Došlo je vrijeme za drugo izdanje istraživanja kojim će se saznati stvarne potrebe freelancera u Hrvatskoj te što dobivaju od organizacija koje po zakonu moraju promicati, usklađivati i zastupati njihove interese.
Ovo istraživanje, prvi puta obavljeno 2014., nastoji pokazati potrebe nezavisnih profesionalaca te analizirati u kojem su stanju trenutno, te koje su, jasno, razlike nastale od zadnje ankete provedene prije šest godina. Iako je vrijeme istraživanja također vrijeme velike krize, nekako vjerujemo da će upravo zbog toga i odaziv na njega biti velik kod freelancera “zarobljenih” doma.
Karla Andrić, voditeljica nezavisnog kreativnog huba HAIKU i predsjednica Hrvatskog društva nezavisnih profesionalaca, s nama je kratko prokomentirala ovogodišnju situaciju, a koja je osim korone već značajno obilježena i promjenama oko samih paušalnih obrta.
Nezavisne profesionalce sustavno se ignorira
Karla napominje kako se nezavisni profesionalci danas se u Hrvatskoj nalaze u nezavidnoj poziciji, iako se neupućenima možda čini da upravo samozaposlenima “cvatu ruže” u poslu. U posljednjih 10 godina u Europi se broj freelancera povećao za gotovo 50 posto, a unatoč tomu i dalje se suočavaju s velikim izazovima, uvelike uvjetovanima zakonima i propisima.
Problemi u Hrvatskoj su brojni, dodaje Karla, a jedan od njih je svakako činjenica da se samozaposleni obrtnici nisu spomenuli od strane Hrvatske obrtničke komore u niti jednom javnom istupu, kao da ne postoje. Karla dodaje:
Čak nas se službeno niti ne spominje u komorskim statističkim podacima. To upućuje na problematiku i pri budućim zagovaranjima prava samozaposlenih obrtnika iz kulturno-kreativnih industrija (to su obrti koji nude svoje usluge promidžbe, odnosa s javnošću, specijaliziranih dizajnerskih djelatnosti, fotografskih djelatnosti, računalnog programiranja, umjetničkih djelatnosti i tako dalje, a koji moraju plaćati članarinu temeljem Odluke o obaveznom komorskom doprinosu).
Izrazite svoje mišljenje za dobrobit zajednice
Logično je, stoga, da se Karla i ostali nezavisni profesionalci osjećaju zanemareno od strane Hrvatske obrtničke komore, a Karla dodaje i kako su spremni pokrenuti ili pridružiti se inicijativi koja će tražiti izuzimanje od plaćanja članarina HOK-u samozaposlenim obrtnicima iz kulturno-kreativnih industrija. Ako se već HOK o svima ne brine jednako, zašto bi svi jednako i plaćali, pitaju se freelanceri.
Karla se nada da će ovo istraživanje biti dobar temelj za buduće akcije koje iz Društva planiraju raditi. Tako su iz udruge 17. ožujka poslali e-dopis Hrvatskoj obrtničkoj komori, ne bi li se uključili u protok informacija o budućim mjerama za samozaposlene obrtnike iz područja kulturno – kreativnih industrija, ali za sada ništa od odgovora.
Kada je riječ o anketi, iz Udruge se nadaju što većoj izlaznosti, a ako ste i vi nezavisni profesionalac svakako vas pozivamo da ju riješite i s Hrvatskim društvom nezavisnih profesionalaca podijelite svoja razmišljanja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.