Jeste li nedavno kupovali novo računalo ili ga dobili na radnome mjestu? Vjerojatno ste primijetili koliko je jednostavnije podesiti sve programe i postavke da rade na isti način kao i na prethodnom uređaju, pogotovo ako koristite 'cloud' aplikacije, a ne njihove desktop inačice. A ako vam se i dokumenti nalaze 'u oblacima', postavljanje novog računala odradi se za nekoliko desetaka minuta, umjesto za nekoliko sati. No, koje su još prednosti računarstva u oblacima?
Nisu samo startupi, odnosno proizvodi manjih tehnoloških tvrtki, namijenjeni za fleksibilnije doba – čak su se i ICT divovi, poput Microsofta, odlučili na ponudu niza alata za poslovanje u oblaku, čime su nagovijestili polagano odumiranje instaliranja aplikacija i vezanosti za jedno računalo. Velika prednost clouda jest upravo u toj fleksibilnosti, koja je izuzetno tražen atribut u novom poslovnom ekosustavu, jer omogućuje veću učinkovitost, a i značajne financijske uštede. No, pogledajmo pet glavnih prednosti aplikacija u oblaku:
1. Fleksibilnost
Kao što smo govorili u tekstu o takozvanom uredu 2.0, priroda posla traži sve više fleksibilnosti i mobilnosti, a što manje vezivanja uz stol, stolicu i stolno računalo. Želimo moći jednaku radnju obavljati na mobilnom uređaju, prijeći na računalo, a zatim uzeti tablet u ruke i nastaviti. Želimo srušiti fizičke zidove, počupati kabele i druga ograničenja te raditi pod našim uvjetima – mobilnost predstavlja sve veći prioritet.
A da ne spominjemo kako se to slaže s trendom sadržaja “na zahtjev” – ako možemo u bilo kojem trenutku s gotovo bilo kojeg uređaja pristupiti zabavnim sadržajima, poput filmova, serija, glazbe ili knjiga, zašto bi drugačija pravila vrijedila za poslovne dokumente i programe?
2. Niži troškovi
Korištenje aplikacija u oblaku, osim što djeluje na produktivnost članova tima i samim time ima utjecaj na prihode, predstavlja i niže troškove koji se izdvajaju za desktop softver. To je posebno bitno za manje i tvrtke srednje veličine, koje na ovaj način mogu uštedjeti na licencama. U slučaju softvera u oblaku, većinom nije potrebno plaćati dozvole, nego se softver plaća po korištenju (primjerice, po broju osoba). Također, nije potrebno kupovati fizičke servere i druga mjesta za pohranu podataka, nego se za sve brine davatelj usluga.
Zaposlenici na taj način imaju sve potrebne resurse, a tvrtka ne mora izdvajati pravo malo bogatstvo da bi im pružila sve što je potrebno za rad.
3. Veća kontrola nad dokumentima
Ova je prednost direktno povezana s prvom, mobilnosti, ali zaslužuje da ju se izdvoji u posebnu verziju. Ako ste ikada išli na poslovno putovanje ili surađivali s timovima koji se nalaze na drugim lokacijama (ili čak u drugim vremenskim zonama), znate koliko je bitan protok informacija i dokumenata. Ako se izdvojite iz uredskog “čopora”, ranjivi ste, nemate sve potrebne resurse i morate stalno tražiti da vam se nešto pošalje ili stalno slati nešto natrag u ured. Kako ne biste previše vremena u slanju jednih te istih tablica i drugih dokumenata pod imenom kao što je “verzija_31334_MB_provjereno_final_sad_zaozbiljno”, cloud aplikacije omogućuju jednostavan pristup svemu što vam treba, pa čak i kolaboraciju na dijeljenim dokumentima. Odmah se lakše diše. 🙂
4. Lagano postavljanje i nadogradnja
Ovo smo već spominjali u uvodu – daleko je lakše postaviti aplikacije u oblaku, nakon čega odmah imate pristup svim potrebnim dokumentima i ostalim resursima, ako je vaša tvrtka već “gore”. To je poprilično zgodno ako mijenjate računalo ili ako nova osoba dolazi u tim. Također, nadogradnja softvera većinom je automatska – zaposlenici se ne moraju bakćati zastarjelim programima i njihovim održavanjem, nego to vrijeme mogu iskoristiti za neke druge, važnije zadatke, što opet vodi prema povećanoj produktivnosti.
5. Konkurentnost
A što koristi vaša direktna konkurencija? Je li već visoko u oblacima ili je zapela u nekim prošlim vremenima? Bilo da ovime stvarate prednost nad njom ili ju morate dostizati, odlazak u cloud svakako ima mnoštvo prednosti, a čak omogućuje manjim tvrtkama da se nadmeću sa svojim “Golijatima” – dok su velike tvrtke trome i opterećene obveznim programima i procesima, manje se tvrtke mogu lako prilagoditi novim trendovima, biti još fleksibilnije i brzo reagirati na potrebe svojih korisnika.
A upravo to današnje tržište i traži.
Office365 je cloud usluga koja sadrži uredske aplikacije kao što su Outlook, Word, Excel i PowerPoint, kojima svi zaposlenici mogu pristupiti bilo kad i bilo gdje, čime se olakšava njihova suradnja i povezanost. Primjerice, dok vi ubacujete troškovnik u .ppt prezentaciju, vaši zaposlenici još mogu dopunjavati stranice koje se tiču proizvoda i usluga, a da pri tom sigurnost nije ugrožena. Office365 omogućava pristup s bilo kojeg uređaja, što dodatno pridonosi učikovitosti u poslovanju – posao možete započeti na laptopu, doraditi ga na mobitelu i dovršiti ga na tabletu! Uz jednostavno korištenje i konstatnu podršku koja je dostupna na 0917722, Vipnetova usluga Office365 Business Premium dostupna je za 79 kuna mjesečno po zaposleniku, a možete je kombinirati s fiksnim ili mobilnim Vip uslugama te tako dodatno uštedjeti. Aktivirajte Office365!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
jozo
30. 10. 2014. u 12:42 pm
Cloud je možda dobar za velike tvtkje, ali za male se ne isplati, imam isti Office već nekoliko godins i ne isplati mi se cloud još će uvesti i uslugu disanja u cloudu za 9,99 evra mjesječno.