Konačno smo malo dublje "zagrebali" po površini startup scene Bosne i Hercegovine, uz događaj #SarajevoFTW, u čijoj je organizaciji sudjelovala i Netokracija, uz USAID, HUB387, Teres Capital i Startupbootcamp. Nakon prvog dana, utisci su i više nego pozitivni, jer dok su nam oči bile uprte u neke druge zemlje, neke druge projekte, u Bosni i Hercegovini polako su se počeli stvarati temelji za pravi startup ekosustav. No, ono što za sada dobrom dijelu projekata nedostaje, zaključili su tako sudionici, šira je slika i globalna ambicija.

Konačno smo malo dublje “zagrebali” po površini startup scene Bosne i Hercegovine, uz događaj #SarajevoFTW, u čijoj je organizaciji sudjelovala i Netokracija, uz USAID, HUB387, Teres Capital i Startupbootcamp. Nakon prvog dana, utisci su i više nego pozitivni, jer dok su nam oči bile uprte u neke druge zemlje, neke druge projekte, u Bosni i Hercegovini polako su se počeli stvarati temelji za pravi startup ekosustav. No, ono što za sada dobrom dijelu projekata nedostaje, zaključili su tako sudionici, šira je slika i globalna ambicija.
Između pitcheva, koji su se organizirali kao dio Startupbootcamp natjecanja, u “Silicijskom Sarajevu”, kako ga je na otvaranju nazvao Fredrik Schiller, švedski ambasador u ovoj zemlji, govorilo se upravo o načinima putem kojih startupi trebaju početi djelovati lokalno, a razmišljati globalno. Na scenu su naizmjenično ili zajedno dolazili lokalni predstavnici, poput Edina Saračevića ili Cece Gakovića, potom Netokracijin Ivan Brezak Brkan, ali i TechCrunchov Mike Butcher, Startupbootcampov Andy Shannon, mentor i poduzetnik Vitaly M. Golomb, ulagač Max Gurvits te Tobias Stone sa Sveučilišta Huddersfield. Sudionici su mogli čuti i mnoštvo korisnih savjeta za prezentaciju projekata, bilo zajednici, ulagačima, ali i medijima.

Usprkos tome što startupi moraju gledati kako da svoje projekte skaliraju na globalnu razinu, lokalni ekosustav i njegova izgradnja iznimno je bitna, složili su se svi sudionici. Treba pratiti ono što se događa na globalnoj razini u svijetu tehnologije i startupa, jer su to trendovi koji će uskoro utjecati i na ovu regiju, ali istodobno treba pratiti još bolje što se događa u regiji. Što rade startupi u Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj i okolnim zemljama? Koje su njihove uspješne priče? Postoji li “uzorak” po kojemu su oni došli do uspjeha i možete li ga i vi primijeniti? Sve su to pitanja o kojima treba razmišljati. A jednom kad se postave temelji za ekosustav, kada prvi startupi pokrenu značajne uspjehe, oni bi trebali vratiti nešto zajednici iz koje su nastali. No, cilj osnivačima ne treba biti financiranje, pojavljivanje na TechCrunchu ili nešto treće. Uspjeh tvrtke treba biti cilj, a ostalo su “nuspojave”, moglo se čuti jučer.
Kako komunicirati s medijima?
No, to ne znači da dobra komunikacija s medijima nije bitna, stoga je Mike Butcher, jedan od urednika TechCruncha, dao startupima mnoštvo savjeta o pitchanju. Kako kaže, najvažnija je komunikacija. Da biste mogli promijeniti svijet, morate znati dobro predstaviti ono što radite. No, što je vijest? Vijest je “ljubičasta krava”, odnosno ono što još nikad nije viđeno. Želite se razlikovati, biti drugačiji od ostalih. Novinari vole stvari za koje su njihovi čitatelji zainteresirani, jer vijest je naslov, čitatelji i promet – ne vaša tvrtka! Činjenica da postojite nije vijest, no ako radite nešto što će razdrmati industriju, to jest vijest. Cijelu Mikeovu prezentaciju možete pronaći na njegovoj web stranici, ali evo nekolicine ključnih savjeta.

- Razgovori su daleko bolji od priopćenja. Stvorite vezu s medijima. Ciljajte one koje želite kontaktirati.
- Pregovarajte prije no što “pucate”. Novinari su vrlo zauzeti, dobivaju mnoštvo informacija svakoga dana. Nemojte samo “baciti bombu” novinaru, jer on tada mora stati sa svime što radi – jeste li sigurni da će to napraviti?
- Imajte na umu s kime razgovarate, pratite čime se novinar/medij bavi. Ako im ne možete prezentirati svoju ideju uživo, privucite njihovu pozornost.
- Treba li vam PR tvrtka? Možda, ali tek u kasnijim fazama.
- Nemojte se ljutiti ako ne dobijete odmah vijest o vama. Pitchajte poput čovjeka kad vidite novinara, ne poput robota.
- Uštedite vrijeme mediju kada im šaljete informacije – stavite natuknice na početku, pošaljite vizualne elemente u dimenzijama koje taj medij inače koristi…
- Nemojte uvrijediti novinara, ispričati mu cijelu svoju životnu priču, slati isti mail stotini blogera, nemojte biti nepristojni.
Prezentirajte svoj projekt ‘like a boss’
Vitaly M. Golomb govorio je općenito o pitchanju te dao korisne savjete za svladavanje ove vještine. Prvo, naglašava, morate znati o čemu govorite, ali i komu i zašto prezentirate svoj projekt – nije isto kada se predstavljate investitorima ili startup zajednici. Zapamtite vaš 90-sekundni pitch, koji se koristi za poticanje interesa druge strane. Vježbajte i pitch za pozornicu, koji obično traje nekoliko minuta, a potom i prezentaciju za sastanak s potencijalnim partnerima ili ulagačima, koja je duža i temeljitija.
Ništa nije važnije od brojki. Ako ih imate, počnite s njima, ako ne, krenite na iduću stavku. Mora se znati tko je korisnik i koji je njihov problem. Ne pretjerujte s tehničkim detaljima, nego budite očiti. Ponudite dokaze iz istraživanja, spomenite ljude kojima vjerujemo. Vas ne poznajemo, stoga vam vjerojatno nećemo povjerovati. Objasnite na koji se način trenutni problem rješava i nemojte govoriti da nemate konkurencije.

Kad se već spominje konkurencija, uvijek istaknite kako ste od nje drugačiji i, ono što je važnije, bolji. A tek kada se sve to objasnili, predstavite rješenje i mini demo. Dokažite i da je tržište koje napadate veliko, a idealno i brzorastuće. Jasno pokažite koji je vaš poslovni model. Jedan od ključnih sastojaka predstavljanja je je i tim, koji mora imati uvid u tu industriju, po edukaciji ili iskustvu – idealno je da se sastoji od inženjera, dizajnera i osoba zaduženih za poslovni razvoj. Ne zaboravite na brojke – koliko korisnika imate, koja ste partnerstva ostvarili, koliko novca prikupili?
Jezik tijela je ključan. Govorite jasno i glasno, ne čitajte slajdove, gledajte publici u oči. Pitch je niz 1-na-1 razgovora, stoga razgovarajte s onima koji vas gledaju i smiješite se.
A ako ništa drugo ne “upali”, uvijek se možete ugledati na “majstora pitchanja“. 🙂
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nkuOuxRD1Bc[/youtube]
Nakon startupa, drugi dan događaja #SarajevoFTW posvećen je ulaganjima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.