Potrčko: Platforma za ponudu i potražnju kratkoročnih poslova uskoro u alfa fazi

Potrčko: Platforma za ponudu i potražnju kratkoročnih poslova uskoro u alfa fazi

Potrčko
Fotografija: eSTUDENT, Stjepan Grgić

Koliko ste puta imali potrebu za osobom koja će vam obaviti jednokratan ili povremen posao, poput čišćenja, ličenja stana, dostave ili instrukcija? Vjerojatno ste se obratili poznanicima za pomoć ili oglasnicima, ali za sada ne postoji platforma koja bi okupljala one koji nude i traže ovakvu vrstu usluga. Zbog toga je tim mladih ljudi osmislio Potrčka, koji bi trebao preuzeti tu ulogu, ali i riješiti neke od pratećih problema.

Kako doznajemo od jednog od osnivača Potrčka, Ivana Čuljka, osnovna ideja projekta je stvoriti platformu putem koje poslodavci mogu iznimno brzo pronaći radnike, potpisati s njima ugovor i platiti ih. Fokus Potrčka je na kratkoročnim poslovima za koje radnici ne moraju imati neke posebne kvalifikacije.

Povezivanje će ići po principu da poslodavac, odnosno tražitelj usluge, postavi novi oglas u kojemu navodi što je potrebno obaviti, gdje, kada i koliko plaća za to. Kada poslodavac sve to ispuni, svim “potrčcima” zazvoni mobitel i pojavi im se obavijest o novom poslu. Tko prvi klikne “prihvati posao”, on ga i dobije.

Kako bi omogućili obavijesti na mobitelima, projekt će uključivati i mobilne aplikacije kroz koje se može i postaviti novi oglas za posao, kao i prihvatiti nečiji oglas. U prvoj fazi podržat će se iOS, Android i Windows Phone, dok će u drugoj fazi, kako Čuljak navodi, podržati i neke „egzotičnije“, odnosno starije platforme poput Symbiana, Blackberryja, Firefox OS-a ili Bada OS-a. Kako nemaju svi pametne telefone, postojat će i mogućnost primanja obavijesti o novom poslu i prihvaćanju istog putem SMS-a.

Što će potrčci raditi?

Potrčko je nedavno napravio i manje istraživanje tržišta kako bi se provjerilo koje su usluge potencijalnim korisnicima najzanimljivije. To su: čišćenje stana/ureda, dostava velikih stvari (gdje je potreban auto ili kombi), ličenje stana/ureda, dostava manjih stvari, kupovina namirnica, čišćenje podruma/tavana, čuvanje djece, peglanje, instrukcije, osobni kuhar, razne usluge kućnih majstora, prevođenje, friziranje, kozmetičke usluge, uređivanje vrta ili okućnice te usluge računalnoga tehničara.

Kako su nedavno nikli servisi koji povezuju “nezavisne profesionalce” s osobama koje trebaju njihove usluge, kao što su freelance.hrsajt.hr ili rentaj.me, Čuljak navodi kako je glavna razlika u tome što ti servisi rade na projektnoj bazi i zahtijevaju profesionalce, dok za poslove putem Potrčka većinom neće biti potrebne posebne kvalifikacije, a bit će riječ o hitnim i kratkoročnim poslovima.

Također, takve su stranice samo ljepši oblik oglasnika – poslodavac postavi oglas, a posloprimac mora ići čitati “oglasnu ploču”, tražiti što mu odgovara, pa kontaktirati poslodavca… Kod Potrčka svaki oglas ide direktno svakom potrčku kojeg zanima ta kategorija posla. Ugovaranje putem Potrčka će se također naplaćivati u vidu provizije od svakog odrađenog posla, a čim se prihvati posao, elektronički se potpisuje ugovor o djelu ili ugovor o radu, ako je posloprimac fizička osoba, odnosno ugovor o pružanju usluge, ako je posloprimac pravna osoba.

Potrčko će raditi i obračun za svaki posao, slati ga poslodavcu i automatski ispunjavati naloge za plaćanje putem internetskog bankarstva. Planira i revolucionalizirati proces zapošljavanja studenata, kako bi se samo u nekoliko klikova riješilo vađenje i slanje ugovora.

Dio Potrčkovog tima na Startup Live Zagrebu
Dio Potrčkovog tima na Startup Live Zagrebu

Što je s drugim tržištima?

Potrčko se zbog svoje specifičnosti, a i samoga imena, ne može jednostavno proširiti na druga tržišta, a Čuljak objašnjava kakvi su im planovi po tom pitanju.

Pošto se radi o poslovima u stvarnom svijetu, a ne virtualnom, potrebno je potpisivati ugovore, plaćati poreze, itd. Zbog toga se moramo širiti državu po državu. Plan je nakon Hrvatske proširiti se na Sloveniju, Srbiju, BiH te Crnu Goru. To su zemlje u kojima je jasno što je Potrčko. Osim tih zemalja, plan je širiti se i na Mađarsku i “istočni blok” (Bugarska, Rumunjska, Češka, Slovačka, Poljska, Ukrajina…), kao i na jug prema Grčkoj, ali to je za sada nekoliko godina udaljeno od nas – treba najprije dokazati model u Hrvatskoj.

Potrčkov tim i dosadašnji put

U timu se nalaze četiri osobe. Osim Ivana, koji je, kako kaže, „multipraktik“, odnosno, fokusiran je na poslovni razvoj i povremeno programiranje, tu su i dva developera, Davor Pleša i Tomislav Marinković te dizajner Krešimir Lončar. Do sredine ovoga mjeseca planiraju imati alfa verziju za web i mobilne aplikacije. Potrčko je za sada nastupao na Startup Live Zagrebu te na Business plan contestu, gdje su bili jedni od finalista, a trenutno se natječe i na App Start Contestu, gdje se nadaju pobjedi. Primljeni su u Zagrebački inkubator poduzetništva, a sada planiraju ići na Startup Camp, razviti aplikaciju, “ispeglati” pravni dio oko projekta, naći investitore i krajem rujna izaći na tržište. Mnogo je to posla, ali “potrčci” su uporni i vjeruju u svoj uspjeh.

Treba li i vama potrčko?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    02. 05. 2013. u 2:25 pm Odgovori

    U Srbiji postoji firma Potrčko već duži niz godina i funkcioniše kao kurirska služba na gradskom nivou. Baš mi je čudno da je neko izabrao ime Potrčko za poslove, a ne za nešto što ima veze sa transportom…

    • Ivan Čuljak

      Ivan Čuljak

      02. 05. 2013. u 3:07 pm Odgovori

      Znam da u Srbiji postoje dva brata koji imaju Potrčko d.o.o. (uzeli su nam potrcko.com :D) i da u Hrvatskoj i BiH postoji par obrta koji se nazivaju “Potrčko” te da im je svima core-business dostava.
      Meni je prva asocijacija na potrčko netko tko obavlja sve i svašta, tipa “osobni asistent” ili “katica za sve”.

      • potrcko

        potrcko

        01. 06. 2013. u 1:17 am Odgovori

        Mi i jesmo tocno to… kantica za sve… nije nam na kraju pameti biti doatavna sluzba… takvih je more u gradu i drzavi… sretno u projektu i slobodno nas ukljucite…

  2. Vice

    Vice

    02. 05. 2013. u 9:18 pm Odgovori

    Ivane pozdrav!

    Pohvale za ideju i moran ti rec da san i ja bas takvo nesto tija napravit samo sta si ti eto bija brzi 🙂 …Tako da ako ti treba kvalitetnih zaposlenika preporucam se jer virujen u to sta radis i smatran da bi moga doprinosit firmi na razne nacine…moj mail ti je vtarabene@gmail.com pa se javi ako si za suradnju,a sutra sam i u ZG pa se mozemo i nac na picu negdi ako oces…ako si za posalji mi broj mobitela na mail…u svakom slucaju zelin ti sricu u daljnjem radu !!!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…