Servis za usporedbu cijena ShopMania od sad i u Hrvatskoj

ShopMania: Rumunjski servis za usporedbu proizvoda i njihovih cijena od sada i u Hrvatskoj

Da svi žele proći što jeftinije pri kupovini proizvoda i usluga te da je to situacija u kojoj se Hrvati ne boje obratiti internetu, pokazuje činjenica da na ovom području postoji nekolicina online servisa za usporedbu cijena. Od sada je tu još jedan - rumunjska ShopMania, koja je prisutna u 32 zemlje, uključujući i susjednu Srbiju, sada je dostupna i u Hrvatskoj.

shopmania

Za krajnje korisnike sustav je nešto na što su već navikli – usporedba cijena na internetskim trgovinama uz dodatne informacije o proizvodu i mogućnosti ostavljanja recenzije. Tu su i neke naprednije opcije, poput usporedbe proizvoda i njihovih karakteristika, ali i mogućnost da se dobiju obavijesti kada cijena određenog proizvoda padne ispod zadane razine. Zanimljiv je dodatak za preglednike koji automatski prikazuje najbolje cijene proizvoda kojega možda pretražujete negdje drugdje na internetu. No, u cijeloj je priči poseban naglasak stavljen na pristup poslovnim korisnicima – internetskim trgovcima, malim i velikim, te i onima koji web shop (još) nemaju.

Iza projekta stoji rumunjska tvrtka ShopMania te predstavnici za Hrvatsku Daniel Pikl i Bojan Pleše. Daniel detaljnije pojašnjava po čemu se razlikuju od konkurencije, za koju su svjesni da je već duže vrijeme prisutna na ovom, ne toliko velikom tržištu.

Istina je da u Hrvatskoj već postoje dva slična projekta, međutim ShopMania nudi puno više mogućnosti od konkurencije te ima vlastitu platformu za izradu web trgovine. Jedan od primjera je da svim trgovinama partnerima dajemo aplikaciju Facebook trgovina za prikaz svih proizvoda na toj društvenoj mreži.  

Nadalje, cijene po kliku su pristupačnije na ShopManiji nego na stanicama konkurencije. Trgovine same odlučuju koliko žele platiti po kliku po određenoj kategoriji ili proizvodu. Mogu licitirati i to im daje velike mogućnosti u prezentaciji njihovih trgovina i ostvarivanju ciljeva. Praksa Shopmanije iz 32 zemlje pokazala je da najniža cijena proizvoda ne znači da će kupac proći najjeftinije i najbolje.

Cilj: Dovesti na web one koji još tamo nisu

shopmania 2

ShopMania želi na svoju platformu dovesti veći broj web trgovina, ne samo one veće i poznatije. Jedna od metoda privlačenja poslovnih korisnika jest bon od 400 kuna koji će se moći potrošiti na stranici kako bi se isprobale njene mogućnosti, poput widgeta zvanog MiniShop putem kojeg se cjelokupna ponuda ili njen dio može staviti na neku drugu web stranicu ili na oglas. Uz to, vjeruje da će platforma za izradu web trgovine privući i one koji web shop nemaju, posebice jer je ecommerce u Hrvatskoj u porastu, iako redovito kaskamo za dobrim dijelom Europe.

Kolege iz Rumunjske dobile su jasan uvid u hrvatsku e-commerce scenu. U usporedbi sa zemljama kao što su Rumunjska, Poljska i Češka još uvijek dosta kasnimo. Nedavno je jedan web shop u Rumunjskoj prodan za 250 milijuna eura. Ima i kod nas izuzetaka, ali je to još uvijek daleko. Naravno, sve je logično zbog veličine tržišta, ali vidimo prostora u optimizaciji logistike, plaćanja, a samim time i brzine izvršavanja narudžbi.

Nismo u Hrvatsku donijeli samo “golu” web stranicu, nego i čitavu bazu proizvoda i know how s kojim raspolaže ShopMania. Donijeli smo njihovo iskustvo u filtriranju i pretraživanju proizvoda. Fokus je na kupcima pa smo i za njih pripremili nekoliko zanimljivih stvari, poput spomenutog widgeta za preglednik.

S tehničke strane, pojavljivanje web shopa na ShopManiji jednostavno je putem XML-a ili nekog od pluginova koje servis podržava, a u to je uključena većina poznatih web shop platformi kao što su Magento, eShop, CubeCart, PrestaShop, XCart ili WordPress e-commerce. Trgovci mogu određivati koji će artikli biti prikazani na servisu, a plaća se po posjeti web shopa sa ShopingManije – po principu CPC (cost per click) ili uz spomenuti sustav licitacije.

15 kategorija proizvoda

shopmania 3

Na ShopManiji se tako trenutno najviše može pronaći elektronskih proizvoda, no Daniel ističe da je to rezultat koji nude trenutno upisane web trgovine, a što ih bude više, ponuda će biti raznovrsnija. U ponudi ima 15 osnovnih kategorija, stoga će se s novim trgovinama širiti i mogućnost praćenja njihovih cijena te usporedbi. Doduše, ponuda je u skladu s onime što Hrvati najčešće kupuju – ne zaboravimo da Googleov Consumer Barometer redovito javlja da se kod nas putem interneta najčešće kupuju odjeća, knjige, kozmetika te hardver i softver.

ShopingManiji i sličnim servisima u prilog svakako ide i još jedan podatak od istog izvora, a to je da se čak 66% osoba obuhvaćenih ovim ispitivanjem obraća upravo internetu za usporedbu proizvoda i njihovih cijena.

A vi?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Digitalni proizvodi

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...