
Porezna prognoza za freelancere i male poduzetnike: Potpore se nastavljaju, porezi mijenjaju
Izmjenama poreza ove godine poduzetnici će moći ukupno isplatiti i oko 5% veći iznos dobiti poslije poreza, a uz nešto dobrih vijesti stiže i par administrativnih novina...
Hoće li 2021. godina donijeti povratak na staro? Ako gledamo poreze i računovodstvo, definitivno neće. No, to ne mora značiti da se radi o lošim vijestima! S 1. siječnja na snagu je stupio novi set poreznih izmjena, kroz koji ću vas ukratko provesti, kako biste mogli unaprijediti svoj freelancing biznis, obrt ili malo poduzeće.
Posljedice koronakrize i potresa: potpore će se nastaviti pružati
Nezahvalno je prognozirati dokad će restrikcije u Hrvatskoj trajati, no sigurno je da neki oblik potpora ostaje na snazi do daljnjeg. Naime, neovisno o smanjenju broja oboljelih u Hrvatskoj, brojni će poduzetnici i dalje trpjeti posljedice pada potražnje na glavnim izvoznim tržištima, kao što su Njemačka, Austrija, Italija ili Slovenija. Trenutno su dostupne potpore za očuvanje radnih mjesta te potpore za skraćivanje radnog vremena.
Nadalje, sredinom siječnja uvedene su potpore za očuvanje radnih mjesta za potresom pogođena područja bez kriterija pada prihoda. One vrijede za sve pogođene poduzetnike, odnosno radnike, koji su se prijavili u sustav HZMO-a do 30. studenog 2020. Preporučujem svima koji imaju uvjete da iskoriste ove mogućnosti kako bi što lakše premostili poteškoće i zadržali likvidnost do trenutka kad se gospodarstvo oporavi.
Digitalizacija javnih usluga – i računovodstva
Iako sam se početkom prošle godine nadao da ćemo vidjeti dodatne usluge u sklopu online pokretanja poduzeća, to se nije dogodilo. Međutim, uveden je novi sustav e-Komunikacije. To je sustav elektroničke komunikacije sa sudionicima u sudskim postupcima, koji omogućuje elektroničko podnošenje podnesaka sudovima, zaprimanje sudskih pismena te udaljeni uvid u sudske predmete.
Odsad je obvezan i upis e-mail adrese u sudski registar nadležnog Trgovačkog suda, za sve novoosnovane pravne osobe. To, dakle, ne vrijedi samo za trgovačka društva (j.d.o.o. i d.o.o.), već i za udruge, zaklade, ustanove i slično.
Restrikcije na snazi su pokazale i koliko nam je digitalizacija jednog dijela javnih usluga učinila život lakšim. Tamo gdje smo to odgađali, bilo je kudikamo teže poslovati! Ujedno, nama su, kao računovodstvenom servisu, ranija ulaganja u digitalizaciju izuzetno olakšala posao jer smo mogli raditi remote i za vrijeme strogih restrikcija. To, nažalost, nije bio slučaj kod svih računovodstvenih servisa. Stoga preporučujem da kod odabira računovođe postavite pitanje koliko su spremni na situacije poput pandemije, potresa i drugih katastrofa. U prijevodu, provjerite barem imaju li backup svih podataka na udaljenom serveru te procedure za remote rad svojih zaposlenika u slučaju potrebe.
Za poduzetnike: Izmjene poreza na dohodak i dobit, minimalne plaće i neoporezive isplate
Nastavilo se najavljeno porezno rasterećenje. Zahvaljujući izmjenama poreza na dohodak, većina će obveznika (do 30.000 kuna mjesečno) plaćati porez po stopi od 20% iznad porezne osnovice (koja je ostala neizmijenjena). Smanjena je i stopa poreza na dohodak od kapitala po osnovi dividendi i udjela u dobitku s 12% na 10%. To znači da će se isplata dobiti ubuduće oporezivati s 10%.
Smanjen je i porez na dobit za poduzeća s prihodima do 7,5 milijuna kuna, s 12 na 10%. Kad se izračuna kumulativni efekt ovih izmjena, to znači da će, uz isti iznos bruto dobiti, poduzetnici moći isplatiti oko 5% veći iznos poslije poreza. Ne čini se radikalnim, no zasigurno će povećati isplativost poslovanja u Hrvatskoj. Točan iznos promjena, naravno, ovisit će o potencijalnim olakšicama, stopi prireza i slično.
Freelancerima koji rade preko ugovora o djelu bit će važno da je nova stopa poreza na drugi dohodak smanjena s 24% na 20%. Neoporezive isplate nisu povećavane, osim božićnice, čiji maksimalni neoporezivi iznos od prošle godine iznosi 3.000 kuna.
Kao i prethodnih godina, mijenja se iznos minimalne plaće za direktore, koja raste za 285,35 kn u odnosu na 2020. godinu, na 5.967,65 kn mjesečno u bruto iznosu. Propisana je i nova minimalna plaća radnika, koja sada iznosi 4.250,00 kuna u bruto iznosu, što je rast od gotovo 200 kuna. Neoporeziva osnovica nije se mijenjala, i ona i dalje ostaje 4.000,00 kuna.
Gdje mogu pronaći sve ostale izmjene i novosti?
Ovo je samo kratak pregled izmjena koje su važne za vaše poslovanje. Dogodile su se i druge izmjene, poput uvođenja QR koda kao obveznog dijela računa za gotovinu i sličnih, no one mahom ne zahvaćaju freelancere. U Brojevima stalno pratimo i obrađujemo sve relevantne porezne i zakonske izmjene pa preporučujemo da pratite naš blog kako biste bili u toku.
Želim vam što uspješniju i mirniju 2021. godinu!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.