
Samsung kupuje BlackBerry za 7,5 milijardi dolara i ulazi na tržište poslovnih korisnika?
Kompanija Samsung Electronics planira osvajanje korporativnog tržišta, a prvi na listi potencijalnih akvizicija, kako se čini, našao se upravo BlackBerry. Prema neobjavljenim izvorima južnokorejski tehnološki gigant ponudio je više od 7,5 milijardi američkih dolara, no upravni odbor kanadskog proizvođača pametnih telefona procenio je ovu kompaniju na mnogo više. U međuvremenu, obe strane demantuju bilo kakve razgovore.
Prema informacijama koje je ekskluzivno objavio Reuters, zvaničnici obe kompanije sastali su se prethodne nedelje kada su i otpočeli sa razgovorima. Samsung je ponudio od 13,35 do 15,49 dolara po deonici što predstavlja 38 do 60% trenutne cene na berzi. Ipak, upravni odbor BlackBerry-ja odbio je ponudu, smatrajući da je ukupna cifra daleko ispod tržišne vrednosti ove kompanije.
BlackBerry poslednjih meseci prolazi kroz proces restrukturiranja čime se viši menadžment nada da će povećati vrednost same kompanije. Uprkos teškoj situaciji koja je zadesila samu kompaniju, te gotovo nepostojećim udelom u tržištu pametnih telefona, kanadski proizvođač mobilnih uređaja kreirao je nedavno čak dva nova modela Passport i Classic, dok je veliki broj poznatih ličnosti uhvaćen sa svojim Bold i Curve modelima od kojih se, kako se čini, ne odvajaju.
Samsung puca na korporativno tržište
Odgovor na pitanje zbog čega ova južnokorejska kompanija nastoji da kupi BlackBerry, poprilično je lak – poslovni korisnici. Dokazavši se na polju potrošačkih korisnika, Samsung gleda u budućnost koja je, ako sudimo po analitičarima i izvorima, izuzetno vezana za korporativni segment. Kupovinom BlackBerry-ja, otvorila bi se vrata za ulazak na tržište u kome je svojevremeno dominirala ova kanadska kompanija.

Odatle, Samsung je još samo korak od ulaska u mnogobrojne vlade i administrativne institucije budući da BlackBerry sigurnosna mreža dnevno obradi stotine hiljada email poruka, od kojih su mnoge osetljive i predstavljaju najstrožija sigurnosna pitanja.
Ipak, prema pisanjima Reutersa, kupovina ove kompanije mogla bi predstavljati znatno veći problem zbog različitih sigurnosnih provera koje zahteva kanadska vlada, a koje su prethodnih godina onemogućile pojedinim kompanijama, među kojima je i Lenovo, da postanu većinski vlasnik BlackBerry-ja. Obe strane, a pogotovo BlackBerry, demantovale su glasine koje su vezane za kupovinu, ističući da su svesni pisanja pojedinih medija, ali da odbijaju da govore više o ovoj temi, te da buduće glasine neće komentarisati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.