Novosadski Semaphore koriste 500px i Dribble: Uskoro besplatni profili i ‘open source’ podrška

Novosadski Semaphore koriste 500px i Dribble: Uskoro besplatni profili i ‘open source’ podrška

Put od startupa do uspešne kompanije nije uvek popločan investicijama. Prkoseći trendu podizanja seed kapitala, veliki broj srpskih startupa uspeo je tokom prethodnih godina da svoju ideju pretvori u ozbiljan biznis, a Nordeus, A51 (activeCollab), Devana Technologies, samo su neki od najpoznatijih primera.

semaphore_main

Put od startupa do uspešne kompanije nije uvek popločan investicijama. Prkoseći trendu podizanja seed kapitala, veliki broj srpskih startupa uspeo je tokom prethodnih godina da svoju ideju pretvori u ozbiljan biznis, a Nordeus, A51 (activeCollab), Devana Technologies, samo su neki od najpoznatijih primera. Poslednja kompanija koju sa zadovoljstvom pridodajemo ovom spisku jeste novosadski Rendered Text koji stoji iza jednog od najpopularnijih CI rešenja za testiranje aplikacija prilikom samog razvoja – Semaphore.

Fakultet, projekti, startup, kompanija

Priča o Semaphore aplikaciji počinje još 2007. godine kada su Darko Fabijan i Marko Anastasov, u to vreme studenti Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, odlučili da udruže svoje snage i krenu u realizaciju zajedničkog projekta pod imenom Plakatt. Početkom 2010. Plakatt je stigao i do Seedcampa u Zagrebu, a Fabijan i Anastasov imali su u to vreme već nekoliko projekata – što sopstvenih, što klijentskih.

Nakon Plakatt-a, Darko i Marko odlučili su da osnuju specijalizovanu kompaniju za Ruby programski jezik tj. consulting kuću – Rendered Text. Sve do početka ove godine novosadska kompanija radila je na nekoliko velikih inostranih projekata i to uglavnom za startupe sa područja Sjedinjenih Američkih Država. Sredinom 2011. godine TDD (Test Driven Development) postao je apsolutni hit u Ruby on Rails svetu, a trend se ubrzo proširio i na naše prostore.

Uvidevši benefite ovakvog razvojnog procesa, momci iz Rendered Text-a krenuli su da eksperimentišu sa Jenkins serverom samo da bi ubrzo shvatili da nijedno rešenje u tom trenutku nije zadovoljavalo njihove potrebe. Većina programerskih alata i dan danas zahteva rad sa mnogobrojnim skriptama, a takvo rešenje je izuzetno komplikovano za krajnje korisnike. Dugogodišnje iskustvo pri radu sa inostranim klijentima pokazalo je Fabijanu i Anastasovu koliko zapravo znači kvalitetan UI, te je odluka pala da se i sami okušaju u izradi sličnog rešenja koje bi programerima pomoglo da jednostavnije testiraju aplikacije prilikom samog razvoja.

semaphore_tim_2

Pod imenom Semaphore, rad na novom projektu otpočeo je krajem 2011. godine da bi MVP bio gotov već u proleće 2012. godine. Verzija 1.0 u potpunosti je bootstrappovana, a nakon nekoliko meseci tim je bio cash flow positive i beležio desetine klijenata koji su plaćali mesečnu pretplatu. Semaphore aplikacija našla se i među najboljim projektima na Belgrade Venture Forumu 2012. godine, a iskustvo sa pobedničkog puta u Berlin te razgovora sa mnogobrojnim investitorima, pomoglo je osnivačima ovog startupa da shvate da investicija oduzima previše vremena i truda koji se može uložiti u druge stvari.

Fokus na Semaphore, bootstrapom do širenja

Početkom godine osnivači Rendered Texta doneli su odluku da prekinu sa consultingom i klijentskim projektima, te da se čitav tim usmeri isključivo na razvoj Semaphore-a. Godine rada za US startupe donele su sa sobom vredno iskustvo koje je konačno moguće primeniti u većoj meri na sopstvenom proizvodu, a za samo dve godine postojanja ove aplikacije, tim je uspeo i da duplira zaradu po korisniku udovoljivši prvo zahtevima manjih i srednjih timova, a nešto kasnije i velikim kompanijama kao što su 500px, Dribble te Upworthy.

Naši najraniji korisnici u startu su prepoznali jednostavan alat koji im može pomoći pri radu. U početku smo imali podršku izključivo za male timove, a kroz hiljadu malih iteracija, integracija i fičera, Semaphore je danas u mogućnosti da udovolji i zahtevima velikih kompanija.

Darko ističe da je tim na ovom projektu dosta dugo radio sa 30 ili 50% snage, te da su dobra komunikacija i uigranost odradili ključan deo posla u situacijama gde je bilo potrebno raditi na sopstvenom proizvodu, ali i na klijentskim projektima. Pre manje od godinu dana broj ljudi koji rade na Semaphore aplikaciji skoro se duplirao, a u skorije vreme novosadska ekipa trebala bi ponovo da poraste.

semaphore_tim
Tim iza Semaphore aplikacije (Foto: promo)

Kako saznajemo osnivači Rendered Text-a nemaju u planu podizanje investicije, te bootstrap i dalje ostaje glavno sredstvo putem kojeg se finansira rast ove kompanije. Iako je pomalo konzervativan stav doproneo činjenici da je dugo godina na ovom projektu radilo svega nekoliko ljudi, Fabijan sa ponosom ističe da su on i njegov ko-osnivač, ali i čitav tim, izuzetno zadovoljni putem koji su odabrali i potezima koje su povlačili usput.

Besplatni planovi i podrška za ‘open source’ projekte

Kada su programski jezici u pitanju, poslednja verzija Semaphore-a podržava Ruby, Clojure, Node.js i PHP, pri čemu bi uskoro trebala da bude predstavljena i podrška za Python. Rad sa ovim jezicima pokrio je većinu aktivnosti sa kojima se korisnici ove aplikacije suočavaju na dnevnom nivou, ali ekipa iz Rendered Texta odlučila je da ode korak dalje predstavivši besplatne planove i podršku za Open-source projekte.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zlSCtRSRm5I[/youtube]

Već duže vreme jedan od ciljeva ove kompanije jeste da se platforma učini pristupačnija većem broju korisnika, a kao rezultat toga prethodne nedelje predstavljeni su i besplatni profili koji korisnicima pružaju 100 mesečnih bildova. Korisnici ovog profila imaće na raspolaganju čak dva procesora za testiranje što će velikom broju programera poslužiti kao odličan alat za manje projekte ili projekte sa strane.

Za kraj, kao jedan od načina da vrate programerskoj zajednici, iz Rendered Text-a najavili su i podršku za open source projekte, pri čemu bi do kraja godine listi podržanih jezika trebali da budu pridodati i svi poznatiji open source jezici. Takođe, svi projekti ovakvog tipa imaće javne profile, a u planu su i nalozi koje bi mogli da zadovolje potrebe velikih open source organizacija.

Više o Semaphore aplikaciji možete pronaći na zvaničnom sajtu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Esport

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...