PODIM Maribor: Što startupi mogu naučiti iz tuđih (ne)uspjeha u 10ak praktičnih savjeta

PODIM Maribor: Što startupi mogu naučiti iz tuđih (ne)uspjeha u 10ak praktičnih savjeta

Prije dva tjedna ekipa Netokracije bila je u Mariboru na 32. konferenciji PODIM. Do sada događaj isključivo akademske prirode, ove je godine otvorio svoja vrata ljudima iz stvarnoga života/biznisa te napravio mjesta za predavanja i raspravu o temama kao što su internetsko poduzetništvo, fondovi rizičnoga kapitala, budućnost mobilnih tehnologija i startup tvrtke. Dva dana, 500 sudionika i više od 50 govornika, a jedan od panela vodio je i Netokracijin glavni urednik.

Podim u Ljubljani okupio je slovenske internetske poduzetnike. (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Prije dva tjedna ekipa Netokracije bila je u Mariboru na 32. konferenciji PODIM. Do sada događaj isključivo akademske prirode, ove je godine otvorio svoja vrata ljudima iz stvarnoga života/biznisa te napravio mjesta za predavanja i raspravu o temama kao što su internetsko poduzetništvo, fondovi rizičnoga kapitala, budućnost mobilnih tehnologija i startup tvrtke. Dva dana, 500 sudionika i više od 50 govornika, a jedan od panela vodio je i Netokracijin glavni urednik.

Oren Michels: od lokalnoga startupa do globalne tvrtke

Jedan od ključnih govornika konferencije bio je Oren Michels, osnivač Masheryja, trenutno vodeće tvrtke na području API managementa na globalnome tržištu, i jedan od najpoštovanijih CEO-a u Silicijevoj dolini. Mashery je osnovan 2006. godine, a do danas je u tvrtku investirano više od 24 milijuna američkih dolara.

Michels je sa sudionicima na vrlo zanimljiv i praktičan način podijelio svoja iskustva o pronalaženju investitora i razvoju startupa u globalnu tvrtku. Business is socialising with purpose, kaže Michels, a mi mu vjerujemo. Regionalni startupi ciljaju na isto tržište rizičnoga kapitala kao i američki, stoga i za njih vrijede jednaka pravila. Nitko vas neće maziti samo zato što ste iz Europe. Prihvatite tu činjenicu i pročitajte još nekoliko korisnih Michelsovih savjeta:

  • Iskoristite prednosti maloga tržišta. Dolazite li iz male države poput Slovenije ili Hrvatske, iskoristite prednosti lokalnoga tržišta. Izgradite tvrtku kod kuće, a zarađujte u inozemstvu. Na malom tržištu zaposlite ljude i razvijajte tehnologiju, a produkt distribuirajte na bespućima velikih tržišta, poput američkoga;
  • Uvijek imate više novca nego vremena. „You fail because you take too much off“, Michels ustvrđuje i to vrlo kratko i jasno. U svijetu startupa sve se odvija nevjerojatnom brzinom, imajte to na umu i nipošto nemojte zaspati po putu. Budite fleksibilni i okretni, jer se odluke donose brzinom svjetlosti, a novac investira s ciljem što bržega postizanja cilja;
  • Ne bojte se neuspjeha. Nitko ne može uspjeti u svemu i baš svaki put. Prihvatite poraz, analizirajte njegove razloge i krenite dalje uzdignute glave. Michelsova poduzetnička povijest sastoji se od čak 20 propalih tvrtki. Tko bi rekao, zar ne? 🙂
  • Učite na tuđim pogreškama. Mnogi su probali i nisu uspjeli. Povežite se s njima, čitajte njihove blogove, upijajte savjete i pokušajte ne ponavljati iste greške;
  • Investicija nije konačni cilj. Vaš cilj nije da dobijete investiciju, već da od nje napravite nešto, odnosno, razvijete proizvod i zaradite novac  („Your job is not to raise money, but to make money.“). Kada potpišete investitorski ugovor, a svota novca o kojoj ste prije mogli samo sanjati legne na račun vaše tvrtke, e,  tek tada počinje prava borba;
  • Ideja na papiru je samo – ideja. Možete imati briljantnu ideju, ako nemate jasan plan realizacije, od investicije neće biti ništa. Zapamtite, investitor nikada ne ulaže u ideju ni u poslovni plan, već u osobu, odnosno, tim. Stavlja novac na stol jer vjeruje da ste vi prava osoba koja je sposobna realizirati ideju;
  • Pitajte prave ljude. Ne ispitujte investitore za savjete o tome kako dobiti investiciju. Pitajte ljude koji su je već dobili („Don’t ask investors how to sell, ask the ones who have sold.“);
  • Nema investicije preko noći. Skupili ste novac, kupili avionsku kartu za San Francisco i očekujete da ćete se u roku 7 dana vratiti s čekom u ruci? Probudite se, i to brzo, jer stvari nipošto funkcioniraju na taj način. Proces od prvoga upoznavanja (intro), do pitcha, ugovora i uplate novca može biti trnovit i dugotrajan. Budite uporni, ali ne i napasni;
  • Želite li savjet ili novac? Ako želite savjet, pitajte za novac, ako želite novac, pitajte za savjet. Mnogi poduzetnici vrlo će vam rado pomoći savjetom ili će vam samo otvoriti vrata do pravih ljudi. Ne odbijajte pomoć;
  • Bez suradnje nema uspjeha. Tvrtke koje rade na principu one man showa unaprijed su osuđene na propast. Okupite pouzdanu ekipu koja vjeruje u proizvod. Po Michelsovom mišljenju osnivačka bi se ekipa trebala sastojati od 3 ključne osobe: product person (idejni vođa), tech person (osoba zadužena za tehnologiju i razvoj) i commercial person (osoba zadužena za prodaju i marketing);
  • Strateška partnerstva. Precizirajte što želite postići kroz strateška partnerstva te napravite listu mogućih partnera. Prvi korak je sastanak – ovo je najteži dio, budući da se obično radi o velikim tvrtkama sa puno gate keepera. Prihvatite činjenicu da se radi o asimetričnom procesu – partner je vama potreban više nego što ste vi potrebni njemu, u rijetkim slučajevima je obrnuto. Jasno artikulirajte što partner dobiva. Nemojte odmah navaliti na Google. Oni će vas primiti jer je dio njihovog posla da primaju sve, ali faza u kojoj se nalazite nije pravi trenutak za partnerstvo s najvećima;
  • Odredite prekretnice. Jasno precizirajte prekretnice u razvoju svoje tvrtke i odredite na kojoj ćete prekretnici tražiti sljedeći krug investicija. Planirajte faze od koncepta do početnoga produkta, od prototipa do prve verzije. Slijedi test na tržištu i prvo prilagođavanje, testiranje poslovnoga modela, oblikovanje procesa prodaje, rezultati. Vaš zadatak je uvjeriti investitora da se radi o skalabilnom proizvodu.
Red panela i red predavanja (Snimila Marina Filipović Marinshe)

O neuspjehu i što možemo od njega naučiti

Po prvi put u Sloveniji održana je otvorena rasprava o poduzetničkom neuspjehu u obliku panel diskusije koju je vodio Jugoslav Petkovič. Poruka je jasna: nije sramota ne uspjeti, ako od toga nešto naučiš. Sudionici su, svaki sa svoje točke gledišta, progovorili o vlastitom neuspjehu i neuspjehu općenito te naglasili sljedeće:

  • Aleš Špetič, Zemanta: Prva godina presudna je za startup. Ako ne postignete cilj u roku prvih godinu dana, nećete ga postići nikada. Tom razdoblju namijenjena je i prva investicija. Isplanirajte budžet, isplatite si normalne, zadovoljive plaće i radite prvih 12 mjeseci kao ludi. Vrlo brzo ćete vidjeti ima li ideja na kojoj radite smisla. Dobije li tvrtka investiciju za 3 godine, naredne će 3 godine životariti.
  • Jure Mikuž, RSG kapital: Postoji razlika između neuspjeha menedžera koji lošim odlukama gube novac drugih i neuspjeha startupa koji je potpuno drugačije prirode. Ipak, smatra da se startupe previše „mazi“ u seed fazi kada bi trebali malo brže okretati novac. Investitor mora pratiti tvrtku u koju je investirao – mora točno znati na što se troši novac.
  • Branko Drobnak, DoubleRecall: Na našem tlu tek sada raste generacija kojoj je poduzetništvo u krvi. Pratite svjetske trendove i razvijajte rješenja koja su potrebna globalnome tržištu. Imajte na umu što je vaša ekspertiza i gdje želite angažirati vlastite potencijale. DoubleRecall je ovog trenutka u trendu – pokušava riješiti problem monetizacije sadržaja internetskih izdavača. Uskoro ćemo vidjeti radi li se o pravom rješenju za probleme tržišta. Inače, Branko je 2008. godine kupio dionice Nove ljubljanske banke te zbog krize izgubio milijune eura.
  • Jaka Levstek, D-Labs: Ako ste uspjeli jednom, uspjet ćete i drugi put, to je sigurno. Uspjeh je postignut kad je poduzetnik zadovoljan postignutim. Svaka tvrtka ima svoje ciljeve: nekima je cilj globalni trg, dok drugi žele biti prvi u selu, što je potpuno legitimno.

Mobilne tehnologije – najveća revolucija u povijesti čovječanstva

Slijedi  panel diskusija o mobilnim tehnologijama koju je vodio naš urednik Ivan Brezak Brkan, a razgovarao je s Andražom Logarom (3FS), Gregorem Reboljom (Klika), Sašom Šarunićem (ShoutEm), Mihom Lesjakom (InnovaIT), Bojanom Likarom (4G Nevron) i Oliverom Holleom (Speedinvest). Ključni zaključci panela:

  • U budućnosti pokrivenosti više neće biti problem. Ponuđači će se baviti kapacitetom mreže.
  • Platforme: Blackbery nestaje, Nokia u vlasništvu Microsofta usporava rast, Android radi na kvaliteti i ne kvantiteti, Apple raste.
  • Budućnost je u automobilima. BMW, recimo, već podosta radi na tome. U razvoju operacijskih sustava za automobile ima mjesta za mobile developere.
  • Stupanj igrifikacije (gameification) će se povećati.
Panel o mobilnim tehnologijama i startupima vodio je Netokracijin Ivan Brezak Brkan (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.