Shortcut je najveći hrvatski telefonski imenik - za vaš iPhone

Shortcut je najveći hrvatski telefonski imenik – za vaš iPhone

Shortcut je besplatna mobilna aplikacija za iPhone koja vam omogućuje pretraživanje najvećega hrvatskog telefonskog imenika i nalaženje bankomata, restorana, hotela ili primjerice ljekarni. Trebate bankomat, Shortcut vam može prikazati najbliži. Shortcut je sličan servisu Blizu mene po namjeni, ali ne i tehnologiji. Dok je Blizu mene internetski servis odnosno web stranica koju možete otvoriti na bilo kojem uređaju, Shortcut je aplikacija za iPhone koja se povezuje na T-Comov imenik. Uskoro žele izraditi i Android varijantu...

Shortcut je besplatna mobilna aplikacija za iPhone koja vam omogućuje pretraživanje najvećega hrvatskog telefonskog imenika i nalaženje bankomata, restorana, hotela ili primjerice ljekarni. Trebate bankomat, Shortcut vam može prikazati najbliži.

Shortcut je sličan servisu Blizu mene po namjeni, ali ne i tehnologiji. Dok je Blizu mene internetski servis odnosno web stranica koju možete otvoriti na bilo kojem uređaju, Shortcut je aplikacija za iPhone koja se povezuje na T-Comov imenik. Uskoro žele izraditi i Android varijantu…

Oba rješenja imaju svoje prednosti i mane. Dok je oblik web stranice Blizu mene omogućavao otvaranje na većini mobilnih uređaja, Shortcutova vezanost za uređaje poput iPhone omogućuje im bolju integraciju mogućnosti poput GPS-a. Nativne aplikacije najčešće su i znatno brže.

Shortcut je izradio Aircutdev, hrvatski dvojac za izradu mobilnih aplikacija znan po svojim vizualno atraktivnim aplikacijama poput 108minutes. Ne treba čuditi, jer sučelje dizajnira Filip Filković Philatz, grafički dizajner, redatelj video spotova i umjetnik poznat po često vrlo šokantnim i zanimljiv radovima. Dok su mu spotovi ne samo nagrađeni već i cenzurirani, Filip se zajedno s kolegom Mijom Kaligerom odlučio baciti u izradu mobilnih aplikacija.

Nađi lokaciju – podijeli je ili dodaj

Kad otvorite Shortcut, možete pretraživati lokacije po imenu, ključnoj riječi, djelatnosti ili broju telefona ili upotrijebiti prečace. Prečaci su zapravo snimljena pretraživanja, a možete dodavati i vlastita. Kada kliknete određenu lokaciju, vidjet ćete je na integriranoj Google karti. Na karti možete vidjeti i svoju lokaciju te prikazati rutu do lokacije. S obzirom da se radi o imeniku, svaka lokacija ima adresu te telefonski broj koji možete dodati kao kontakt u iPhoneov adresar. Nalazite li se s kime, možete mu poslati lokaciju e-mailom u kojem će biti napisana adresa i link na Googleovu kartu.

Bankomati su posebna priča. Pošto kliknete na ikonu i odabete željenu banku, Shortcut će vam pokazati najbliže bankomate. Za razliku od ostalih lokacija koje Shortcut dobiva iz T-Comovog imenika, bankomate dobivaju putem vlastitog servisa.

Sučelje čini čuda

Napokon kvalitetno sučelje. Razvijatelji mobilnih aplikacija najčešće zaboravljaju da dobro sučelje, osim što olakšava korištenje pojedine aplikacije, pospješuje i prodaju. Koliko god vas to grizlo, korisnici će aplikacije kupiti kada izgledaju dobro! Naravno, ponekad će se raditi samo o lijepom dizajnu, ali Shortcut je dobar primjer ugodnog dizajna koji čini ugodnu aplikaciju. Ikone su jasne, prepoznatljive i ne možete ih promašiti prstom, a prikaz sadržaja jednostavan. Nema neugodnih iznenađenja ni nepotrebnih ikona.

Aplikacija nema ni puno postavki. Možete odrediti svoju lokaciju i dati Shortcutu do znanja da je koristi kao uobičajno mjesto pretrage kako vam ne bi pokazivao lokacije iz drugih gradova. Na žalost, osim bankomata, Shortcut vam ne prikazuje blizinu drugih lokacija, osim kad ih otvorite na karti. Kaliger objašnjava kako da bi primjerice za 100 restorana u jako kratkom periodu slao upit na Google za koordinate, Google bi to blokirao. To bi se dalo riješiti kada bi se upiti mogli odužiti, ali korisnici očekuju briznu.

Shortcut je jednostavna, oku i korištenju ugodna aplikacija kojoj zaista nedostaje redanje lokacija po blizini. Nadamo se da će Aircutdev nekako uspjeti to implementirati ne žrtvujući brzinu. S obzirom da je Shortcut besplatna aplikacija, zašto je ne preuzeti i isprobati? U komentarima potom slobodno recite koji su vaši dojmovi

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    06. 09. 2010. u 8:22 pm Odgovori

    UŽAS!
    Tapom na pretragu obližnjih bolnica, aplikacija mi ispiše imena, prezimena, adresu i broj telefona mojih susjeda i bližnjih te mene samog; i ostalih nevezanih imena. ono WTF?! Povreda privatnosti? Nadam se da će se aplikacija skinuti dok ne riješe to, koji k?
    LOŠE

  2. Mijo Kaliger

    Mijo Kaliger

    06. 09. 2010. u 8:49 pm Odgovori

    @Marko

    Prije svega aplikacija ne cuva nikakve podatke o korisniku a kamoli podatke za “povredu privatnosti”, koristi samo njegovu lokaciju na sto korisnik moze i nemora pristati.

    Brza pretraga klikom na neki ShortCut izvrsava pretragu po kljucnoj rijeci i trenutnoj lokaciji, npr. ShortCut “Bolnica” za lokaciju Zagreb izlistava sve bolnice u Zagrebu

  3. Marko

    Marko

    06. 09. 2010. u 9:01 pm Odgovori

    Možda je javan, ali za individualnu upotrebu. Iz T-comovih pravnih napomena:
    “Dokumenti objavljeni na ovoj web stranici smiju se kopirati samo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu te uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava. Stoga se ona ne smije dalje kopirati, reproducirati ili na neki način distribuirati bez izričitog pristanka T-Hrvatskog Telekoma.”

    Prihvatimo li imenik kao dokument T-coma (što možemo jer i on sam ima pravne napomene), kojemu sam potpisom dao pravo na prikazivanje mog broja telefona u njihovom imeniku, onda vrijedi i da će do moga broja telefona/adrese moći doći individua koja se već zainteresira za moj broj recimo. Ova aplikacija daje brojeve telefona i adresa ljudi koje ja ne tražim, niti želim znati ili pak da moji podaci budu greškom dani na vidjelo. Također, za upotrebu takvih informacija trebao bi pristanak T-coma?

    U svakom slučaju, krive informacije se daju. ne želim da me se zove kada ja nisam bolnica! 🙂

  4. catalina

    catalina

    06. 09. 2010. u 11:26 pm Odgovori

    @Marko

    ne mogu ne iskomentirati 🙂

    “javan, ali za individualnu upotrebu” je, sigurna sam, neka vrsta oksimorona.

    Znači li Vaš komentar da korisnici aplikacije nisu individue ili znači da ćete vi tužiti t-com ako Vam u njihovom imeniku (na webu) slučajno izbaci kontakt koji Vi ne želite? Šta ako Vi slučajno vidite nečije podatke greškom, da li ste time Vi “povredili” nečiju privatnost?

    Ili hoćete reći da iako ste svojim pristankom (potpisom) dozvolili da t-com koristi Vaše podatke, Vi zapravo ne želite da drugim ljudima budu Vaši podaci dostupni? Namjerno, greškom ili tražeći baš Vas? hmm..

    Ako će netko i tražiti bolnicu preko aplikacije, sigurno neće nazvati slučajno krivo prikazani kontakt, recimo Ivu Ivića, tako da mislim da se ne morate bojati da će se netko zabuniti da ste Vi bolnica 🙂 Sad sam isprobala na aplikaciji pretragu po bolnicama, nije pukla, točno je locirala i pokazala je samo i isključivo bolnice. Može biti do Vaše trenutne lokacije i mislim da bi online t-imenik izbacio identične rezultate za taj tip pretrage.

  5. Adam

    Adam

    20. 09. 2010. u 12:01 pm Odgovori

    Nema takve aplikacije niti u appstoru. A link koji ste stavili vodi na itunes a ne appstore i
    naravno nema nicega. Request
    can’t be completed. O yeaa. Ne radi!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.