RSS – potpuni vodič za učinkovitije praćenje najnovijih internetskih sadržaja
Teško je pratiti sve zanimljive web stranice, blogove i društvene mreže na Internetu, ali srećom odavno postoji jednostavan način da sebi uštedite vrijeme i živce i učinkovito ih pratite - RSS. RSS vam može uštedjeti vrijeme koje biste inače potrošili otvarajući pojedine web stranice te prateći jesu li objavili nešto novo. Uz RSS kanale ne samo da ih ne morate otvarati nekoliko puta dnevno, već znate upravo kada objave novi sadržaj. S obzirom da morate biti u toku, a ipak ne želite cijeli dan provesti na Internetu, naučite koristiti besplatne RSS kanal...
Teško je pratiti sve zanimljive web stranice, blogove i društvene mreže na Internetu, ali srećom odavno postoji jednostavan način da sebi uštedite vrijeme i živce i učinkovito ih pratite – RSS.
RSS vam može uštedjeti vrijeme koje biste inače potrošili otvarajući pojedine web stranice te prateći jesu li objavili nešto novo.
Uz RSS kanale ne samo da ih ne morate otvarati nekoliko puta dnevno, već znate upravo kada objave novi sadržaj.
S obzirom da morate biti u toku, a ipak ne želite cijeli dan provesti na Internetu, naučite koristiti besplatne RSS kanal.
Umjesto da idete na desetine pa čak i stotine web stranica i pratite što ste propustili, putem RSS kanala ih sve možete pratiti na jednom mjestu, iz svog RSS čitača. RSS odnosno Really Simple Syndication kanali vam donose nove sadržaje s neke web stranice, a koriste ih mainstream mediji poput Tportala, Jutarnjeg lista i Net.hr-a, društvene mreže poput Twittera, ali i magazini te blogovi poput Netokracije.
RSS kanal ili pretplata?
RSS kanali zapravo su pretplate te ih na engleskom zovemo upravo RSS subscriptions. S obzirom da većini pretplate pretpostavljaju da nešto moraju platiti, RSS kanal je bolji naziv. Iako su RSS kanali u 99 posto slučajeva besplatni, neke web stranice poput bloga Daring Fireball svojevremeno su nudile potpune članke u obliku RSS-a za nekoliko dolara.
Shvativši kako je RSS idealan kanal za praćenje web stranica, rijetki danas naplaćuju korištenje RSS kanala pa i onih koji uključuju pune verzije članaka. Netokracijin RSS kanal je besplatan, prati ga preko 300 ljudi i daje vam sažetke članaka koje objavljujemo na Netokraciji.

Na žalost, ne uključuje cijele članke, jer su nam već nekoliko puta nam pokušati krasti sadržaj upravo putem RSS-a. Srećom, većina vas čita članke na samoj Netokraciji kako biste na njih mogli komentirati.
Kako koristiti RSS
RSS pretplate su zapravo karakteristične internetske adrese koje dodajete u svoju RSS aplikaciju. RSS aplikacije su vam dostupne na Internetu, svim operativnim sustavima te mobilnim uređajima.

Otkrit ćete ih po RSS ikoni koja se prikazuje u većini modernih internet preglednika koji automatski detektiraju RSS ili na samim web stranicama. Iako postoje mnoge šarene varijacije, standardnu ikonicu koju je izradio Matt Brett naći ćete na većini web stranica. Osim RSS-a, koristi se i naziv “feed”.

Klikom ili kopiranjem RSS kanala ga uz jedan ili dva klika dodajete u svoju RSS aplikaciju. Kanal će u tom trenutku prikazati najnovije sadržaje i u budućnosti vam ažurirati kad se novi sadržaji pojave.
RSS aplikacije za svakoga
Postoje brojne RSS aplikacije za skoro sve operativne sustave i okružja. Dapače, RSS aplikacije su među prvima koje se pojave na novim platformama. Najpopularnija je besplatna web aplikacija Google Reader, koju ću detaljno opisati u sljedećem članku o RSS-u. Osim nje, možete isprobati:
- Web – Netvibes, My Yahoo, Google Reader;
- Windows – FeedDemon, NewzCrawler, Awasu Personal Edition;
- Mac – NetNewsWire, Vienna, Newsfire, a uskoro i Reeder;
- Linux – Liferea;
- Preglednici – Firefox, Rockmelt, Opera, Safari, Feedly (za Firefox, Chrome i Internet explorer – hvala Zoranu za komentar)

S obzirom da je RSS standard, svoje kanale možete seliti iz jedne u drugu RSS aplikaciju. Iako to možete raditi pojedinačno, mnogo je jednostavnije koristiti OPML datoteke koje objedinjuju više RSS kanala u popis koje RSS aplikacije razumiju.
Jesu li Tumblr i Twitter pokopali RSS?
Koliko god RSS bio jednostavna tehnologija za korištenje, i dalje traži određeno predznanje. Steve Gilmor i mnogi drugi blogeri predviđali su kako će RSS nestati dolaskom tehnologija koje omogućavaju jednostavnije praćenje sadržaja, ali to se nije dogodilo. Dapače, Tumblr i Twitter sami nude RSS pretplate onima koji ih žele koristiti, a aplikacije poput Reedera su iznimno uspješne.
Usporedba s Tumblrom i Twitterom donekle je opravdana. Svojim followanjem Tumlr i Twitter olakšavaju praćenje sadržaja, ali su iznimno ograničeni. Na Tumblru možete pratiti samo unutar njihove mreže web stranica, a na Twitteru brendovi moraju komunicirati aktivnije što će vam zatrpati timeline.

Na Netokracijinom Twitter profilu naći ćete zgodne informacije i moći s nama komunicirati, ali ako ne želite propustiti nijedan članak, RSS vam je puno bolje rješenje.
RSS je standardna tehnologija koje web stranice mogu koristiti ne samo za članke, već i press obavijesti, informacije o proizvodima i još mnogo toga. S dolaskom paradigme real time weba, pojavite su se servisi poput Superfeeda koji još više ubrzavaju RSS kanale.
Nemojte zaboraviti pratiti Netokracijin RSS kanal ako se odlučite isprobati neki od navedenih aplikacija i koncept RSS-a. Sljedeći članak o RSS-u baviti će se korištenjem Google Readera i otkriti vam neke od trikova ove izvrsne besplatne web aplikacije.
Čini se da RSS ima vrlo svjetlu budućnost u svijetu koji želi ostati u toku, ali ne i potrošiti sate i dane surfajući bezbroj web stranica. Koristite li vi RSS i koja su vam iskustva? Hoćete li ga početi koristiti?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ilija Brajkovic
25. 11. 2010. u 1:22 pm
Hoćeš li shareati svoj popis RSS feedova koje pratiš? 🙂
Ivan Nikolić
25. 11. 2010. u 1:29 pm
Sve novosti iz interesnih podrucja iskljucivo pratim preko RSS-a. Naravno, neke od izvora pratim i na Twitteru, ali samo one koji osim tipicnih agregatora (kojih je masu) imaju i dodatan sadrzaj i komuniciraju sa drugim twitterasima. Jednostavno mi je nezamislivo pratiti npr. standardne vijesti na Twitteru kad mi timeline prepuni spam i druge diskusije 🙂
Ivan Brezak Brkan
25. 11. 2010. u 1:31 pm
@Ilija Nevaaah 😀
3kolone
25. 11. 2010. u 1:39 pm
mene jedino nervira što sve neki prikazuju u tom feedu, primjerice RSS koristim da na brzinu preletim i vidim ono što me zanima, a što ne, dok neki prikazuju čitave članke, fotografije, oglase, pa čak i javascript code jer naravno nemaju dobro konfiguriran RSS feed 🙂 … o svemu tome možete čitati i na linku http://bit.ly/bgw09a
i da RSS nije mrtav, takve priče kao i uvijek plasiraju tzv. i samozvani internet gurui samo da nešto pišu …
Nino Kristofić
25. 11. 2010. u 2:51 pm
Iako sam već davno trebao početi koristiti RSS zbog posla, još uvijek nisam, ali od sada hoću zahvaljujući ovom članku 🙂 Pohvale autoru!
Nikola Krajačić
25. 11. 2010. u 2:59 pm
Meni je nevjerojatno, i u neku ruku žalosno da se RSS koristi uglavnom među geekovima. Nedavno sam bio u situaciji da sam kolegama na faksu morao objašnjavati što je to RSS, jer nisu mogli pratiti gradivo o Yahoo Pipes servisu :/
Osobno, jedva čekam drugi članak, jer mi definitivno treba malo više organizacije u Google Readeru 😀
Ivan Nikolić
25. 11. 2010. u 6:26 pm
Sad kad je Nikola spomenuo Yahoo Pipes, bilo bi dobro i to (usputno) obraditi u slijedecem clanku, taj alat je prilicno zapostavljen, ali veoma je mocan ako npr. trebate povezati vise izvora u jedan ili stvoriti feed nekog izvora koji istoga nema (govorim iz iskustva).
ipopic
25. 11. 2010. u 6:45 pm
Google Reader i twitter su mi lansirne rampe za internet. Prođem kroz njih i ono što me zanima otvorim u pozadini. Među aplikacijama za praćenje RSS feedova nisi spomenuo Operu koja dosta dobro obavlja posao,nju sam koristio prije nego što sam prešao na Google Reader.
Zoran Olujić
25. 11. 2010. u 7:38 pm
Da li još neko koristi feedly? Čini mi se da nije popularan, ali mene odlično služi.
Dražen Praštalo
26. 11. 2010. u 8:52 am
@Zoran
Da, baš sam mislio spomenut Feedly, neki dan mi ga je kolega preporučio ali nisam baš siguran dal ću preći na njega, držim se ja svog Netvibesa 🙂
http://www.feedly.com/
Ivan Brezak Brkan
26. 11. 2010. u 9:35 am
@3Kolone Znači trebam RSS vodič i za vlasnike web stranica? 😉
@Nino Hvala i počni koristiti. Olakšava pisanje 🙂
@Nikola Ajd, ajd potrudit ću se onda… 😉
@Niksy Talk about niche 🙂 No dobro, Yahoo Pipes ide na listu
@Ipopis 😀 Ups, dodajem. Hvala. Ma to da isprovociram Marija Mikića 😉
@Zoran Hvala što si me podsjetio – dodano na listu 🙂
@Dražen Feedly mi osobno nije sjeo, a Netvibesu sam ubio brzinu s količinom feedova hehe
goranapp
26. 11. 2010. u 10:15 am
Odlican clanak! Puno sam naucio i bit ce mi izuzetno korisno.
veljko
26. 11. 2010. u 10:20 am
Preporuka. Iako vec godinama otprilike znam sta je RSS, i vise puta procitao na web stranicama, tek sam od skoro poceo da upotrebljavam, i vidim koliko sam propustio 🙂
Igor Krajcer
26. 11. 2010. u 11:03 am
Koristim netvibes vec 2-3 godine, ocekujem dobar clanak o Google Readeru i mozda se prebacim, netvibes me poceo zivcirati u zadnje vrijeme lagano 🙂
I da, lista RSS feedova koji se prate ne bi bila naodmet :-p
Ivan Brezak Brkan
26. 11. 2010. u 11:13 am
@Goran Hvala Gorane 🙂
@Veljko Ma nisi propustio, stigneš još 😉
@Igor Što te nervira kod Netvibesa? Eh sad listu 😉