Five kupio Studio Revoluciju kako bi proširio svoje usluge

Revolucionarnih 5 minuta: Five kupio Studio Revoluciju kako bi proširio svoje usluge

Ako ste u posljednje vrijeme zašli u zagrebačke urede tvrtke Five, mogli ste u njima naići i na cijeli tim iz Studija Revolucije. Ne, nije riječ o suradnji na još jednom projektu, iako ove tvrtke surađuju već deset godina. Naime, Five je prije nekoliko mjeseci kupio cijelu tvrtku i tako unio Revoluciju u svoje redove.

Tvrtke Five i Revolucija surađuju dugo godina, a ovaj potez 'točka je na i' tog odnosa, kažu sugovornici. Tvrtke Five i Revolucija surađuju dugo godina, a ovaj potez 'točka je na i' tog odnosa, kažu sugovornici. Na slici: Viktor Marohnić (osnivač Fivea), Vladimir Končar (direktor Revolucije) i Luka Abrus (direktor Fivea, a sada i Revolucije)
Tvrtke Five i Revolucija surađuju dugo godina, a ovaj potez ‘točka je na i’ tog odnosa, kažu sugovornici. Na slici: Viktor Marohnić (osnivač Fivea), Vladimir Končar (direktor Revolucije) i Luka Abrus (direktor Fivea)

Igre riječima na stranu, iako se ovdje nameću same po sebi, ove dvije tvrtke imaju dugu zajedničku povijest – tako su zajedno napravile pionirsku aplikaciju za tablete za Jutarnji list, a i kad je startup tvrtke Five, Shoutem, odlučio prije šest godina u potpunosti napraviti zaokret u poslovnom modelu i proizvodu, odnosno odmaknuti se od mobilnih društvenih mreža i fokusirati se na izradu aplikacija, Revolucija je i tu uskočila u pomoć.

Viktor Marohnić, osnivač Fivea, prisjeća se tih dana i daje odgovor na pitanje zašto je i kako do kupovine došlo:

S Revolucijom i Vladom [Končarem] znamo se sto godina. Počeci suradnje bili su još na prvoj verziji Shoutema, dok je još bio web platforma. Kad je Shoutem dobio investiciju, Vlado nam je puno pomogao svojim dizajnerskim znanjem oko UX-a tada nove Shoutemove platforme. Nakon toga radio je i na redizajnu Fivea i Shoutema, skupa smo radili i na prvom iPad appu za Jutarnji… Teško se svega uopće i sjetiti. Praktički ga već odavno smatramo članom tima, tako da je sve ovo zapravo samo “točka na i”.

A što ćemo dalje, to se ne brinemo previše, Revolucija se svojom kulturom savršeno uklapa u naš tim: skromni, vrijedni, pametni – tri karakteristike koje su nama uvijek bile prioritet i na tome smo izgradili cijeli biznis.

Iskustvo, nagrade, bogat portfelj… No, zašto prodaja?

Studio Revolucija, osnovan još 2003. godine, jedan je od pionira digitala na ovom području, zbog čega je ovo preuzimanje još zanimljivije. Iza tima stoji niz strukovnih nagrada, od domaćih, kao što su Ideja X i MIXX, Effiea i nagrade HDD-a, do stranih poput European Design Awarda, World Summit Awarda i AVICOM Special Awarda, ali i bogat portfelj. U njima će se naći domaći brendovi poput Ožujskog, Beck’sa, Nikea, City Centra One, ali i strani kao što su Molson Coors Europe, Ziggy Creative Colony iz Švedske, Ascentjet iz Švicarske ili bUnited iz SAD-a. Posebno su im u fokusu interaktivni postavi, poput onih u Ivaninoj kuće bajke u Ogulinu, Kući za brodice u Nacionalnom parku Brijuni, Podzemnom grad Paklenice u Nacionalnom parku Paklenica, međunarodnom istraživačkom projektu BauNet koji je predstavljen kroz veliku izložbu Bauhaus u Muzeju suvremene umjetnosti ili Ben Nevis centru za posjetitelje u Škotskoj koji je trenutno u nastajanju.

Nakon svega toga, zbog čega se odlučilo na prodaju, i to upravo Fiveu, otkriva Vladimir Končar, direktor Revolucije, koji sad tu poziciju dijeli s Lukom Abrusom:

Ovo je bila prilika za Revoluciju i cijeli tim da zajedno napravimo korak više i konačno osiguramo stabilan izlazak na inozemno tržište te dodatno podignemo kvalitetu naše usluge. Design first pristup koji Five koristi kao metodologiju mi jednako tako guramo od samih početaka tako da se preklapamo i u samim kulturama firmi.

Sve smo dogovorili vrlo brzo zbog duge suradnje i prijateljstva koje imamo, tako da nije bilo teško donijeti odluku. Želimo jednostavno napraviti korak naprijed u izradi globalno značajnih projekata i razvoju novih digitalnih proizvoda, što ovim udruživanjem konačno i ostvarujemo. Svi skupa se veselimo i uzbuđeni smo da zajedno sa sjajnim timom iz Fivea i Shoutema pokrenemo neke nove revolucije!

Revolucijin startup, Amodo, nije ‘u paketu’

Startup Amodo, proizašao iz Studija Revolucija, 2014. je sudjelovao u hub:raumovom programu Warp (na slici: Vladimir Končar, Gorjan Agačević i Goran Radovančević)
Startup Amodo, proizašao iz Studija Revolucija, 2014. je sudjelovao u hub:raumovom programu Warp
(na slici: Vladimir Končar, Gorjan Agačević i Goran Radovančević)

Baš kao što Five ima Shoutem, i Studio Revolucija ima svoj startup, Amodo, koji je razvio proizvod Driver Copilot namijenjen vozačima i onima koji im žele prodati razne usluge, poput osiguravajućih kuća. Naime, riječ je o aplikaciji putem koje, s jedne strane, vozač može dobiti informacije o tome kako voziti sigurnije i učinkovitije, ali i ostvariti pogodnosti na usluge poput osiguranja. S druge strane, osiguravajuće kuće putem aplikacije prikupljaju informacije o navikama vožnje korisnika, kojemu potom mogu dati personaliziranu ponudu. No, kako doznajem, Amodo nije uključen u ovu kupovinu.

Na kraju, u Fiveu ne skrivaju zadovoljstvo – Revolucija će donijeti bogato iskustvo u razvoju internetskih stranica i aplikacija, ali i dizajnu interakcija s posebnim fokusom na istraživanje korisničkih doživljaja. Samim time, očekuje se da će to pomoći tvrtki da proširi svoje usluge, koje će time izaći iz okvira “običnih” mobilnih aplikacija. Najavljuje se i kako će Vladimir i njegov tim u Fiveu preuzeti neke od većih projekata.

Također, na domaćem će tržištu Revolucija nastaviti djelovati pod vlastitim brendom dok će se na svjetskom nastupati pod zajedničkim brendom Fivea.

fiveolution

Pogledajte ključne financijske pokazatelje tvrtki Pet minuta i Revolucija dizajna na Transparentno.hr.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.