Projekt Sat kodiranja morao je potrajati duže no što je bilo predviđeno - “sat” se trebao održati između 7. i 13. prosinca, ali zbog velikog interesa predavanja su se morala nastaviti i izvan tog perioda.
Projekt Sat kodiranja (Hour of Code), u sklopu kojeg su se u proteklih desetak dana provodila predavanja i radionice o osnovama programiranja u osnovnim i srednjim školama širom Hrvatske, obuhvatio je više od 7500 djece, što je višestruko više od prošlogodišnjih manje od tisuću koliko je bilo uključeno u projekt.
Podsjetimo, riječ je o globalnom projektu neprofitne organizacije code.org koji se provodi u 180 zemalja svijeta. Ove je godine za potrebe predavanja i radionica napravljena inačica popularne igre Minecraft koja učenike na zabavan način uči osnovama programiranja. Predavanja koja su držali Microsoft Student partneri, profesori informatike te razni volonteri održana su u više od 180 škola te u Microsoft inovacijskim centrima (MIC) u Splitu i Osijeku.
Podrška Osijek Software Cityja
Nina Šindija, voditeljica projekta Hour of Code i studentskih projekata u Microsoftu, posebno se zahvalila udruzi Osijek Software City na koordinaciji i organizaciji projekta.
Projekt je nadmašio sva očekivanja i ovim putem želim se zahvaliti svima koji sudjelovali u organizaciji. Microsoft će i ubuduće podržavati Hour of Code, a s obzirom na važnost promicanja programiranja i tijekom godine ćemo nastaviti s raznim događanjima tog tipa usmjerenim prema mladima.
Glavni tajnik udruge Osijek Software City Bela Ikotić ponosan je na rezultat inicijative:
Posebno me veseli što su se ovaj put uključili i volonteri koji s programiranjem nisu do sada imali nikakve poveznice, ali su zajedno s djecom ušli u taj svijet i “zakačili” se. Ovo je samo uvod u aktivnosti koje zajedno s partnerima planiramo za sljedeću godinu, a najviše su usmjerene podizanju informatičke pismenosti u osnovnim i srednjim školama.
Kako ističu u Udruzi, inicijative ovakve naravi ne mogu zaživjeti na dopisima već ovise o radu konkretnih, često neimenovanih volontera na terenu, temeljem čega je ove godine okupljeno više od 180 škola, što predstavlja buduću bazu za priključivanje drugih škola. O uspješno odrađenom poslu govori izjava volontera Ivana Škare koji je od početka uključen u Sat kodiranja.
Neki nastavnici osobno su mi javili kako djeca jedva čekaju i sami su se raspituju kada će opet biti Hour of Code.
Sat kodiranja ne staje samo na jednom školskom satu. Postoji velika količina materijala na kojima učenici mogu raditi tijekom cijele školske godine, kako organizirano – u sklopu sata informatike, razredne zajednice ili drugih aktivnosti – tako i privatno jer se sati na računalu mogu provoditi i kreativno.
Ovogodišnji rezultati doista su odlični – pozitivne reakcije stižu i od učenika i od nastavnika, a nadamo se samo da će i iduća godina višestruko nadmašiti prethodnu.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.