Selma Prodanović: "Iako jaz još uvijek postoji, nikada nije bilo bolje vrijeme biti osnivačica"

Selma Prodanović: “Iako jaz još uvijek postoji, nikada nije bilo bolje vrijeme biti osnivačica”

Poznata i kao "Startup-Grande-Dame," Selma već 20 godina igra značajnu ulogu u europskom poduzetništvu. Kao poznata predavačica i potpredsjednica Europske mreže poslovnih anđela (EBAN), ususret Summitu koji pripremaju podijelila je s nama svoja razmišljanja o trenutnoj startuperskoj sceni i investicijskoj klimi.

Iako je danas potpredsjednica EBAN-a te osnivačica globalne platforme za ciljeve održivog razvoja – 1MillionStartups, Selma Prodanović se još početkom 2000-ih etablirala kao istaknuta figura u svijetu startupa kroz svoj Brainswork Consulting, ali i kao osnivačica Austrijskog udruženja anđeoskih investitora.

Svojim iskustvom i stručnim znanjem stigla je na stranice Forbesa, Financial Timesa i drugih priznatih medija, u više od 40 zemalja. Osim doprinosa poduzetničkoj zajednici u Europi, Selma je posebno priznata u zajednici zbog svog rada na području rodne raznolikosti – jedna je od pokretačica EBAN-ovog Manifesta o ravnopravnijem investiranju.

Idući tjedan, Selma s timom otvara European Angel Investment Summit, na kojemu se već nekoliko godina okupljaju poslovni anđeli, razni investicijski fondovi, osnivači startupa, ali i ostali bitni dionici startup ekosustava. Pridružite nam se u razgovoru sa Selmom koja je podijelila svoje uvide o utjecaju investicijske krize na europske startupe uz strategije za snalaženje u izazovnom okruženju.

European Angel Investment Summit 2023

Vrijeme za diversifikaciju financiranja i građenje povjerenja

Iz vaše perspektive, kako je investicijska zima, ali i kriza općenito, utjecala na regionalne startupe?

Utjecaj je bio značajan. Startupi, posebno oni u ranim fazama, suočili su se s izazovima u osiguravanju financiranja. Investitori su postali oprezniji, a došlo je i do pomaka prema konzervativnijim investicijskim strategijama.

U Austriji to znači da su neki obećavajući startupi možda morali odgoditi planove za rast ili se boriti da pronađu potrebni kapital za skaliranje svojih operacija. Međutim, također vrijedi napomenuti da krize mogu potaknuti inovacije, pa su neki startupi u regiji prilagodili svoje poslovne modele kako bi uspjeli u promijenjenom okruženju.

Iako su pripreme za investicijsku zimu već trebale biti napravljene, znamo da mnogi startupi nisu bili spremni. Što osnivači mogu sada učiniti kako bi izbjegli veće posljedice “zime”?

Osnivači bi trebali razmotriti nekoliko strategija.

Prvo, trebali bi se usredotočiti na postizanje profitabilnosti i održivosti umjesto isključivog trčanja za brzim rastom. To može značiti stezanje budžeta, optimizaciju operativnih aktivnosti i istraživanje novih izvora prihoda.

Drugo, osnivači bi trebali diversificirati izvore financiranja tako da istraže opcije mimo  tradicionalnih investicijskih fondova i okrenu se prema anđeoskim investitorima, grantovima i strateškim partnerstvima.

Naposljetku, održavanje otvorene komunikacije s postojećim investitorima, uz to da pokažu kako imaju jasnu viziju i put do stvaranja dodatne vrijednosti – može osnivačima pomoći u izgradnji povjerenja i osiguravanju dodatnog financiranja.

Što čini dobrog investitora?

Iz vašeg bogatog iskustva kao investitorice i cijenjene članice (i osnivačice) mnogih anđeoskih udruga, vjerujem da ste vidjeli mnoge dobre i loše prakse anđeoskih investitora i VC fondova – što biste istaknuli kao karakteristike uspješnih koje bi regionalni investitori trebali više uzeti u obzir?

Uspješni anđeoski investitori i VC fondovi u regiji trebali bi prioritetno cijeniti nekoliko ključnih karakteristika:

1) Dugoročnu viziju: Investitori bi trebali biti spremni podržavati startupe dugoročno, razumijevajući da uspjeh može potrajati

2) Mentorstvo: Pružanje vođenja i mentorstva portfeljnim tvrtkama može značajno utjecati na njihov rast.

3) Raznolikost i uključivost: Poticanje ulaganja u raznolik spektar osnivača može dovesti do više inovacija i prilika.

4) Transparentnost: Jasna i iskrena komunikacija s osnivačima gradi povjerenje i pomaže učinkovito rješavati izazove.

5) Umrežavanje: Dobro povezani investitori mogu upoznati startupe s vrijednim partnerima, kupcima i talentima. Zato su organizacije poput EBAN-a ključne za poticanje kolaboracijskog okruženja, a formati poput European Angel Investment Summita (EAIS) pružaju savršeno mjesto za takvo što.

“Ne možemo si priuštiti zanemariti polovicu populacije i njihov potencijal za inovaciju”

Vrlo ste aktivni u promicanju predstavljanja žena u poduzetništvu. Što vas je potaknulo da se tome posvetite?

Moje sudjelovanje u promicanju predstavljanja žena u poduzetništvu proizlazi i iz osobnog iskustva i iz prepoznavanja rodne neravnoteže u svijetu startupa. Vidjela sam iz prve ruke izazove, ali i potencijal i talente ženskih poduzetnica, i vjerujem da raznolikost potiče inovaciju.

Zatvaranje tog jaza važno mi je zbog nekoliko aspekata. Na osobnoj razini, imam kćer i sina i želim da oboje imaju jednake prilike. Poslovno gledano, istraživanja potvrđuju da raznoliki timovi bolje performiraju na svakoj razini. I najvažnije, kao društvo trebamo sva rješenje koja možemo stvoriti – i ne možemo si priuštiti zanemariti polovicu populacije i njihov potencijal za inovaciju. Zato će EAIS koji se održava 10. i 11. listopada u Bruxellesu imati značajan naglasak na ovoj temi s nekoliko panela i predavanja.

Već ste nekoliko puta istaknuli da vrlo mali dio “investicijske pite” ide osnivačicama, ali problem koji prethodi tome jest da generalno imamo malo startupa osnovanih ili vođenih ženama. Znamo da postoje veći sistemski problemi, ali svatko od nas može dati svoj doprinos u promjeni. Što biste savjetovali u vezi s tim:

a) Investitorima koji donose odluke o tome kome dati novac?

Ovdje govorim o omjeru 90:2. Više od 90% VC financiranja ide isključivo muškim startupima, dok samo 2% ide isključivo ženskim startupima. To nema smisla, jer u našem svijetu temeljenom na podacima postoji dovoljno istraživanja koja dokazuju da ulaganje u ženske timove ili timove s rodnom raznolikošću u usporedbi s isključivo muškim timovima donosi veći profit i stvara veći utjecaj.

Također, muški investitori mogu odigrati ključnu ulogu u rješavanju rodne neravnoteže tako da svjesno diversificiraju svoje portfelje i trude se podržavati osnivačice. Trebali bi aktivno tražiti prilike za ulaganje u startupe koje vode žene i pružiti im mentorstvo.

b) Samim ženama koje imaju ambiciju pokrenuti posao?

Žene koje teže poduzetništvu trebaju izgraditi jake mreže, tražiti mentorstvo i sudjelovati u programima i inicijativama koje podržavaju žensko poduzetništvo. Samopouzdanje i jasna vizija ključni su prilikom prezentiranja investitorima.

Dodatno, traženje financiranja iz izvora poput grantova, crowdfundinga i anđeoskih investitora može biti učinkovito. Postoji mnogo prilika koje su usmjerene izravno na podršku ženama, i trebale bi ih istražiti. Iako jaz još uvijek postoji, nikada nije bilo bolje vrijeme biti osnivačica.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Prilika za europske startupe

Kako se osjećate u vezi trenutačnog stanja europske startup scene u usporedbi s američkom u smislu investicija i kvalitete osnivača/startupa?

a) Imate li primjere koje biste željeli istaknuti? Na koji način se Europa može istaknuti više?

Europa je doživjela značajan rast u tehnološkim središtima, a europski startupi često se ističu u područjima poput održivosti, duboke tehnologije i zdravstva. Međutim, kako bi se dalje istakla, Europa bi trebala poticati više prekogranične suradnje i ulaganja, pojednostaviti regulatorne procese i povećati pristup financiranju za faze rasta. U EBAN-u smo posvećeni omogućavanju tih promjena.

b) Gdje vidite priliku za regiju?

Prilike za europsku regiju uključuju jačanje veza između ekosustava za startupe, promicanje harmonizacije regulatornog okvira i podršku sektorima s visokim potencijalom rasta, poput umjetne inteligencije, biotehnologije i čiste energije.

Također, Europa može iskoristiti svoju kulturnu raznolikost i jake obrazovne institucije kako bi privukla globalni talent i nastavila proizvoditi inovativne startupe. EAIS također pruža izvrsnu priliku za promicatelje promjena da se udruže i učine europski ekosustav konkurentnijim, kao i da ga zajedno dalje razvijaju.

Osobno bih voljela vidjeti da Europa postane središte za ravnopravnost spolova u investiranju jer je to najveća prilika za rast u sljedećem desetljeću.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?