
U Africi se godišnje zagube bačve piva vrijedne milijune – hrvatski KegTNT to rješava!
Zagubljene bačve u pivarskoj industriji svake godine uzrokuju milijunsku štetu, ali srećom i ova se grana industrije može digitalizirati. Više su nam otkrile dvije hrvatske tvrtke...
Nitko ne želi da piva zafali, a pogotovo je nezamislivo da vrijedne bačve nestanu s kamiona u transportu. Vjerovali ili ne, pivarska industrija svake godine izgubi oko četiri posto svih bačvi što uzrokuje gubitke u milijunima dolara. Kako se to dogodi i kako to spriječiti?
Odgovore na ova pitanja znaju u domaćim tvrtkama 8Sigma i Montelektro koje su razvile sustav zanimljivog imena: KegTNT, odnosno Keg track and trace. Kao što mu i ime kaže, radi se o sustavu za praćenje lokacija pivskih bačvi kako se one ne bi izgubile, ali naravno, to je puno lakše reći nego ostvariti. Kako je izgledao razvoj KegTNT saznao sam u razgovoru s Vladimirom Lukićem, direktorom tvrtke 8Sigma.
Nema više ručnog zapisivanja
No, gdje je tu Afrika? Montelektro je inače domaća tvrtka s više od 30 godina iskustva u automatizaciji pivovara, a jedan od njihovih velikih klijenata je i Castel grupa koja je vlasnik kompanije BGI Ethiopia, najveće pivovare u Etiopiji. Iako je ideja za praćenje bačava postojala još od 2017, modernizacija postrojenja i izgradnja nove punionice rezultirala je da se isporuka sustava radi tek krajem 2020. godine.
Same bačve se inače, u većini slučajeva, prate ručno. To znači da pivari uglavnom upisuju brojke u tablice i zapisnike, a kada baratate s tisućama njih – dogode se i pogreške. Kod “klasičnog” pristupa praćenju gotovo je nemoguće znati gdje je točno bačva bila i što se s njom događalo, dodaje Vladimir, dok se uz KegTNT taj problem efikasno rješava:
Naše rješenje namijenjeno je praćenju svake pojedine bačve kroz njezin cijeli životni ciklus. Sustav praćenja bačava potpuno je digitaliziran pa mobilna aplikacija, uz pomoć RFID čipa, QR koda ili barkoda postavljenog na svakoj pojedinoj bačvi, u stvarnom vremenu omogućava informacije o vrsti piva i šarži iz koje je bačva napunjena, rokovima isporuke, održavanju, kontroli kvalitete, periodu koji je bačva provela na tržištu te svim drugim parametrima neophodnim za učinkovito i kvalitetno upravljanje resursima.

Od laboratorija do prodajnih agenata
U životu jedne bačve tako veliku ulogu imaju roboti i automatizacija. Vladimir mi pojašnjava kako na početku punjenja robot uzima bačve s palete, dok ih na kraju robot slaže natrag na drugu paletu. Sav proces između toga je automatiziran, a sustav KegTNT čitavo vrijeme komunicira s punionicom.
Primjerice, ako jedna bačva ima prijavljenu grešku, robot će odmah znati da ona “ne valja” i neće ju slati dalje u punjenje, stoga bačve koje trebaju održavanje neće završiti u proizvodnji gdje bi se možda kasnije mogla dogoditi pucanja ili slično:
Pomoću mobilne aplikacije bačvu pratimo i u odjelu održavanja, gdje se u aplikaciju unose sve informacije o izvršenom održavanju. Osim toga, ona se koristi i u sustavu kontrole kvalitete pa se u nju unose rezultati analize u laboratoriju. Prodajni agenti u mobilnu aplikaciju mogu unositi reklamacije koje se odnose na konkretnu bačvu, a u sklopu našeg sustava odvija se i samo rješavanje reklamacija.

Otpor, ali i lagani pomaci
Implementacija ovog sustava u pivovari u Adddis Ababi prva je implementacija konkretnog rješenja KegTNT. Vladimir kaže kako mnoge tvrtke, pogotovo one koje pripadaju konzervativnijim industrijama – kao što su metalna ili pivarska, teško prihvaćaju moderne tehnologije, pa je to ključni razlog zašto još uvijek postoji otpor za implementaciju novih IoT rješenja.
No, sve se to polako mijenja, a trenutno sustavi ove dvije domaće tvrtke postoje ne samo u pivovarama, već i u nizu drugih industrija:
Stručnjaci Montelektra i 8Sigme zajedno razvijaju i BeerVision, softver za praćenje i kontrolu proizvodnje piva, a 8Sigma razvija i vlastito rješenje 8Sigma MES namijenjeno različitim proizvodnim industrijama, koje se zasad uglavnom primjenjuje u metalskoj industriji u Europi i Bliskom istoku.
Pritom valja spomenuti kako smo ugovorili isporuku 8Sigma MES sustava za upravljanje i nadzor proizvodnje aluminija u najvećem kompleksu za preradu aluminija na Bliskom istoku, saudijskom Ma’adenu. To isto rješenje već je implementirano u šibenskom Impol-TLM-u, koji je u vlasništvu regionalnog lidera u proizvodnji aluminija, slovenskog Impola.
U 2021. se ove dvije domaće tvrtke nadaju, jasno, širenju poslovanja i suradnje s novim partnerima. Vladimir mi kaže kako oni u 8Sigmi nastoje više raditi na SaaS rješenjima kako bi se više prilagodili specifičnim potrebama svojih kupaca. S druge strane, nema sumnje da će se pivarska tehnologija ove dvije domaće tvrtke zasigurno koristiti i u drugim pivovarama diljem svijeta kako bi se smanjio broj izgubljenih kegova – nitko ne želi ostati žedan!
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.