Reakcije Limunda, activeCollaba i Nordeusa na najave ministra Dinkića o pomoći srpskoj IT industriji

Reakcije Limunda, activeCollaba i Nordeusa na najave ministra Dinkića o pomoći srpskoj IT industriji

Vest koju je ministar finansija i privrede Srbije, Mlađan Dinkić, objavio pre neki dan na svom tviter profilu, izazvala je burne reakcije na društvenim mrežama. Dok većina građana podržava napore Vlade koji se ulažu radi stvaranja povoljne klime za poslovanje u Srbiji, nekolicina osporava ove poteze tvrdeći da do većih promena ipak neće doći. Kako bi utvrdili koje bi olakšice imali preduzetnici i koliko bi im novi zakoni olakšali poslovanje, kontaktirali smo vodeće srpske tehnološke tvrtke kao što su Limundo, activeCollab i Nordeus.

Vladimir Nikolić i Ilija Studen

Vest koju je ministar finansija i privrede Srbije, Mlađan Dinkić, objavio pre neki dan na svom tviter profilu, izazvala je burne reakcije na društvenim mrežama. Dok većina građana podržava napore Vlade koji se ulažu radi stvaranja povoljne klime za poslovanje u Srbiji, nekolicina osporava ove poteze tvrdeći da do većih promena ipak neće doći. Kako bi utvrdili koje bi olakšice imali preduzetnici i koliko bi im novi zakoni olakšali poslovanje, kontaktirali smo vodeće srpske tehnološke tvrtke kao što su LimundoactiveCollab i Nordeus.

Najavljen je i model za startupe po ugledu na čileanski koji se priprema već nekoliko meseci. Ova regulativa, trebala bi nas približiti ostalim razvijenim zemljama koje već godinama polažu nade u mlade preduzetnike i njihove ideje. Ministar Dinkić, izjavio je da će se razmotriti i rešenja ostalih zemalja, no nije precizirao čije su još regulative uzete u obzir pri sastavljenju modela za Srbiju.

Promene: Šta o tome misle preduzetnici?

One danas uspešno posluju kako u Srbiji, tako i na globalnom tržištu. Oni su u intervjuu, izlavili za Netokraciju šta za njih predstavljaju najavljivane promene:

Vladimir Nikolić, CEO Limunda:

Ne vidim detalje olakšica ali me raduje da je IT industrija sve češće spomenuta od strane Vlade. Niko još nije tražio direktnu konsultaciju, ali ako se sam zalažeš (kao što i jesmo) onda primetiš da sa druge strane često sede ljudi sa sluhom i željom da pomognu. Vlada bi trebala revidiran Zakon o platnom prometu da pusti što pre. U njemu je dosta toga poboljšano, a uvodi se i e-novac.

Ilija Studen, osnivač activeCollaba:

Problem je u tome što nemam šta da prokomentarišem. Ministra Dinkića i njegov tim ne poznajem lično, te ne znam koje konkretno korake planiraju da preduzmu, a isti nisu objavljeni online pa ne mogu ni da ih pročitam. Super je što je neko tome posvetio pažnju, ali bez konkretnih ideja i planova, jednostavno nemam pojma šta će da urade i kakve će to posledice imati. Voleo bih da promene utiču na smanjenje nameta na plate i stimulišu preduzeća da otvaraju nova radna mesta i investiraju u svoj rast.

Milan Đukić, PR Nordeusa:

Što se konkretnog pitanja tiče, iako naravno podržavamo ideje i napore da IT industriji bude olakšano poslovanje, isuviše se malo toga zna u javnosti o planu ministra Dinkića i u ovom trenutku ne možemo da dajemo bilo kakve komentare o toj temi, dok Vlada zvanično ne objavi platformu koju priprema.

Iako se još tačno ne zna plan kojim će se Vlada voditi, većina preduzetnika pozdravlja to što su najavljene promene koje bi Srbiju približle evropskim susedima. Po svemu sudeći, 2013. godina biće prekretnica za mnoge. Ideje i planovi koji su najavljeni predstavljaju šansu da se Srbija vrati na kolosek uspešnog preduzetništva sa koga je skliznula pod uticajem zastarelih zakonskih regulativa koje su primenjivane tokom poslednje decenije.

Ministar Dinkić o promenama:

Ministar Dinkić oglasio se putem tvitera povom Netokracijinog teksta, te je izjavio sledeće:

Program podrške softverskoj i IT industriji biće završen do kraja februara. Obuhvatiće konkretne mere koje će podržati start up, outsourcing, razvoj i izvoz originalnih domaćih proizvoda i razvojne centre velikih multinacionalnih IT kompanijaPlaniramo četiri osnovne grupe mera: poreske olakšicesubvencije za početnike (do 25,000 EUR)prilagođavanje obrazovnog sistema potrebama IT industrije i različite tipove podrške domaćim izvoznicima softvera.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Haris Čusto

    Haris Čusto

    04. 01. 2013. u 9:54 am Odgovori

    Hm… Mislim da je zaključak da niko od njih nema pojma šta će se to mijenjati i koje će se stvari poboljšati, i da bi vlada kada već najavljuje promjene trebala biti transparentnija i komunicirati sa samim IT poduzetnicima i pitati ih za savjet ako im već želi pomoći, A ne, “svi pozdravljaju promjene”

  2. Miloš

    Miloš

    04. 01. 2013. u 12:37 pm Odgovori

    Da, da, a PDV i porez na dobit podignuti, veoma podsticajno. Sad će od našeg poreskog novca da “podstiču” nekoliko firmi i još će narod da im kliče “tako treba”.

  3. Milan

    Milan

    04. 01. 2013. u 12:51 pm Odgovori

    Ono sto mene brine ovde, jeste to sto pocinju na IT industriju da gledaju kao na kravu muzaru, jer su vec par puta pominjali da “postoje indicije” da tu ima puno para, a red bi bio da i drzava malo zavuce ruku…

    Plasim se samo da umesto olaksica ne bude neki dodatni namet…

  4. bojan

    bojan

    04. 01. 2013. u 5:12 pm Odgovori

    sigurno da mnogo nas u srbiji podržava napore vlade za svaki napredak ali još mnooogo veći broj nas jednostavno ništa ne veruje političarima. pogotovo ne dinkiću.
    dok se ne vide konkretni potezi ovo ostaje još jedna u nizu nepouzdanih obećanja koje slušamo bukvalno svaki dan.
    stvarno se nadam da će vlada IT privredu da shvati ozbiljno jer mislim da nam je to danas jedina realna šansa za izlazak iz ovog prokletog mulja u kojem smo decenijama.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.