Nacionalni CERT (eng. Computer Emergency Response Team) danas je zabilježio povećani broj lažnih ucjenjivačkih poruka kojima napadač pokušava iznuditi novčanu dobit od žrtve, a prema posljednjim informacijama na račun je stiglo najmanje sedam uplata od po 7 tisuća kuna.
Nepoznati napadač koristi tipičnu metodu koja se temelji na prijetnji objave osjetljivih snimaka žrtve kojoj je pristupio dok je žrtva navodno pregledavala web stranice pornografskog sadržaja. Žrtva potom prima mail u kojem ucjenjivač navodi kako je uz pomoć trojanskog virusa dobio pristup web kameri žrtvinog računala, a putem koje zabilježio i neke druge, povezane radnje.
Ucjenjivač dalje u mailu prijeti objavom navodne “ponižavajuće” video snimke svim žrtvinim kontaktima koje je prikupio s Facebooka i e-maila ako žrtva ne izvrši uplatu u Bitcoin vrijednosti od 950 eura.
Kako bi poruku učinio što uvjerljivijom, napadač lažira adresu pošiljatelja kako bi bila istovjetna adresi primatelja. Također, svaka ucjenjivačka poruka zabilježena u njihovom sustavu poslana je s različite IP adrese, navode iz CERT-a.
Ako vam je sumnjivo – pretražite slične situacije online!

Da je danas ovaj ucjenjivač posebno aktivan na području Hrvatske možete i sami lako provjeriti. Stranica Bitcoin Abuse Database prati i objavljuje adrese koje koriste ucjenjivači, a za navedenu Bitcoin adresu zabilježene su već 42 prijave (u trenutku pisanja) i isključivo se radi o prijavama vezanima uz zlonamjerne poruke pisane na hrvatskom jeziku.
Iz CERT-a napominju kako poruka elektroničke pošte ne sadrži nikakav zlonamjerni sadržaj, a korisnike savjetuju da ovu i sve ostale poruke ovoga tipa zanemare te samo uklone iz svojeg sandučića elektroničke pošte.
Zanimljivo da je u ovo razdoblje prošle godine također bilo pojačanih scammerskih aktivnosti. Naime, u siječnju 2019. uz CEO-a Netokracije Srbija, nekoliko osnivača i poduzetnika iz Hrvatske bili su mete posebne vrste phishinga u kojem se njihove članove tima kontaktiralo s (navodno) njihovog maila, u kojem ucjenjivač traži da šefu hitno uplate određeni iznos novca “u poslovne svrhe”.
Ipak, najveći biser phishinga u Hrvatskoj sigurno je poseban slučaj Borisa Tomaša koji je sa svojim ucjenjivačem i ugodno popričao.
-
Primjer ucjenjivačke “scam” poruke koja se danas pojavila u sandučićima mnogih Hrvata. CERT.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
24. 01. 2020. u 10:38 am
netko je napravio snimak mene kako čitam netokraciju i prijeti da će poslati svim mojim prijateljima ako ne platim ?
kako da se obranim ?