Poznat je raspored za četvrto izdanje konferencije Shift koja se ove godine održava 11. i 12. lipnja u splitskom Hrvatskom narodnom kazalištu. One koje zanimaju trendovi u startup svijetu, zasigurno će požuriti na Jadran kako bi poslušali dvadesetak zanimljivih govornika i pratili startup natjecanje.
Prvi dan konferencije posjetitelje očekuje predavanje Stevea Huffmana koji će okupljene upoznati s pozadinom priče osnivanja reddita, kojega mnogi nazivaju početnom stranicom interneta, ali i servisa Hipmunk. Osim toga, slušat ćemo predavanje Andree Barice iz investicijskog fonda 500 Startups, Nicka Grossmana iz investicijskog fonda Union Square Ventures te Amy Cosper, glavne urednice eminentnog časopisa Entrepreneur.
Istoga dana slušat ćemo još i Aarona Whitea iz investicijskog fonda Venrock, osnivača servisa Hired Allana Granta, Marcusa Segala koji je posljednjih šest godina bio “bog i batina” u Zyngi, Evana Stitesa Claytona koji stoji iza Teespringa, startupa koji se voli hvaliti da “proizvodi milijunaše”, te urednika TechCruncha Mikea Butchera.
Drugog dana na pozornicu se redom penju: Des Traynor (Intercom), Tom Preston-Werner (GitHub), Theresa Preston-Werner (Codestarter), Stan Schroder (Mashable), Tomaž Štolfa (Layer), Shai Wininger (Fiverr), Or Offer (SimilarWeb) te Qasar Younis (Y Combinator).
Shift Challenge
Tijekom dva konferencijska dana održat će se i četiri Shift Challenge Sessionsa tijekom koja će 24 najbolja prijavljena startupa “pitchati” svoje ideje pred publikom i mentorima. Kao i do sada, startupi će u tri minute predstaviti svoj proizvod, objasniti na koji se način on razlikuje od srodnih te zašto je vrijedan pažnje. Tri najbolja startupa kući će, osim korisnih komentara mentora i neprocjenjivog iskustva izlaganja pred stotinama gledatelja, ponijeti i vrijedne nagrade, a prvom mjestu se dodjeljuje 10 tisuća dolara.
Startupi koji su prošli u finale:
- Ballistics (Hrvatska) – Advanced Handball Statistics (AHS) je takozvana SaaS (Software-As-A-Service) cloud usluga namijenjena prvenstveno rukometnim klubovima i savezima koja omogućuje detaljno i efikasno praćenje događaja tijekom rukometne utakmice putem mobilne aplikacije.
- CabUp (Hrvatska) – CabUp je aplikacija koja vam omogućava da naručite taksi na jednostavan, pouzdan i transparentan način u 12 zemalja.
- ChallengeZone (Hrvatska) – ChallengeZone je platforma povezana sa svim relevantnim društvenim mrežama koja omogućava korisnicima i brendovima da izazovu (challenge) druge korisnike na razne zadatke bilo gdje u svijetu.
- Epic Weather (Hrvatska) – Epic Weather je aplikacija koja na temelju prognoze za sugerira koju odjeću da nosite.
- IndiKnow (Hrvatska) – Aplikacija za male poduzetnike i turističke djelatnike koja pomaže u pronalaženju i rezervaciji komplementarnih usluga.
- Izzy (ex Lite.me) (Hrvatska) – jednostavno i zabavno rješenje za razmjenu tekstualnih poruka primarno orijentirano na tinejdžersku publiku.
- Mogy (Hrvatska) – Softversko rješenje za osobne trenere koji im omogućuje da kreiraju programe treniranja, upravljaju klijentima te s njima budu u redovitom kontaktu.
- MyBeeLine (Hrvatska) – MyBeeLine je aplikacija fokusirana na ranu detekciju i prevenciju bolesti i općenitu zaštitu pčela.
- Non profit association Idea4 (Hrvatska) – Proizvodnja EV punjača koji će uređaje puniti brže, bolje i jeftinije od svih drugih.
- Rentl.io (Hrvatska) – Rentlio je web aplikacija koja iznajmljivačima apartmana, soba, vila, malim hotelima i B&B-ima eliminira stres i administraciju.
- Spotie (Hrvatska) – Spotie je prva mobilna aplikacija koja omogućuje iznajmljivanje privatnog i hotelskog smještaja s 0% provizije za goste i domaćine.
- Supracontrol (Hrvatska) – Supracontrol proizvodi sigurnosno rješenje za učinkovito upravljanje ICT infrastrukturom u podatkovnim centrima.
- Tourgent (Hrvatska) – Cloud usluga koja autobusnim prijevoznicima i turističkim agencijama omogućuje da prate što se događa s njihovim turama, vozačima, vodičima i vozilima. Kroz Tourgent je olakšana komunikacija svih uključenih u organizaciju tura te praćenje troškova i profita.
- Via Tralala (Hrvatska) – Via Tralala olakšava planiranje putovanja i online rezervacije s ciljem da u potpunosti uživate u svim aspektima vašeg putovanja.
- AMIKO Loyalty points (Argentina) – AMIKO nudi tvrtkama jednostavan i ekonomičan način za izradu vlastitog programa lojalnosti.
- Catalanlabs (India) – CatalanLabs je startup koji proizvodi nosive uređaje kojima je svrha korištenje tehnologije u cilju poboljšanja življenja.
- Enigmedia (Španjolska) – Enigmedia nudi rješenja koja omogućuju uštedu od 95% u CPU potrošnji, održavajući sigurnost na 252 bita uz 50% bandwitha.
- Facewallet Inc./Saffe (Brazil) – Platforma za prepoznavanje lica za mobilnu autentifikaciju.
- InAtomic Ltd. (Kanada) – Android aplikacija koja nadzire sve tekstualne poruke, pozive, dokumente, chatove i internetski promet.
- Liana – Connecting Expats (Hrvatska/Velika Britanija) – Liana je aplikacija koja korisnicima omogućava da se povezuju s ljudima iste nacionalnosti i/ili jezika dok su na putovanju u inozemstvu.
- Proxy42 (SAD) – Ovaj startup omogućava inovativno iskustvo igranja koje je u stvarnoj interakciji s ljudima, mjestima i stvarima oko nas.
- Retargeting.biz (Rumunjska) – Retargeting je Saas koji prati aktivnost posjetitelja na bilo kojoj e-commerce platformi i poduzima automatske radnje kako bi komunicirao s tim posjetiteljima temeljeno na njihovoj aktivnosti na stranici, ali i osobnom profilu.
- TeamPlayers Sports Intelligence (Kanada) – TeamPlayers je poput servisa Linkedin, ali samo za sportaše.
- Watly_ Singularity (Španjolska) – Watly je mikro energetska stanica i solarni pročiščivać vode.
Za više informacija o rasporedu predavanja, natjecanjima, govornicima i samoj konferenciji posjetite službenu stranicu Shift Conference.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Deni
03. 06. 2015. u 5:31 pm
Nevjerojatna inflacija startupa. Nema šanse da ulagači posvete pažnju svim tim silnim projektima koji imaju tobože rješenje za svaku ‘budalaštinu’. Da sam ulagač sve bi ih zaobišao u velikom luku i oslonio se na preporuku nekoga koga cijenim. A tako današnji VC-i uostalom i rade očito ne bez razloga, a ovi startupi služe uglavnom za uveseljavanje publike i punjenje medija člancima.
Ako misle ozbiljno zašto uopće dolaze na te konferencije. Umjesto da se hvale po konferencijama zar ne bi bilo bolje da se dokažu u praksi pa tek onda dospiju u medije, kao što je to slučaj sa svakom drugom industrijom osim hype startup industrije. Treba im novac? Za šta kada ionako sami programiraju projekte. Jedna velika šarena farsa