Predsjednica.hr: Iznenađeni smo što smo ugodno iznenađeni

Predsjednica.hr: Iznenađeni smo što smo ugodno iznenađeni novom stranicom

Dočekali smo i nove internetske stranice Predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar–Kitarović. Nakon nešto više od 4 mjeseca čekanja, ako odete na domenu www.predsjednik.hr, ista će vas preusmjeriti na novu domenu predsjednica.hr. Ono što je pozitivno u cijeloj priči je da je Hrvatska demokratska zajednica, koja je nakon pobjede na izborima registrirala domenu Predsjednica.hr, istu prepustila Uredu predsjednice. To nas ne bi smjelo iznenaditi, no danas je u Hrvatskoj sve moguće. Prvi plus.

kolindanoviweb_1naslovna

Vizualni dojam

Znate kako kažu da je dizajn subjektivna kategorija, uvijek je nezahvalno komentirati izgled stranice. Stranica kao takva je vizualno korektna; netko će reći da je ljepša, oni druge političke opcije će reći da je ružna. Takve komentare ne biste trebali doživljavati osobno. Bitan je odgovor na pitanje “dobivamo li sve informacije koje tražimo”, a činjenica jest da na novoj internetskoj stranici imamo sasvim dovoljno informacija. Od novosti, životopisa, informacije o Uredu predsjednice do same prijave za posjet Pantovčaku ili kontakt informacija.

Internetskom stranicom dominira plava boja, što je bilo i za očekivati, te siva boja za neke dijelove stranice. Kada govorimo o glavnom segmentu stranice, tu imamo tekst na bijeloj pozadini – ništa spektakularno, no to je jednostavno best practice i nema smisla otkrivati toplu vodu.

Struktura stranica

Struktura stranica dobro je posložena.
Struktura stranica dobro je posložena.

Tražite li aktivnosti predsjednice, naći ćete ih u prvoj stavki navigacije koja ujedno služi i kao mjesto za važniji sadržaj poput “govora i poslanica” ili “intervjua”. Osobno bih tu volio vidjeti sve što je vezano za aktivnosti predsjednice, no u Uredu su odlučili to izdvojiti u poseban link pa to ne vidim kao preveliki problem.

Druga stavka nosi naziv “Ured predsjednice”, gdje se – logično, nalaze informacije o strukturi Ureda, dužnosnicima, vijećima i tako dalje do virtualne šetnje i kontakt podataka.

Kako smo i sami nedavno krenuli raditi na redizajnu portala Grada Rijeke koji je organizacijski bitno kompleksniji od stranice Predsjednice RH, mogu reći da su podaci zadovoljavajuće prikazani i lako pretraživi.

Informacije namijenjene građanima nalaze se u zasebnoj stavci pa tu možete pronaći link na Službu za odnose s građanima te česta pitanja i odgovore, a možete se prijaviti i za posjet Uredu predsjednice. Sugerirao bih da se u ovu stavku doda i link na stranicu za pravo na pristup informacijama, za koju i sada postoji link (na svim stranicama), ali je stavljen u dno stranice zajedno s ostalim dokumentima.

Pohvalan je i dio o bivšim predsjednicima. Svaki od njih zaslužio je svoju podstranicu s nekoliko najboljih fotografija i biografijom. Ne bi bilo loše da razmislimo o tome da se taj dio proširi jer siguran sam da i bivši predsjednici zaslužuju malo više od nekoliko redaka teksta.

Tehnička rješenja

kolindanoviweb_3

S tehničke strane, stranice su napravljene dosta dobro. Naravno da tu postoje problemi poput praznih paragrafa što je, pretpostavljam, rezultat nešto lošijeg WYSIWYG editora. Idealno bi bilo da nemamo praznih paragrafa, već da se razmak dodaje putem donje margine, no to ne doživljavam kao nepremostiv problem.

Kontrast na stranici je zadovoljavajući te tu nemam posebnih primjedbi, no imam primjedbi kod odabira korištenja fonta. Naime, kao glavni font za tekst se koristi Calibri koji je na veličini od 16 piksela osjetno slabije vidljiv nego primjerice Arial. To umanjuje čitljivost teksta samim time jer je Calibri vizualno nešto deblji od Ariala na manjim veličinama. Preporučio bih da se za tekst koristi Arial ili neki drugi web safe font, a da se Calibri koristi za naslove odnosno za veličine iznad 24 piksela, naravno – uz korištenje zamjenskog fonta za sva računala koja nemaju odgovarajući primarni font. Osim toga, svakako bih preporučio da u Uredu predsjednice odustanu od bilo kakve veličine teksta manje od 14 piksela, pogotovo u ovoj kombinaciji kada se koristi Calibri font.

Ono što me posebno iznenadilo kod pregleda kôda stranice je korištenje aria-rola i aria-labela. Role služe da bi se olakšalo korištenje stranica osobama koje koriste specijalizirane programe za pristup sadržaju internetske stranice. Zahvaljujući rolama takvi programi znaju kada je nešto pretraživač, navigacija ili glavni sadržaj.

Role su još uvijek nedovoljno iskorištene. Tako se uopće ne koriste role za glavni i sekundarni sadržaj: main i complementary što je šteta; iako se koriste role za tražilicu i navigaciju. No negdje treba početi – nadam se da će se ostale role dodati u budućnosti. Također vidim da se koriste i aria-label elementi – iako pogrešno. Naime, aria-label element treba se koristiti za navođenje teksta koji nije vidljiv na ekranu, dok na internetskoj stranici Predsjednice to koriste za tekst koji je identičan onome na ekranu, za što bi se trebao koristiti aria-labelledby.

kolindanoviweb_4

Stranica je potpuno responzivna kroz nekoliko breakpointova, što je pohvalno. Pohvalno je i što se koristi HTML5 – događa se da i danas dobijemo stranicu plaćenu javnim novcem gdje se ne vodi računa o tehnologijama koje se danas koriste. S druge strane, šteta je da se ne koriste i neki HTML5 semantički elementi poput section ili article.

Glavna je navigacija dobro napravljena pa je tako prilagođena za otvaranje na uređajima osjetljivim na dodir poput tableta. Klikom na pojedinu stavku, ta se stavka označava, a drugim klikom se otvara i navigacijska traka.

Malu zamjerku dobiva tražilica, za koju smatram da bi bila kvalitetnije riješena kada bi polje za pretraživanje bilo obrubljeno, no to je zaista minorni problem. Veći je problem, recimo to tako, to što su sa SEO aspekta trebali biti korišteni ljepši linkovi jer – ako tražite link na životopis Predsjednice, link “predsjednica.hr/stranica/5” vam ne govori apsolutno ništa, a nisam siguran koliko je to dobro i prema tražilicama.

Naša “presuda”

Stranica bivšeg predsjednika Josipovića koja je nakon inauguracije predsjednice naprasno skinuta i zamijenjena 12 godina starim dizajnom bila je solidno napravljena. Pozitivno je svakako bilo to što je za izradu tog weba korišten open source CMS – WordPress, što ovdje nije slučaj.

Iako tu ima još (dosta) prostora za poboljšanja, bio bih najsretniji da je za novi web korišteno neko otvoreno rješenje poput prije spomenutog WordPressa, Drupala ili eZ Publisha. Također, arhiva fotografija bivšeg predsjednika Josipovića, njih više od 9000 – koja je bila prisutna na službenom Flickr profilu – više tamo ne postoji, što je šteta znajući da je sve to plaćeno javnim novcem.

Sve u svemu, nova internetska stranica Predsjednice Republike Hrvatske nije razočarala, kako vizualno tako i tehnički. Za sada, nakon kratkog pregleda, mogu reći da je stranica na razini – sve informacije su dostupne unutar nekoliko klikova. Vidim komentare kako sadržaja nema dovoljno, no treba uzeti u obzir i kvalitetu i potrebu za sadržajem – ima li smisla imati puno sadržaja samo da se može reći “evo, mi radimo”? Naravno da ne.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Drugi

    Drugi

    31. 05. 2015. u 6:48 pm Odgovori

    Po seo pitanju stranica ima problem, otvoriš naslovnicu, klikneš na link “english”.
    Nakon toga link na predsjednica.hr vodi na englesku stranicu što je pogrešno. Očito language switch drže u session-u.

    Slično, link http://predsjednica.hr/objave/1/1 može voditi na HR stranice ali i na ENG, ovisno o tome koji jezik je prethodno odabran.

    Meta description i title se ne mjenjaju, uvijek su isti.

    >Pozitivno je svakako bilo to što je za izradu tog weba korišten open source CMS – WordPress, što ovdje nije slučaj.
    Nije sasvim jasno koji CMS je ovdje korišten, možda jest open source?

    • Emanuel Blagonić

      Emanuel Blagonić

      01. 06. 2015. u 9:18 am Odgovori

      SEO dio nisam posebno analizirao. Ukoliko se za SEO optimizaciju ne angažira vanjska agencija, vjerujem da je jako teško SEO kvalitetno napraviti.

      CMS možda jest open source, zato sam i naveo da ne znam koji je CMS korišten, no pretpostavljam da je ipak custom rješenje.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?