Rumunjski startupi osvajaju svijet, a vi NE znate kako... OVAKO!

Rumunjski startupi osvajaju svijet, a vi NE znate kako… OVAKO!

Koja je vaša prva asocijacija na Rumunjsku? Je li to Transilvanija i njen najpoznatiji "stanar", Drakula? Ili je to možda komunistički vođa Nicolae Ceauşescu, koji je provodio kontroverzni režim sve do kraja osamdesetih? Dobrodošli u tehnološki svijet u kojem se Transilvanija lako transformira u Techsylvaniju, a teška povijest pretvara se u obećavajuću sadašnjost i svijetlu budućnost. Predstavljamo vam rastuću scenu rumunjskih tehnoloških startupa.

Romania Startups

Koja je vaša prva asocijacija na Rumunjsku? Je li to Transilvanija i njen najpoznatiji “stanar”, Drakula? Ili je to možda komunistički vođa Nicolae Ceauşescu, koji je provodio kontroverzni režim sve do kraja osamdesetih? Dobrodošli u tehnološki svijet u kojem se Transilvanija lako transformira u Techsylvaniju, a teška povijest pretvara se u obećavajuću sadašnjost i svijetlu budućnost. Predstavljamo vam rastuću scenu rumunjskih tehnoloških startupa.

No, prije no što zakoračimo u sadašnjost, vratimo se malo u prošlost, onu u kojoj je Rumunjska morala sudjelovati u oba svjetska rata i u kojoj je komunistički režim vladao više od 40 godina. Samim time, ova je zemlja još uvijek daleko od potpune modernizacije, jer, kao i mnoge druge zemlje iz ove regije, mora nadoknađivati sve one godine suočavanja s opresijom i nedostatkom resursa, pa čak i osnovnih. Iako su ožiljci i danas vidljivi, Rumunjsku se sve više primjećuje na tehnološkoj sceni – ne samo na lokalnom tržištu, nego na multinacionalnom, pa čak i na globalnom nivou. Svakoga dana, rumunjski geekovi sve više napreduju, a samim time se grade novi startupi, traže se investicije, uključuje se u rad inkubatora, akceleratora i konferencija. Jeste li znali da je Google odabrao tvrtku baziranu u rumunjskoj da razvija njegov projekt Tango?

Slijede i drugi zanimljivi primjeri – poslovni anđeli konstantno traže prilike u koje mogu ulagati, a internacionalne tvrtke nude značajne količine novca ne bi li akvizirali rumunjske kompanije. Tehnološki profesionalci se konstantno usavršavaju, što je vjerojatno jedan od razloga zbog kojih je Microsoft odlučio ulagati u ovu zemlju još 2006. godine. Svi su ti događaji utjecali na izgled današnje tehnološke scene, koju vam predstavljamo uz pomoć Sabine Stoiciu iz 123ContactForm – tu su startupi, događaji, pojedinci, programi, a za neke od njih ste već možda i čuli.

Veliki igrači

Predstavimo prvo istaknute primjere. Movidius je internacionalna tvrtka koja kreira računalne slikovne setove čipova za mobilne uređaje. Ima urede diljem SAD-a, Irske i Rumunjske, ali upravo ova posljednja podružnica radi na razvoju Myriada 1, mikroprocesora koji će se koristiti u Googleovom projektu Tango. 40 rumunjskih sofverskih inženjera iz Temišvara rade na razvoju platforme za pametne uređaje koji će moći skenirati interijere i kreirati trodimenzionalne virtualne mape.

Avangate je krenuo kao rumunjska tvrtka koja nudi e-commerce rješenja za proizvođače softvera, SaaS i usluge u oblaku. Ubrzo je postao jedan od najvećih igrača na tržištu e-commerce platformi. Njegov je osnivač Radu Georgescu, jedan od rumunjskih najpoznatijih serijskih poduzetnika i anđeoskih ulagača. Još je ranih devedesetih pokrenuo GeCAD Software, a 2003. je prodao tvrtku RAV Antivirus Microsoftu. 2010. GeCAD ePayment, davatelj e-commerce usluga za rumunjske internetske trgovine, prodan je južnoafričkom Naspersu. I Avantgate je akviziran, prošle godine od strane američke tvrtke Francisco Partners.

Avangate
Avangate je prošle godine akviziran.

UberVu, servis za praćenje društvenih mreža, akviziran je od strane slavnog HootSuitea. U svojim početcima bio je to rumunjski startup s londonskom adresom, koji su osnovali Dan Ciotu, Vladimir Oane i Dragos Ilinca. 2008. ovaj je startup dobio 50.000 dolara investicije od Seedcampa. U siječnju ove godine akvizirao ga je HootSuite, za iznos između 15 i 20 milijuna dolara, kako bi poboljšao svoju platformu za analizu društvenih mreža. Iako je sada baziran u SAD-u, tvrtka se i dalje smatra rumunjskom, a kupovina od strane HootSuitea bila je potvrda njene vrijednosti i kvalitete.

123ContactForm je SaaS za kreiranje web formi i anketa, a lociran je u Temišvaru. Osnovali su ga Florin Cornianu i Tudor Bastea 2008. godine, od kada je evoluirao u startup koji nudi globalnu uslugu te koji konstantno bilježi uspjehe na svjetskom tržištu. Jedan je od top pet svjetskih servisa ove vrste, a do sada ga je koristilo preko pola milijuna tvrtki.

123ContactForm koristilo je već pola milijuna tvrtki diljem svijeta.
123ContactForm koristilo je već pola milijuna tvrtki diljem svijeta.

MavenHut transformira klasične igre u kojima može sudjelovati samo jedna osoba u društvene igre, za web i za mobilne uređaje. Startup je 2012. boravio u Startupbootcampu, a sada ima sjedište u Bukureštu. Osnovala su trojica Rumunja, Bobby Voicu, Cristi Badea i Elvis Apostol, a tvrtka je prije dvije godine dobila investiciju u iznosu od 500.000 eura od SOSventuresa. Njihova prva igra, Solitaire Arena, bilježila je 120.000 igrača nakon lansiranja te 20.000 dnevno aktivnih korisnika u 2012.

Ne zaboravimo na…

Navedimo još nekoliko rumunjskih tehnoloških startupa koji zaslužuju globalnu pažnju:

  • AnyMeeting nudi hosting za web konferencije i webinare, a osnovao ga je rumunjski poduzetnik Cosmin Tuculescu.
  • Appscend je „sve u jednom“ platforma za mobilne aplikacije koja omogućuje tvrtkama da pretvore svoje ideje u mobilne projekte. Osnovali su ga Andrei Marinescu, Gabriel Dobocan i Sebastian Vaduva, a lociran je u Bukureštu.
  • Brainient je tvrtka za oglašavanje za više platformi, koja je kreirala popularni proizvod  BrainRolls, video platformu za razne uređaje, koja omogućuje korisnicima da kreiraju, postave i mjere interaktivne kampanje. Osnovao ju je Emi Gal, a tvrtka se nalazi u Londonu.
  • Paymo, je softver za praćenje poslovanja, namijenjen vlasnicima malih tvrtki te freelancerima. Također, omogućuje alat za projektni menadžment te izdavanje računa. Osnovali su ga Dumitru Lungu, Jan Lukacs i Ruslan Talpa.
  • Summify prikuplja vijesti i sadržaje s korisnikovih društvenih profila, koje potom dostavlja na web ili mobilni uređaj. Osnovali su ga Cristian Strat i Mircea Pasoi, a 2012. su ga prodali Twitteru.

Rumunjski startup ekosustav

Romanian startups, online direktorij članova startup zajednice.
Romanian startups, online direktorij članova startup zajednice.

To su samo neka od imena iz rumunjske startup scene, a ako želite znati još, morat ćete se obratiti online direktorijima, kao što je RomanianStartups. U njemu se sada nalazi 218 startupa, sedam akceleratora ili inkubatora, 39 događaja posvećenih startupima te 445 osnivača.

Kako se te brojke konstantno povećavaju, bitno je da njihov rast prati održiva infrastruktura. Samim time, postoji nekolicina startup konferencija, inkubatora i programa, koje smo možda već i spominjali na Netokraciji. Primjerice, How To Web je jedna od najvećih konferencija posvećenih poduzetništvu i inovacijama u jugoistočnoj Europi. Osnovao ju je Bogdan Iordache 2009. godine kako bi povezao poduzetnike iz regije te internacionalne govornike. Događaj se fokusira na nuđenju mentorstva i povratnih informacija za startupe, kako bi jasnije spoznali svoj poslovni smjer. Osvrt na prošlogodišnji događaj možete pročitati i na TechCrunchu.

TechHub Bucharest je mjesto za coworking u kojemu tehnološki profesionalci rade zajedno u kreativnom i dinamičnom okruženju. Prostor je to koji je u samom „srcu“ tamošnje tehnološke zajednice, a osnovali su ga, ponovno, Bogdan Iordache, Daniel Dragomir te Stefan Szakal. Danas se u njemu nalaze trajni uredi, coworking prostor, sobe za sastanke te dvorana za događaje, koji se održavaju na tjednoj bazi.

Bogdan Iordache na prošlogodišnjoj konferenciji Spark.me (snimila: Marina Filipović Marinshe)
Bogdan Iordache na prošlogodišnjoj konferenciji Spark.me (snimila: Marina Filipović Marinshe)

Tu su i inkubatori kao što je Timisoara Startup Hub, Software Business Incubator, Innovation Labs, Gemini Solutions Foundry i Mincubator, a i relativno nova inicijativa, How to Web MVP Academy, predakceleracijski program za startupe iz CEE regije, koji se nalaze u ranoj fazi. Traje sedam tjedana u sklopu kojih timovi rade na svoj projektu, povezuju se s mentorima i potencijalnim investitorima. Timovi se nalaze u coworking prostoru te imaju mogućnost povezivanja s internacionalnom tehnološkom zajednicom, anđeoskim investitorima, akcleracijskim programima te fondovima. Prvo izdanje završilo je prije nekoliko dana uz Damo Day.

Zašto bi nam trebali biti bitni rumunjski startupi?

Moglo bi se još mnogo toga pričati o rumunjskoj tehnološkoj sceni, a posebice onoj povezanoj sa startupima, ali vjerujem da već sada primjećujete sličnosti s ostatkom regije. Kao i u ostalim zemljama, i tu je još uvijek prisutan nedostatak sredstava za financiranje projekata, ali u isto vrijeme ova je zemlja na dobrom putu da ponudi svijetu tehnološki talent. U budućnosti očekujemo još uspješnih priča, koje ćemo se truditi i popratiti, i to iz vrlo jednostavnog razloga. Dok je, naime, Silicijska Dolina nešto na što se trebamo ugledati i možda tomu stremiti, još je važnije osvrnuti se oko sebe i pogledati što se događa u susjedovom “dvorištu”. Većina ovdašnjih zemalja dijeli specifičnu povijest, što utječe na to da dijelimo i slične probleme – ali  i prilike. Uz razmjenu znanja, lakše ćemo zajednički prijeći preko prepreka te možda i zajednički izgraditi nešto snažno, što će nas zasigurno bolje istaknuti na globalnoj tehnološkoj karti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mirko

    Mirko

    24. 07. 2014. u 6:57 pm Odgovori

    Nisam previše impresioniran dosadašnjim uspjehom, ali sa druge strane kod nas je opća žalost. Od ulagačke scene koja i ne postoji do startupa koji ne surađuju već vam traže 30 do 40 EUR po satu za nešto napraviti, za koju cijenu možete dobiti i najboje outsourcng programere vani.

    Naravno nitko ne želi riskirati, svi odmah hoće lovu i plaću. Jedino ekipa sa faksa još nešto pokušava sve dok se ne zaposli. Prešišati će nas svi, a vjerujem da se i Albanija sprema. Svaka čast

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.