RSG Capital i BoundBreaker na Startup srijedi predstavili kako surađuju sa startupima
Na današnjoj Startup srijedi u Zagrebu investicijski fond RSG Capital i ekipa BoundBreakera predstavili su načine na koje rade s tehnološkim startupima. RSG Capital je investicijski fond koji je nedavno uložio 900 tisuća eura u SecuCert, dok je BoundBreaker projekt kojim se slovenske startupe želi povezati sa Silicijskom dolinom.

Na današnjoj Startup srijedi u Zagrebu investicijski fond RSG Capital i ekipa BoundBreakera predstavili su načine na koje rade s tehnološkim startupima. RSG Capital je investicijski fond koji je nedavno uložio 900 tisuća eura u SecuCert, dok je BoundBreaker projekt kojim se slovenske startupe želi povezati sa Silicijskom dolinom.
Od 500 tisuća do 1.5 milijuna eura investicije
Jure Mikuž, direktor RSG Capitala, predstavio je investicijski fond od 20 milijuna eura koji čine četiri partnera od kojih je jedan iz Izraela. RSG Capital je dosad investirao prvenstveno u biotehnologiju (TAB Systems) i mobilne tehnologije (ShoutEm). Iako im je većina investicija u Sloveniji, namjeravaju proširiti svoj portfolio širom istočne Europe. Na pitanje o tome koliko investiraju, Mikuž je izjavio kako ulažu od 500 tisuća do 1.5 milijuna eura za manji udio odnosno do 30 posto tvrtki.
Viktor Marohnić iz ShoutEma u koje je RSG Capital uložio objasnio je kako surađuju sa svojim investitorima te objasnio kako funkcioniraju redoviti sastanci. Naime, jedan board member tvrtke je iz RSG Capitala i pomaže u planiranju daljnjih aktivnosti.
Izraelskim modelom na američko tržište?
Nakon sat vremena kašnjenja stigla je i ekipa BoundBreakera koja pokušava stvoriti zajednicu startupa, a pokušavaju replicirati izraelski model te cilja na američko tržište. Konkretno, da startupi nađu seed investiciju u regiji, a ranu investiciju u SAD-u. Kasnije se prodaja i direktiva startupa seli u SAD-a, dok tehnološki razvoj ostaje u regiji.
Kristjan Pečanac, suosnivač BoundBreakera, smatra kako je najbitnije prenijeti “duh” Silicijske doline u Sloveniju, Hrvatsku, itd. Dugoročni cilj im je stvoriti trajni Startup house u Silicijskoj dolini putem kojeg će domaći startupi lakše upoznati Dolinu i potencijalno investitore. Pečanac je naglasio kako se razlikuju od primjerice Seedcampa po trajnijoj potpori koja je sličnija treningu. Za troškove priprema BoundBreakers uzimaju nekoliko postotaka udjela u startupima s kojima rade.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Dino
13. 04. 2011. u 6:04 pm
Update plox 🙂
Damir2
14. 04. 2011. u 8:57 pm
zvicu dobro. No koliko se sjecam prije par godina RSG nije ulagao u startupe vec su trazili vec razvijene projekte u regiji (citaj nema takvih). To sam osobno cuo od predstavnika.
Mozda su sad promijenili taktiku. Ova je realnija