
Što se spremalo u riječkom Startup inkubatoru: Demo Day druge generacije poduzetnika
Druga generacija polaznika riječkog Startup Inkubatora završila je svoj boravak u inkubatoru 21. svibnja, a ovog je utorka i uspješno odradila Demo day gdje su javnosti pokazali svoje projekte i napredak koji su napravili. Da podsjetimo, inkubator je svoja vrata otvorio u veljači 2013. godine kao pilot projekt Grada Rijeke namijenjen studentima Sveučilišta i Veleučilišta te mladim osobama i timovima do 29 godina starosti.

Druga generacija polaznika riječkog Startup Inkubatora završila je svoj boravak u inkubatoru 21. svibnja, a ovog je utorka i uspješno odradila Demo day gdje su javnosti pokazali svoje projekte i napredak koji su napravili. Da podsjetimo, inkubator je svoja vrata otvorio u veljači 2013. godine kao pilot projekt Grada Rijeke namijenjen studentima Sveučilišta i Veleučilišta te mladim osobama i timovima do 29. godina starosti.
Rezultat je to prvenstveno entuzijazmom nekolicine riječkih geekova, ostvaren uz suradnju riječkog gradonačelnika i Grada Rijeke, a već drugu godinu zaredom potiče razvoj poduzetništva kod mladih kao najosjetljivije dobne skupine koja sve teže pronalazi posao i sve teže stječe svoja prva radna iskustva.
Svi korisnici inkubatora do sada bili su mladi timovi sa znanjem i idejama s područja informacijskih tehnologija, računalnih aplikacija i industrijskog dizajna, pa su tako prošle godine šestomjesečni boravak u inkubatoru uspješno odradili startupi kao što su RollTee, MalaŠpajza, te Ordsy. U organizaciji Founder Institutea prošle je godine svoju ideju na tržište plasirao i Ebloo, jedan od dva hrvatska startupa koji će sredinom lipnja sudjelovati na intenzivnom sedmodnevnom programu za startupe hub:raum WARP u Krakowu koji će se održati u lipnju ove godine.

Od ženske obuće do dijelova za trkaće automobile
Demo day održan je u novom riječkom coworking prostoru, posebno osmišljenom za događaje poput startup konferencija, radionica i edukacija, te općenito okupljanja freelancera u zajedničkoj radnoj zoni. Uz predstavljanje timova, dodijeljena su i priznanja mentorima kao važnoj karici u cjelokupnom procesu, koji su svojim pro bono radom, iskustvom i znanjem zaokružili cijeli inkubatorski proces.
Svoje je projekte javnosti i svim zainteresiranima predstavilo sedam timova druge generacije- Switch, Flumens Design, Camperise, Stole’s Race Shop, RiSearch, Niko Crnčević i Ena Priselec.
Članovi tima Switch – Valinea Vinger, Antonela Barković i Ivan Čače osmislili su projekt multifunkcionalne ženske obuće od prirodnih materijala, pod nazivom brenda Wood U. Paolo Srebovt i Robert Sučić čine tim Flumens design, a osmislili su projekt SWOPLER – aplikaciju za razmjenu dobara i usluga na globalnoj razini. Njihov je moto – zamijenite svoje nepotrebne stvari za nešto što vam treba s ostalim korisnicima poput vas, lokalno, regionalno i globalno.

Projekt Camperise bavi se razvojem internetske platforme za posredovanje na međunarodnom tržištu iznajmljivanja kampera te prodaju srodnih usluga i opreme, a osmislili su ga Leo Vicić, Ivana Vicić i Višeslav Račić. Njihov putnik će na jednom mjestu – web stranici – pronaći gotovo sve za putovanje kamperom bilo gdje u svijetu.
Projekt Stole’s race shop osmislili su Daria Hlača i Bojan Hlača, a riječ je o specifičnoj grani automobilske industrije, odnosno o proizvodnji i prodaji specijalnih dijelova za trkaće i cestovne automobile starijih godišta proizvodnje. Niko Crnčević osmislio je i predstavio dva projekta – Neplus sustav namještaja i Noctilucae modularni sustav ambijentalne rasvjete.

Projekt RiSEARCH, što su ga izradili Ermanno di Mario i Davor Domiter, ujedinjuje ponudu i potražnju proizvoda i usluga malih i srednjih poduzetnika, neprofitnih i javnih organizacija, dok je Ena Priselec osmislilaprojekt »Proizvodi Istre«, seriju proizvoda inspiriranih Istrom i njenim simbolima – maslinom, vinom i tartufima.
Pristupnicima je u Startup inkubatoru osigurana besplatna mentorska i savjetodavna pomoć kroz razdoblje od 6 mjeseci, bez naknade. Kod inicijalnog odabira timova koji će biti korisnici inkubatora naglasak je stavljen na osmišljavanje i postavljanje poslovnih modela kojima se nude inovativni načini rješavanja problema, a mladi su se poduzetnici u tome i iskazali.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.