Kako otići na poslovni put, a NE u bankrot zbog 'roaminga': Savjeti
Poslovna putovanja

Kako otići na poslovni put, a NE u bankrot zbog ‘roaminga’: Praktični savjeti

Idete na konferenciju ili sastanak u inozemstvo, a treba vam stalna veza na internet kako biste ostali u kontaktu s timom u Hrvatskoj? Razumljivo, posebno uzimajući u obzir da čak i jedan propušteni email može biti ključan za projekt, partnerstvo, a time i za budućnost vaše tvrtke. Nemojte svoju povezanost prema klijentima i partnerima prepustiti slučaju - pripremite se. Osim gaća i adaptera za struju, ovaj put za poslovni put spremate i - internet!

Poslovna putovanja

Opcija 1: Ured je tamo gdje se možete povezati na WiFi

Starbucks. Costa Coffee. Burger King. Hipsterski kafić na glavnoj ulici. Nazovimo ih sve pravim imenom: naš ured na putu.

Foursquare i druge lokacijske aplikacije, srećom, već imaju popise stotina lokacija, tako da nećete morati tražiti lokalni ekvivalent teme “Kafići s WiFi-jem” s Forum.hra. Svoju potragu za Netokracija HQ širom Europske unije počinjem s:

  • LaptopFriendly je inicijativa pokrenuta u Beogradu, a okuplja najkvalitetnije, a digitalnim nomadima prilagođene kafiće koji, osim što nude dobru internetsku vezu, nude i paket usluga. Kava, sokić i internet? Može!
  • Foursquare možda ne zna kako će rasti u budućnosti, ali je i dalje najpouzdanija lokacijska društvena mreža što se tiče pretraživanja kafića i drugih lokacija temeljem cijene, blizine – i interneta. Sličnu opciju nudi i TripAdvisor, dok u Aziji probajte Foursquareov ekvivalent Zomato.
  • Specijalizirane aplikacije za nizanje prvenstveno lokacije s WiFi-jem ne trebamo ni nabrajati, jer ih ima pregršt: lokalnih, globalnih i svega između. Čini se da na ProductHuntu svaki mjesec izađe nova, stoga sve što ću vam preporučiti je da pretražite Google Play ili App Store!

sim_2freewifi

…a onda se ne spojite na WiFi

Kad smo kod spajanja: Znate onaj osjećaj kad se spajate na bežičnu mrežu u restoranu, nakon napornog dana ispunjenog sastancima, pokušavajući se opustiti u stranom gradu, surfajući na – mislili ste – tuđem paketu? A onda shvatite da niste konačno potvrdili prijavu na vezi, slučajno vam je ostao upaljen roaming i u sat vremena ste potrošili… Ne želite ni provjeriti?

Odlično.

  • Prednosti: Stabilna veza kad nađete kvalitetan kafić, “uključeno” u cijenu kave ili sokića;
  • Nedostaci: Ovisite o lokaciji i njenom modemu te morate konzumirati više ako ostajete dulje tamo.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Opcija 2: Lokalna SIM-ica

Naš se Marko uzda isključivo u ovu opciju kad iz Beograda dolazi k nama na sastanke u Zagreb ili pak se svi zajedno uputimo na Weekend Media Festival. Lokalna SIM-ica podrazumijeva da kupite standardnu prepaid SIM karticu lokalnog operatera i koristite je u vlastitom uređaju.

Kad sam nedavno bio na Islandu, nabavili smo prepaid karticu s isključivo internetskim prometom, ne i pozivima, kod lokalnog operatera Simmina. Kako je naš godišnji odmor podrazumijevao svakodnevne vožnje od barem stotinjak kilometara, uz tek rijetka islandska sela s KFC-om kao opcijom za WiFi, prepaid kartica je bila ipak najbolje rješenje.

Gdje naći preporuke prepaid SIM kartica?
Gdje naći preporuke prepaid SIM kartica?

Doduše, ta je opcija bila dobra jer sam prošle godine na jednom aerodromu kupio otključani mobilni modem (MiFi) u koji smo jednostavno mogli staviti karticu i koristiti je na svim svojim uređajima; na godišnjem skromnih dva iPhonea. Nismo uspjeli potrošiti kupljenih 5 GB i dobro je što Simmin nudi relativno jednostavan način provjere potrošnje putem interneta, ali više se radi o sreći, nego redovitom iskustvu. Iskustvo nadoplate prepaid SIM kartice u Indiji bilo je pak frustrirajuće i nakon sat vremena nerviranja, odustao sam.

Kako naći normalnog operatera u stranoj zemlji:

Kako biste našli kvalitetnu SIM karticu, preporučujem:

  • Prepaid SIM Wiki je odličan, iznenađujuće dobro ažuriran wiki posvećen isključivo lokalnim SIM karticama, organiziran po državama. Iako možda nekad neće imati baš najnovije pakete i tarife, odličan je početak za pretraživanje i usporedbu;
  • Slack kanal NomadLista vjerojatno je jedno od najbolje uloženih 75 dolara koje sam ikad potrošio. NomadList je zajednica digitalnih nomada, a u sklopu njihove jednogodišnje pretplate dobivate pristup Slacku organiziranom po zemljama u kojima lokalce (vidimo se na #Croatia), ali i strance u toj zemlji možete pitati za savjete – pa tako i po pitanju nalaženja SIM kartica.

Odlučite li se za lokalnu SIM karticu, preduvjet su vam svakako ili otključani modem ili mobilni telefoni koji nisu ograničeni samo na jednog operatera.

  • Prednosti: Mobilni ste i ne ovisite o lokaciji birtije;
  • Nedostaci: Morate imati otključan mobitel ili vanjski modem; Nadopunjavanje paketa je nekad teže (posebno u Indiji).

Opcija 3: Roaming u sklopu postojeće pretplate

BlackBerry je možda izgubio bitku s drugim pametnim telefonima, ali ne mogu mu se zanijekati dvije prednosti koje su ga dugo držale u igri: Tipkovnica i besplatan roaming u sklopu BlackBerry paketa. Više sam se puta iznenadio kad bi mi geekovi iz tehnološke industrije odgovarali da su se za BlackBerry – od svih stvari – odlučili isključivo zbog besplatnog interneta, odnosno emaila.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Nažalost, i to vrijeme je završilo pa ne možemo više tipkati emailove na punoj tipkovnici kanadskog giganta, već se još uvijek moramo uzdati u roaming pakete uključene u naše pretplate. Ti uvjeti često nisu nimalo prihvatljivi količinama podataka koje moramo razmijeniti u inozemstvu. Ne govorim samo o privicima na naše emailove, već i datotekama koje često moramo, primjerice, slati putem Dropboxa.

Dodatak za roaming na tarifu brzo ode, a najčešća posljedica pouzdanja na “uključeno u pretplatu” je objašnjavanje nekome kako ste uspjeli toliko potrošiti u jednom danu.

  • Prednosti: Minimalno uloženog truda.
  • Nedostaci: Roaming paketi i opcije ovise o postojećem paketu kod telefona i, ako ne pazite, lako ih možete prijeći!

Opcija 4: Besplatan internetski roaming i pozivi unutar Europske unije za Tele2

Nekim je operaterima čini se pak postalo jasno da poslovnim korisnicima moraju ponuditi neko rješenje, da se ne bi morali pouzdati u WiFi, lokalne operatere ili roaming pakete.
Rješenje?

Besplatan roaming što se tiče poziva i internetskog prometa u Europskoj uniji koji Tele2 nudi za sve nove poslovne korisnike o čemu možete doznati na web stranici Tele2.

b2b_2017-netokracija_675x270

 

S obzirom na njihov fokus na male i srednje poslovne korisnike, ova prednost neće ostati rezervirana za ‘korporativce’. I bolje.

  • Prednosti: Imate internet gdje god putovali u Europskoj uniji, ne ovisite o bežičnim mrežama i ne gubite vrijeme na kupovanje SIM kartica
  • Nedostaci: Samo to što morate po ovom hladnom vremenu, prošetati ili se odvesti do poslovnice.

Smanjite stres na putu tako da ostanete povezani

Koliko god trebali se nekad odmoriti od interneta, treba zapamtiti da, primjerice, odgovor potencijalnom klijentu u roku od sat vremena umjesto pola dana povećava vjerojatnost da oni pristanu na vašu ponudu za X posto. Pametnome – i povezanome na internet u inozemstvu – dosta, bilo da se radi o WiFi-ju, lokalnoj SIM kartici ili najjednostavnijem rješenju, postojećem paketu na kojem se već nalazite.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Luka Kladaric

      Luka Kladaric

      09. 02. 2017. u 11:37 am Odgovori

      ovaj mtxc podrzava sve gdje je roaming tako i tako vec prakticki djabe “unutar EU”, a ne podrzava kriticne tocke: srbiju, bosnu, ameriku. jedino sto vidim ajde svicarsku na popisu koja je nama brutalno skupa.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…