Što znate o računalu Raspberry Pi? Ovo moćno, minijaturno i cjenovno povoljno računalo napravilo je pravu revoluciju na području 'uradi sam' elektronike, a ako se i sami želite upustiti u ovaj svijet, Radiona.org poziva nas na radionicu ‘Raspberry Pi – mini računalom do geeky i kreativnih projekata’.
Radionicu će voditi Goran Mahovlić, a održavat će se 10. i 11. siječnja u galeriji G-MK, Pavla Šubića 29, Zagreb. Raspberry Pi danas je standard mnogih robotičkih i astronautičkih projekata, ali i umjetničkih te interaktivnih instalacija. U sklopu ovog događaja pokrit će se sve – od osnova pokretanja Raspberryja i instaliranja njegovog operativnog sustava, instalacije VirtualBoxa i Raspberry Pi emulatora na računalima za one koji još nemaju vlastiti Rasp, pa sve do naprednih hardverskih projekata.
Sadržaj radionice:
- Raspberry Pi – osnove
- Kreiranje SD kartice (Windowsi, Linux)
- Spajanje periferije na Raspberry (tipkovnica, monitor…)
- Konzola — osnovne naredbe
- Grafičko sučelje – GUI
- Povratak u konzolu — instalacija Python dodataka
- Spajanje Arduino mikrokontrolera, bežične veze – wireless signal…
- Python — Hello world!
- Arduino — Blink LED
- PySerial — komunikacija s Arduinom
- Arduino — Brojanje impulsa, slanje serijskih poruka
- PyGame — Izrada jednostavne aplikacije — slika/zvuk/video/tekst
- Sqlite3 — Pohranjivanje podataka u bazu
- Izrada elektroničke donacijske kutije za Radionu
- Crontab — prijenos podataka iz sqlite baze u mysql server dostupan preko interneta
- Izrada stranice koja pokazuje podatke na serveru
Tko je voditelj radionice?
Goran Mahovlić elektroničar je po struci, a godinama radi kao serviser informatičke i bankarske opreme. Teško se suzdržava da ne rastavi skoro svaki uređaj koji mu dođe u ruke. Bavi se podjednako uspješno hardverom i softverom, od hakiranja kineskih proizvoda, prenamjene raznih odbačenih uređaja do ozbiljnog igranja tehnologijom i programiranja mikrokontrolera.
Član je Udruge za razvoj “uradi-sam” kulture – Radiona/Zagreb Makerspace, gdje je osim na naprednoj elektronici, angažiran i kao tehnički voditelj grupe za restauriranje i elektronički makeover orgulja Dr. Böhm Professional 2000. Do sada je održao niz uspješnih radionica te redovito sudjeluje na izložbama i u projektima Radione: Weird Science – Powered by Radiona, Elektroničke konstelacije, SoundArt Inkubator 2014, Vrući lem – Hackathon Osijek, Zvučni hibridi – Kreativna sonologija, Trieste Mini Maker Faire 2014. Jedan je od pokretača portala Lemilica.com za koji i sam piše.
Prijaviti se na radionicu možete putem e-maila radiona.org@gmail.com. do 8. siječnja točno u ponoć. U sklopu prijave potrebno je napisati nekoliko rečenica o sebi te navesti razloge zbog kojih vas ovo zanima. Maksimalan broj polaznika je 14.
Ciljana publika su učenici, studenti, umjetnici, wanna be hakeri, dizajneri, programeri, DIY entuzijasti, arhitekti, glazbenici, ljudi svih dobi i profesija. Radionica je podjednako namijenjena početnicima i naprednim korisnicima te će polaznici biti podijeljeni u te dvije grupe. Polaznicima će tokom radionice biti osigurani Raspberry Pi računala za rad, no slobodni su donijeti i svoj primjerak ako ga posjeduju.
Radionica je besplatna za članove Radione. Kotizacija je za nezaposlene, učenike, srednjoškolce, studente te umirovljenike 50, a za zaposlene 80 kuna.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.