Je li proširena stvarnost pronašla svoje mjesto u tisku?

Je li proširena stvarnost pronašla svoje mjesto – u tiskanim magazinima?

Kada ste zadnji puta nestrpljivo iščekivali izlazak novog broja svog omiljenog tiskanog magazina? Ustajete se ujutro i prije prve kave žurite na kiosk po omiljeni magazin. Vraćate se doma, pripremate omiljeni napitak, sjedate na omiljeno mjesto za opuštanje, otvarate stranicu po stranicu i upijate riječi i fotografije.

blippar naslovna

U vrijeme kad nemamo puno slobodnog vremena i vijesti konzumiramo na pametnim telefonima na putu za posao uz kavu za van, rijetko se nađemo u situaciji da možemo odvojiti vrijeme za uživanje u sadržaju koji nas zanima i veseli.

Zašto češće čitamo sadržaj dostupan na internetu?

Tiskani magazin morate platiti da bi ga čitali, a na internetu postoji bezbroj članaka koji su besplatni. No, je li to isti sadržaj? I je i nije, ovisi gdje ga čitate.

Na internetu pišu novinari i u magazinima pišu novinari koji su upoznati s temom koju obrađuju. I portali i magazini imaju glavnog urednika koji je zaduženi da osigura kvalitetan i relevantan sadržaj za svoje čitatelje. Zašto onda na internetu često pročitamo naslov i prvih par rečenica, pogledamo slike, infografike i video i idemo na idući članak, a u tiskanim magazinima smo u stanju pročitati članak na tri ili pet stranica?

Istraživanje iz 2008. godine pokazalo je da prosječan čitatelj pročita svega 20% sadržaja pojedine web stranice. I većinom skeniramo sadržaj u potrazi za ključnim informacijama i odgovorima na pitanja.

Rituali čitanja

diva style

Čitanje tiskanog magazina “zahtijeva” određeni ritual za razliku od sadržaja na internetu koji često čitamo usput. Ne želim reći da čitanje online sadržaja isključuje rituale, već da je malo vjerojatno da ćete nositi svoj omiljeni tiskani magazin u torbi danima kako biste ga imali pri ruci u situacijama kad ulovite par minuta vremena.

Zbog toga ga najčešće pročitamo u jednom dahu onda kad smo ga kupili.

Interaktivni sadržaj

Jeste li do sada naišli na tiskani magazin koji vas je zatražio da uključite svoj pametni telefon ili tablet i pogledate u neki novi svijet, iza kulisa sadržaja prikazanog u magazinu?

S druge strane, na internetu uvijek očekujete da vam je sadržaj interaktivan, da članci imaju i video i infografiku i linkove i dio u kojem članak možete lajkati ili podijeliti. U tiskanim magazinima to ni ne očekujete ili se iznenadite kad ugledate dio na kojem piše da uključite svoj pametni telefon, a to nije zato da biste očitali QR kod.

Može li tiskani magazin postati interaktivan?

diva style blippar

Uz današnju tehnologiju, sigurno da može. Uz Google Glass sve oko vas je moglo postati interaktivno, iako su cijena, pitanje privatnosti i mnogi drugi faktori zaustavili daljnje širenje ovog proizvoda – barem za sada.

No, proširena stvarnost ne mora biti napad na privatnost. Može vam donijeti više zabave i informacija dok listate svoj omiljeni magazin.

Surfajući internetom u potrazi za primjerima korištenja ove tehnologije u tisku, naišla sam na cijelu modnu reviju koju ste mogli pogledati u jednom tiskanom izdanju Voguea. Znanstveno edukativni magazin Brainspace oživio je dinosaura s naslovnice, a u magazinu koji je namijenjen budućim mladenkama, čitateljice su mogle isprobati kako im pristaje vjenčanica.

Pojedini oglašivači uočili su priliku pružiti svojim kupcima jedinstveno iskustvo pa sam, recimo, imala priliku isprobati kako mi stoji određena boja laka za nokte.

U Hrvatskoj su tu tehnologiju do sada koristili većinom oglašivači. Krajem ožujka, benefite proširene stvarnosti u svoju korist je okrenuo i jedan modni magazin – Diva Style.

Proširena stvarnost u modnom magazinu

Zašto je jedan modni magazin otišao korak dalje od konkurencije? Cilj je bila želja za stupanjem u interakciju s čitateljem, dulje zadržavanje pažnje na atraktivnom sadržaju i pružanje novog iskustva kakvo do sada nisu imali priliku iskusiti u tiskanom magazinu.

U ovom prvom takvom broju tehnologijom proširene stvarnosti naslovnica “oživi” tj. složi se u cjelinu pred kamerom čitatelja. Jednim klikom na fotografiju manekenke s trakicom Roberta Severa za Divu Style, unutar aplikacije se pokreće prednja kamera i omogućava virtualno isprobavanje trakice.

Mogućnost kreiranja ovakvog sadržaja ponuđena je i oglašivačima.

https://www.facebook.com/diva.magazin/videos/1060022937374793/

Kako pronaći i pregledati interaktivni sadržaj unutar magazina?

Sav sadržaj koji nudi interaktivno iskustvo posebno je označen s uputama što je potrebno napraviti.

Kako bi ga mogli “oživjeti” i zaviriti iza kulisa, čitatelji trebaju na svoj pametni telefon instalirati aplikaciju Blippar, dostupnu za Android, iOS i Windows Phone, te blipnuti pametnim telefonom ili tabletom označeni sadržaj kako bi mogli pristupiti multimedijalnom iskustvu koji je Diva tim, predvođen glavnom urednicom Tonkicom Zlački, kreirao za svoje čitatelje. Ona komentira:

Od trenutka kada smo se upoznali s mogućnostima “proširenja stvarnosti” osjećamo kako je upravo to jedan od najboljih načina da se dodatno povežemo s našim čitateljima. Konzument modnog magazin priuštit će ga sebi kao oblik proširenog ja, kao dio svog imidža i kao vjernog partnera u strastvenom istraživanju svijeta prema kojem gaji osobit afinitet. Baš zato što mi svoje čitatelje doživljavamo kao dio Divine obitelji, mogućnost da im otvorimo vrata iza kulisa magazina učinila se jako primjerenom i privlačnom. Vjerujem da ovim putem jačamo Divinu zajednicu i ponosim se da smo predvodnici ove prakse u Hrvatskoj. Diva se bavi trendovima i ne može si dopustiti da ne bude u korak s vremenom.

Neće se stati samo na ovom broju. Svaki idući broj Dive Style nudit će iskustvo proširene stvarnosti svojim čitateljima u sve većem opsegu jer su prve reakcije vrlo pozitivne.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Ekskluzivno

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...