5 prednosti aplikacija 'u oblaku' nad njihovom desktop braćom

5 prednosti aplikacija ‘u oblaku’ nad njihovom desktop braćom

Jeste li nedavno kupovali novo računalo ili ga dobili na radnome mjestu? Vjerojatno ste primijetili koliko je jednostavnije podesiti sve programe i postavke da rade na isti način kao i na prethodnom uređaju, pogotovo ako koristite 'cloud' aplikacije, a ne njihove desktop inačice. A ako vam se i dokumenti nalaze 'u oblacima', postavljanje novog računala odradi se za nekoliko desetaka minuta, umjesto za nekoliko sati. No, koje su još prednosti računarstva u oblacima?

office 365

Nisu samo startupi, odnosno proizvodi manjih tehnoloških tvrtki, namijenjeni za fleksibilnije doba – čak su se i ICT divovi, poput Microsofta, odlučili na ponudu niza alata za poslovanje u oblaku, čime su nagovijestili polagano odumiranje instaliranja aplikacija i vezanosti za jedno računalo. Velika prednost clouda jest upravo u toj fleksibilnosti, koja je izuzetno tražen atribut u novom poslovnom ekosustavu, jer omogućuje veću učinkovitost, a i značajne financijske uštede. No, pogledajmo pet glavnih prednosti aplikacija u oblaku:

1. Fleksibilnost

Kao što smo govorili u tekstu o takozvanom uredu 2.0, priroda posla traži sve više fleksibilnosti i mobilnosti, a što manje vezivanja uz stol, stolicu i stolno računalo. Želimo moći jednaku radnju obavljati na mobilnom uređaju, prijeći na računalo, a zatim uzeti tablet u ruke i nastaviti. Želimo srušiti fizičke zidove, počupati kabele i druga ograničenja te raditi pod našim uvjetima – mobilnost predstavlja sve veći prioritet.

A da ne spominjemo kako se to slaže s trendom sadržaja “na zahtjev” – ako možemo u bilo kojem trenutku s gotovo bilo kojeg uređaja pristupiti zabavnim sadržajima, poput filmova, serija, glazbe ili knjiga, zašto bi drugačija pravila vrijedila za poslovne dokumente i programe?

2. Niži troškovi

Korištenje aplikacija u oblaku, osim što djeluje na produktivnost članova tima i samim time ima utjecaj na prihode, predstavlja i niže troškove koji se izdvajaju za desktop softver. To je posebno bitno za manje i tvrtke srednje veličine, koje na ovaj način mogu uštedjeti na licencama. U slučaju softvera u oblaku, većinom nije potrebno plaćati dozvole, nego se softver plaća po korištenju (primjerice, po broju osoba). Također, nije potrebno kupovati fizičke servere i druga mjesta za pohranu podataka, nego se za sve brine davatelj usluga.

Zaposlenici na taj način imaju sve potrebne resurse, a tvrtka ne mora izdvajati pravo malo bogatstvo da bi im pružila sve što je potrebno za rad.

3. Veća kontrola nad dokumentima

Ova je prednost direktno povezana s prvom, mobilnosti, ali zaslužuje da ju se izdvoji u posebnu verziju. Ako ste ikada išli na poslovno putovanje ili surađivali s timovima koji se nalaze na drugim lokacijama (ili čak u drugim vremenskim zonama), znate koliko je bitan protok informacija i dokumenata. Ako se izdvojite iz uredskog “čopora”, ranjivi ste, nemate sve potrebne resurse i morate stalno tražiti da vam se nešto pošalje ili stalno slati nešto natrag u ured. Kako ne biste previše vremena u slanju jednih te istih tablica i drugih dokumenata pod imenom kao što je “verzija_31334_MB_provjereno_final_sad_zaozbiljno”, cloud aplikacije omogućuju jednostavan pristup svemu što vam treba, pa čak i kolaboraciju na dijeljenim dokumentima. Odmah se lakše diše. 🙂

4. Lagano postavljanje i nadogradnja

Ovo smo već spominjali u uvodu – daleko je lakše postaviti aplikacije u oblaku, nakon čega odmah imate pristup svim potrebnim dokumentima i ostalim resursima, ako je vaša tvrtka već “gore”. To je poprilično zgodno ako mijenjate računalo ili ako nova osoba dolazi u tim. Također, nadogradnja softvera većinom je automatska – zaposlenici se ne moraju bakćati zastarjelim programima i njihovim održavanjem, nego to vrijeme mogu iskoristiti za neke druge, važnije zadatke, što opet vodi prema povećanoj produktivnosti.

5. Konkurentnost

A što koristi vaša direktna konkurencija? Je li već visoko u oblacima ili je zapela u nekim prošlim vremenima? Bilo da ovime stvarate prednost nad njom ili ju morate dostizati, odlazak u cloud svakako ima mnoštvo prednosti, a čak omogućuje manjim tvrtkama da se nadmeću sa svojim “Golijatima” – dok su velike tvrtke trome i opterećene obveznim programima i procesima, manje se tvrtke mogu lako prilagoditi novim trendovima, biti još fleksibilnije i brzo reagirati na potrebe svojih korisnika.

A upravo to današnje tržište i traži.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Office365 je cloud usluga koja sadrži uredske aplikacije kao što su Outlook, Word, Excel i PowerPoint, kojima svi zaposlenici mogu pristupiti bilo kad i bilo gdje, čime se olakšava njihova suradnja i povezanost. Primjerice, dok vi ubacujete troškovnik u .ppt prezentaciju, vaši zaposlenici još mogu dopunjavati stranice koje se tiču proizvoda i usluga, a da pri tom sigurnost nije ugrožena. Office365 omogućava pristup s bilo kojeg uređaja, što dodatno pridonosi učikovitosti u poslovanju – posao možete započeti na laptopu, doraditi ga na mobitelu i dovršiti ga na tabletu! Uz jednostavno korištenje i konstatnu podršku koja je dostupna na 0917722, Vipnetova usluga Office365 Business Premium dostupna je za 79 kuna mjesečno po zaposleniku, a možete je kombinirati s fiksnim ili mobilnim Vip uslugama te tako dodatno uštedjeti. Aktivirajte Office365!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. jozo

    jozo

    30. 10. 2014. u 12:42 pm Odgovori

    Cloud je možda dobar za velike tvtkje, ali za male se ne isplati, imam isti Office već nekoliko godins i ne isplati mi se cloud još će uvesti i uslugu disanja u cloudu za 9,99 evra mjesječno.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.