Samsung kupuje BlackBerry za 7,5 milijardi dolara?

Samsung kupuje BlackBerry za 7,5 milijardi dolara i ulazi na tržište poslovnih korisnika?

Kompanija Samsung Electronics planira osvajanje korporativnog tržišta, a prvi na listi potencijalnih akvizicija, kako se čini, našao se upravo BlackBerry. Prema neobjavljenim izvorima južnokorejski tehnološki gigant ponudio je više od 7,5 milijardi američkih dolara, no upravni odbor kanadskog proizvođača pametnih telefona procenio je ovu kompaniju na mnogo više. U međuvremenu, obe strane demantuju bilo kakve razgovore.

blackberry

Prema informacijama koje je ekskluzivno objavio Reuters, zvaničnici obe kompanije sastali su se prethodne nedelje kada su i otpočeli sa razgovorima. Samsung je ponudio od 13,35 do 15,49 dolara po deonici što predstavlja 38 do 60% trenutne cene na berzi. Ipak, upravni odbor BlackBerry-ja odbio je ponudu, smatrajući da je ukupna cifra daleko ispod tržišne vrednosti ove kompanije.

BlackBerry poslednjih meseci prolazi kroz proces restrukturiranja čime se viši menadžment nada da će povećati vrednost same kompanije. Uprkos teškoj situaciji koja je zadesila samu kompaniju, te gotovo nepostojećim udelom u tržištu pametnih telefona, kanadski proizvođač mobilnih uređaja kreirao je nedavno čak dva nova modela Passport i Classic, dok je veliki broj poznatih ličnosti uhvaćen sa svojim Bold i Curve modelima od kojih se, kako se čini, ne odvajaju.

Samsung puca na korporativno tržište

Odgovor na pitanje zbog čega ova južnokorejska kompanija nastoji da kupi BlackBerry, poprilično je lak – poslovni korisnici. Dokazavši se na polju potrošačkih korisnika, Samsung gleda u budućnost koja je, ako sudimo po analitičarima i izvorima, izuzetno vezana za korporativni segment. Kupovinom BlackBerry-ja, otvorila bi se vrata za ulazak na tržište u kome je svojevremeno dominirala ova kanadska kompanija.

bb1
Može li Samsung uz BlackBerry osvojiti korporativni segment i postaviti svoje telefone u ruke direktora?

Odatle, Samsung je još samo korak od ulaska u mnogobrojne vlade i administrativne institucije budući da BlackBerry sigurnosna mreža dnevno obradi stotine hiljada email poruka, od kojih su mnoge osetljive i predstavljaju najstrožija sigurnosna pitanja.

Ipak, prema pisanjima Reutersa, kupovina ove kompanije mogla bi predstavljati znatno veći problem zbog različitih sigurnosnih provera koje zahteva kanadska vlada, a koje su prethodnih godina onemogućile pojedinim kompanijama, među kojima je i Lenovo, da postanu većinski vlasnik BlackBerry-ja. Obe strane, a pogotovo BlackBerry, demantovale su glasine koje su vezane za kupovinu, ističući da su svesni pisanja pojedinih medija, ali da odbijaju da govore više o ovoj temi, te da buduće glasine neće komentarisati.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?