I ove se godine održavaju PHP i eZ Publish ljetni kampovi, koje organizira tvrtka Netgen. Jedan od najbolje ocijenjenih govornika prošle godine bio je Ryan Weaver, koji će i ovoga puta održati radionice za sudionike. Tim povodom, porazgovarali smo s njim o Symfonyju, eZ Publishu, važnosti 'open sourcea' te ovogodišnjem događaju.
Ryan Weaver radi na prikupljanju dokumentacije za Symfony, trener je i konzultant u KnpLabs US, autor je za KnpUniversity, često govori na događajima ovakvog tipa te zagovara open source kao alat za rješavanje ozbiljnih poslovnih problema. Prošle je godine u sklopu kampa održao nekoliko radionica, a na cijeli se događaj osvrnuo i na svome blogu. Otkriva i druge dojmove:
Osim što se održava na prekrasnoj plaži, tajna je u tome što je Summer Camp kreirao najbolje okruženje koje sam vidio za polaznike, koji su mogli na njemu učiti nove i usavršavati postojeće vještine. Prošle sam godine morao napraviti i dodatne vježbe za napredne polaznike, a ujedno imati u planu i one koji bi možda za njima zaostajali. Polaznici su doista kodirali na radionicama – što je i najbolji način za učenje. Istodobno, to može biti i malo zahtjevno, a Summer Camp pokušava time balansirati.
I, da, jesam li spomenuo plažu? Ili svježu ribu?
Ryan je stručnjak za Symfony – a eZ Publish se sve više približava tom frameworku. To je velika stvar, kaže, nešto zbog čega bi svi trebali biti uzbuđeni.
Ako su eZ i Symfony udaljeni, nema preklapanja – u takvom slučaju ne mogu koristiti svoje poznavanje Symfonyja pri postavljanju eZ stranice, a oni koji znaju eZ ne mogu koristiti Symfony za ne-CMS projekte. No, kako se te dvije strane približavaju, granice se brišu, a obje strane praktički besplatno dobivaju novi alat. Tu je i potpuno nova prednost za eZ korisnike – većina Symfonyjevih dokumenata može se primijeniti i za eZ projekte, kao i desetci tisuća odgovora na StackOverflowu koji se odnose na rješavanje Symfony problema.
Doprinos ‘open source’ zajednici je zabavan… Ali i itekako važan
KnpLabs, tvrtka u kojoj Ryan radi kao konzultant, poprilično doprinosi open source projektima, a nije tajna da je to iznimno važno našem sugovorniku. Jedan od razloga vrlo je običan – zabavno je, priznaje. A drugi se odnosi na okupljanje zajednice, što se postiže doprinošenjem, pa čak i komentiranjem tuđih zahtjeva.
Danas se neki vodeći developer na određenom projektu može činiti kao udaljena osoba. No, sutra ćete mu već pomagati da pogura svoj projekt prema naprijed. A dat ću vam još jedan razlog – mnoštvo ljudi, a tu govorimo o tisućama, pa i milijunima, koriste Symfony, eZ, Doctrine i drugo. Zamislite da vaše objašnjenje dokumentacije ili vaš popravak kakvog buga može učiniti neki zadatak malo lakšim. Ako to uštedi developeru samo nekoliko minuta, koliko ste stotina ili tisuća sati uštedjeli svijetu? Da, to je samo programiranje – ali doista možete napraviti nešto dobro.
Diploma vs. samoedukacija
KnpUniversity, u čijem radu sudjeluje i Ryan, posvećen je podučavanju programiranja. Tu se dotičemo teme koja uvijek potiče raspravu – mogu li samoeducirani programeri parirati kolegama s diplomom? Ryan je iznio zanimljiv primjer:
Prije nekoliko godina, na SymfonyConu, govornici su stajali ispred publike i netko ih je upitao koliko od njih ima diplomu povezanu s računalnim znanostima. Od 12 osoba, samo su 3 digle ruke.
Ne moramo svi voljeti programiranje i željeti to raditi 24 sata na dan. No, ako vam se ne sviđa – možda to nije za vas. Ta unutarnja motivacija ili barem unutarnja znatiželja mora biti velika. Upravo to dovodi ljude do KnpUniversityja – žele naučiti nešto što ne znaju, izgraditi nešto nevjerojatno o čemu razmišljaju.
Pohađanje fakulteta samo je jedan od alata koje ljudi sa znatiželjom mogu koristiti, kaže Ryan. Inače, on je sam pohađao fakultet, što bi preporučio i drugima, ali nije studirao računarstvo – nego matematiku i španjolski.
Super Early Bird cijene za kamp!

Ako želite upoznati Ryana, možete to učiniti ove godine na eZ i PHP Summer Campu. Kako kaže, nada se da će i sam ove godine pohađati više radionica, jer voli učiti, a ako mu se želite pridružiti, karte još uvijek možete nabaviti po Super Early Bird cijeni.
Intervju vodila Maja Nebes, prevela i uredila Mia Biberović.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.