Radu Georgescu: Kako izgraditi globalnu tvrtku iz Jugoistočne Europe?
Na konferenciji Spark.Me koja se ovih dana održava u Budvi i koju Netokracija prati kao regionalni medijski partner, kroz razgovor kojeg je vodio Max Gurvits upoznali smo rumunjskog serijskog poduzetnika Radua Georgescua koji je sve svoje tvrtke mahom otvorio u regiji te kasnije prodao globalnim 'igračima'.

Na konferenciji Spark.Me koja se ovih dana održava u Budvi i koju Netokracija prati kao regionalni medijski partner, kroz razgovor kojeg je vodio Max Gurvits upoznali smo rumunjskog serijskog poduzetnika Radua Georgescua koji je sve svoje tvrtke mahom otvorio u regiji te kasnije prodao globalnim ‘igračima’.
Georgescu se može pohvaliti 20-godišnjim poduzetničkim iskustvom u razvoju softverskih, internetskih i e-commerce tvrtki, pri čemu su mnoge od njih doživjele i konkretne ‘izlaze’ – RAV antivirus kupio je Microsoft 2003., ePayment je prodan tvrtki Naspers 2010., dok je Avangate 2013. godine otkupio Francisco Partners. Radu je također VC investitor i savjetnik startupa te zrelijih tehnoloških tvrtki, a čini se kako na svom poduzetničkom putu zaista uživa:
Nema boljeg osjećaja od onog kada nešto razvijete od nule. Na početku imate ideju, skicu, kroz nekoliko dana poslovni plan, nakon toga već razvijate proizvod… Netko taj proizvod koristi i plaća za njegovo korištenje. Daje vam novac za nešto što ste izgradili sami i to vam može pružiti neopisiv osjećaj zadovoljstva! Međutim, stvoriti tvrtku koja zarađuje novac, naravno, nije lako.
Radu je s publikom podijelio iskustva koje možemo pretočiti u nekoliko savjeta za startupe iz regije:
- Programeri iz regije, menadžeri iz SAD-a. O tehničkom znanju programera iz regije priča se nadaleko, međutim činjenica je da našim poduzetnicima kronično nedostaje prodajnih i menadžerskih vještina. Moramo biti iskreni prema sebi te svjesni vlastitih prednosti i mana. Razvijamo kvalitetan, dugoračan i skalabilan kod kojeg nitko ne želi kupiti. Nedostaje nam razumijevanja o onome što kupci žele jer produkt je puno više od tehnologije. Dobri smo u tehničkom razvoju, ali su Amerikanci bolji u prodaji i razvoju proizvoda. Stoga je kombinacija lokalnog tehničkog talenta te američkog menadžmenta put prema uspjehu za tvrtke iz regije.
- Osnivač velikog ega nije pravi kandidat za direktora. Za osnivače u našoj regiji karakterističan je specifičan odnos prema tvrtki. Puno se teže odreču vlasništva prilikom investicije, a još teže pozicije direktora. Međutim, osnivač velikog ega često može kočiti razvoj tvrtke, stoga u pravom trenutku treba zaposliti vanjskog menadžera, dok osnivači moraju suzbiti ego i shvatiti da je bolje imati manji udio u uspješnoj, globalnoj tvrtki nego 100% propale tvrtke.
- Izbjegavajte državni novac. Ako uvjerite vladu da investira u vas, osigurali ste si posao. Međutim, uvjerite li privatnog investitora da uloži u vaš startup, razvijate tvrtku. Subvencije i državne investicije daju vam lažan osjećaj sigurnosti, pogotovo na našim prostorima, stoga ih izbjegavajte.
Georgescu investira prvenstveno u tvrtke koje se bave digitalnim valutama pa je ponudio zanimljivo i gotovo nevjerojatno viđenje naše skore budućnosti:
Bitcoini i digitalni novčanici naša su budućnost. U roku 10 do 15 godina naše vlastništvo (novac na bankovnom računu, dionice, nekretnine, osobni podatci …) bit će pohranjeno na našem digitalnom novčaniku. Budete li prodavali kuću, naći ćete se s kupcem i napraviti jednostavan prijenos preko pametnog uređaja. Bez odvjetnika, notara, ovjeravanja… A institucija oporuke jednostavno će nestati jer više neće biti potrebna!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.