skalabilan poslovni model – Poanta skalabilnog poslovnog modela je da rast prihoda mora biti puno veći od rasta troškova.
- Vlastito ulaganje – VC cijeni pokretanje uspješnog posla s vlastitim sredstvima.
- Gotov proizvod i prvi klijenti – Troškovi za pokretanje su mali, stoga moraju biti pokriveni iz vlastitih sredstava ili angel investicije.
- Komunikacija s investitorima – Potrebno je kontinuirano razgovarati s investitorima, predstavljati im projekte i ideje. U prvim sastancima nikako ne tražiti novac.
Početak poslovanja najlakše je financirati iz vlastite ušteđevine. Dodatna sredstva dostupna su kroz poticaje Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, BICRO program ili razne natječaje. Za dobivanje veće investicije potrebno je proizvod reklamirati na kampovima poput SeedCamp. Kako je klima za investitore u Republici Hrvatskoj relativno nepovoljna, Marohnić savjetuje preseljenje za lakše dobivanje investicije. Također je istaknuo da treba izbjeći gubitak fokusa i raditi samo ono što je zamišljeno kao osnovni posao projekta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Goran Radic (@goranapp)
05. 04. 2011. u 3:19 pm
Volio bih vidjeti tu animaciju 🙂
Berislav Lopac
05. 04. 2011. u 4:52 pm
A mene zanima koliko je bilo publike, koji profil je bio i kako su reagirali. Je li bilo pitanja i komentara? To je najzanimljiviji dio svakog predavanja. 🙂
Damir2
05. 04. 2011. u 11:23 pm
svaka čast na dosta realnom članku, ali ne znam zašto se ‘prežvakavaju’ uvijek iste firme, bez nekog posebnog povoda. Slično kao na Techcrunchu koji stalnim spominjanjem favorizira neke projekte (tako barem misle čitatelji).
Od ovih savjeta o ambicioznim planovima, zanima me da li neka od ovih spomenutih firmi ima potencijal za prihode 10-100 mil. USD u prvih 3-5 godina. Ako da zanima me koja. Ako nema, kako su onda ispunili navedene kriterije investitora. Da li to znači da savjet i nije baš takav u praksi kakvim se opisuje. A ako nije onda se postavlja pitanje čemu takav savjet.
Berislav ako može nemoj ti, jer ti ćeš me opet popljuvati 🙂
Berislav Lopac
05. 04. 2011. u 11:46 pm
Hahaha! 😀
Nemam te zašto “popljuvati” (odnosno konstruktivno kritizirati 😉 ) jer ti je ovo pitanje na mjestu, i nemaš nepodržanih tvrdnji u komentaru… 😉
Ali zanima me na koje to “spomenute firme” misliš? I koga uopće pitaš ima li neka od njih potencijal za takve prihode? Procjena je uvijek subjektivna: bitno je jedino što procijeni onaj tko ima novac za ulaganje, a nebitno je ono što procijenimo ti i ja. A koja je od tih procjena realna, pokazat će isključivo vrijeme.
Damir2
06. 04. 2011. u 11:57 am
pa mislio sam na ove spomenute firme Iskon, Envox, Moj Posao, Zemanta, Gohome čiji su predstavnici dijelili savjete. Neka kaže netko tko poznaje situaciju.
Koja je od njih postigla ili planira postići prihod 10-100 mil USD u prvih par godina. Ako nema nijedne, onda je trebalo korigirati savjete. Meni zvuči glupo npr tumačiti drugima, ako mislite dobit lovu trebate planirat prihode 100 mil usd ali eto mi smo dobili lovu iako planiramo samo 2 mil.
Što ne znači da se ne slažem sa općenito savjetima Marohnića koji su sasvim po meni ok.
Berislav Lopac
06. 04. 2011. u 12:07 pm
Prepustit ću Viktoru da odgovori, ali ja ne razumijem tvoju logiku: kako si ti izvukao zaključak da su navedene firme savjetovale da treba planirati prihode od 100 mil dolara kako bi se privukla investicija? To nigdje ne piše, to si izmislio i imputirao Viktoru bez ikakvog temelja; Damire, da nisi po zanimanju novinar? 😉
Dino
06. 04. 2011. u 2:25 pm
Prezentacija je bila odlična, subjektivno mišljenje. Zanimale su me neke informacije i dobio sam odgovor. Puno hvala. 🙂
Damir2
06. 04. 2011. u 3:11 pm
a lijepo piše da su početni savjeti za privlačenje investicija dobiveni od gore navedenih firmi. Zatim pod Ambiciozan plan navodi to o čemu govorimo. Sad tko je to savjetovao ako nisu oni ne znam. Možda Stevica.
Berislav Lopac
06. 04. 2011. u 3:19 pm
Joj Damire, ne sramoti se! Iako je sad već malo kasno za taj savjet, bojim se…
Damir2
07. 04. 2011. u 5:14 pm
evo šta sam rekao, da ćeš me popljuvati. Ali evo, nije odmah u prvom postu 🙂