Pet minuta produžilo radno vrijeme za minutu - rebrandira se u Šest minuta

Pet minuta produžilo radno vrijeme za minutu – rebrandira se u Šest minuta

Američko poslovno znanje ubrzano se prenosi na hrvatske tehnološke tvrtke. Ne putem interneta, već glava osnivača koji putuju na relaciji između Velike Jabuke i Velike Banane. Konkretan slučaj je tvrtka Pet minuta, čiji osnivači uslijed američkog restrukturiranja produžuju radno vrijeme za točno 60 sekundi, u znanstvenim krugovima poznato kao minuta! Tvrtka će se, primjereno promjeni, preimenovati u Šest minuta!

6minuta

Poštovano čitateljstvo, primite na znanje da je tekst koji čitate objavljen 1. travnja, na dan koji je posvećen šalama i pošalicama. Molimo da tekst ne shvaćate u potpunosti ozbiljno. Nadamo se da ste se nasmijali zajedno s nama. Ugodan vam dan želi uredništvo Netokracije. 

Američko poslovno znanje ubrzano se prenosi na hrvatske tehnološke tvrtke. Ne putem interneta, već glava osnivača koji putuju na relaciji između Velike Jabuke i Velike Banane. Konkretan slučaj je tvrtka Pet minuta, čiji osnivači uslijed američkog restrukturiranja produžuju radno vrijeme za točno 60 sekundi, u znanstvenim krugovima poznato kao minuta! Tvrtka će se, primjereno promjeni, preimenovati u Šest minuta!

Radi se o praksi koju su svjetske korporacije već testirale kako u svojim pojedinačnim odjelima tako i na AIESEC-u, globalnom kultu posvećenom mladim studentima, gdje se 60 sekundi pokazalo kao velika prednost. Direktorica odjela za uređivanje vremena pri 6 minuta, Ivana Lokrić, za Netokraciju je komentirala kako su potrebe njihovih klijenata povećane stoga je svaka minuta itekako bitna:

Pozicija razvojne tvrtke takva je u odnosu prema konkurenciju da moramo iskoristiti svakih 60 sekundi dana za povećanu produktivnost. Zamislite samo što je sve postignuto u 60 sekundi: Armstrong je nogom kročio iz letjelice na Mjesec, srušena je prva cigla Berlinskog zida…

Lokrić je dodala kako su u HUP-u (Hrvatskoj udruzi produktivnosti) pozdravili te mjere, navodeći kako državni službenici uzimaju samo ono što državni službenici već godinama bacaju – minute, ponekad i sate rada!

O čemu ili kome pjeva Seka Aleksić?

No, kako neslužbeno doznajemo, pravi povod rebrandiranja Pet u Šest minuta je zapravo poznata srpska pjevačica Seka Aleksić. Naime, u pjesmi “Ja nisam nešto slatko” mlada Aleksić pjeva “U tvojim rukama za pet minuta”. Pjevačica ovim stihovima zapravo govori upravo o zagrebačkoj razvojnoj tvrtki, što je šokiralo direktora razvoja Android aplikacija u konkurentskoj karlovačkoj tvrtki s uredima u Zagrebu, Infinumu, koji obožava navedenu pjevačicu.

Pet minuta, kako doznaje naš anonimni izvor koji čuči u jednom od njihovih servera, rebrandingom želi potaknuti Aleksić na ispravljanje vlastitih stihova, što će pak dovesti do nestabilnosti u Android timu najžešćeg konkurenta zagrebačkih “Minutaša”, kako ih iz milja zove Aleksić.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivana

    Ivana

    01. 04. 2014. u 9:17 pm Odgovori

    Haha. Joooj Ivane dragi, ne samo da si pretjerao sa 25 prrvoaprilskih članaka nego si stavio i ovaj katastrofaan disclaimer :((( Daj se više potrudi idući put, ovo je samo tužno. ……

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…