Mogli smo očekivati kako će online kupnja rasti, ali koja kategorija proizvoda bilježi najveću kupnju, kolika je prosječna vrijednost kupnje i koje generacije dominiraju u online shoppingu?
Aktualno istraživanje Shopper’s Mind 2021, provedeno u suradnji istraživačke agencije Valicon, online platforme Jeftinije.hr i digitalne agencije iPROM, pokazalo je da raste trend online kupnje.
Očekivano, u Hrvatskoj je kod online kupaca zabilježena pojačana učestalost i intenzitet online kupnje. Najviše se online kupovalo u kategorijama mode, elektronike te ljepote i zdravlja, a prosječna vrijednost kupnje iznosi čak 630 kuna, a 2/3 Hrvata obavlja online kupnju četiri puta godišnje, pri čemu najčešće koriste pametni telefon i plaćaju karticom.
Dobna struktura online kupaca u posljednje se tri godine promijenila
Iako učestalost online kupnje i dalje raste, rast broja kupaca je donekle usporen. U posljednje dvije godine, udio intenzivnih i redovitih kupaca je porastao za 4%, dok 82% sudionika u aktualnom istraživanju kupuje vrlo često na mjesečnoj razini.
Matjaž Robinšak, direktor istraživanja i partner u agenciji Valicon, ističe kako nisu očekivali porast online kupaca:
Postotak kupnji koje obave postojeći online kupci je veći u odnosu na udio kupnji novih online kupaca. Činjenica je da hrvatski korisnici interneta sve više preferiraju online kupnju, a situacija u svijetu je tome doprinijela. Za povećanu online kupnju u posljednjih 12 mjeseci najviše su zaslužni pripadnici Baby Boom generacije.
Također, dobna struktura online kupaca se u posljednje tri godine promijenila i prisutan je porast među pripadnicima Baby Boom generacije koja predstavlja udio od 30%. Među online kupcima, najviše je onih iz Generacije X (44%) i Z (33%).
David Čreslovnik, direktor Jeftinije.hr.m izjavio je:
Bila je ovo iznimna godina za sve sudionike online trgovine. Ulaganja u digitalizaciju bila su ogromna, tvrtka je napravila digitalni kvantni skok. Korona i dalje divlja pa se umiri, što znači da će se naš fokus razumijevanja optimizacije digitalnog marketinga i SEO kampanja usmjeriti još više ka razumijevanju korisnika i njegovog iskustva.
Za sve vlasnike web trgovina možda je ovdje dobro prisjetiti se i Digitalnog doručka, Netokracijinog eventa na kojem smo razgovarali kako bi trebalo izgledati domaće eCommerce tržište kada pandemija završi – i u što ulagati kad su u pitanju web trgovine.
70% kupaca kupuje u domaćim web trgovinama
Analiza kupnje različitih kategorija je pokazala da moda (odjeća, obuća, modni dodaci) ima 43% udjela kupnje (rast za 7%), slijedi kategorija elektronike koja u 2021. bilježi udio od 18% (pad za 4 %). Prosječna vrijednost košarice u pogledu svih kategorija je u posljednjih godinu dana porasla za 39 kuna i iznosi 627 kuna.
Također, usporedba kupnje između domaćih i stranih online trgovina je pokazala da većina kupaca kupuje u domaćim trgovinama (70%, dok prosječna vrijednost kupnje iznosu 721 kuna), a 28% online kupnje se obavlja u stranim online trgovinama (prosječna vrijednost kupnje iznosi 268 kuna).
Među oblicima plaćanja online, prevladavaju kartice
Među najčešće korištenim oblicima plaćanja se u posljednje tri godine koriste kartice svih vrsta, koje u 2021. godini prevladavaju udjelom od 51%, slijedi plaćanje gotovinom pri preuzimanju s 40% i plaćanje putem uplatnice sa 7%.
U posljednje tri godine, porastao je postotak plaćanja gotovinom pri preuzimanju kojeg pripisuju porastu online kupaca generacije Z. Usporedba među generacijama pokazuje da se smanjuju razlike među njima. Trpimir Smolić, direktor prodaje iPROM Hrvatska, izjavio je:
Na prvi pogled trend načina plaćanja na hrvatskom tržištu pokazuje da raste sklonost plaćanju pouzećem, no taj trend je potrebno promatrati iz konteksta ukupnog razvoja tržišta online trgovina. Većinom se on generira iz udjela kupnji u stranim online trgovinama. Međutim, u posljednje vrijeme raste popularnost domaćih i lokalnih trgovina te su sve češća plaćanja pouzećem u tom segmentu online tržišta. Dugoročno, očekujemo da će se trend ponovno preokrenuti.
Najviše kupujemo i informiramo se putem mobilnog telefona
Put kupnje online kupca, prikazuju kroz tri ključne faze, a to su: poticaj, informiranje i konačni motivatori odluke. Svaka faza sa skupnim točkama iskustva, utječu na zaključivanje kupnje. Točke iskustva predstavljaju svaki doticaj koji je kupac imao s proizvodom kojeg je kupio ili brendom trgovca kod kojeg je izvršio kupnju.
U posljednje dvije godine, online kupci u Hrvatskoj najčešće obavljaju kupnju putem mobilnog telefona, a 67% kupaca obavilo je online kupnju mobilno. Pri tome je uloga računala (stolnih ili prijenosnih) podjednaka: 31% online kupaca obavlja kupnju putem prijenosnog računala, a 27% putem stolnog računala. Polovica online kupaca kupnju zaključe na mobilnom telefonu (50%), približno četvrtina na prijenosnom računalu (24%) te približno četvrtina (23%) na stolnom računalu.
Zanimljivo je još istaknuti kako prosječno razdoblje online kupnje od informiranja do kupnje iznosi 11 dana.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.