Napredna mašina za tetoviranje LACEnano pobjednički startup PODIM Challengea

Napredna mašina za tetoviranje LACEnano pobjednički startup PODIM Challengea

U sklopu konferencije PODIM, koja se upravo održava u Mariboru, održan je i PODIM Challenge, startup natjecanje i prilika da se projekti predstave pred slovenskim i regionalnim ulagačima. Tom su se prigodom na pozornicu popeli hrvatski Orioly, ali i slovenski Chipolo, Edgar, Jetmap, Via te LaceNano, koji je i proglašen pobjedničkim.

Zabavna činjenica - osoba koja predstavlja LaceNano nema niti jednu tetovažu. (Slike: Janez Klemenčič)
Zabavna činjenica – osoba koja predstavlja LACEnano nema niti jednu tetovažu. (Slike: Janez Klemenčič)

U sklopu konferencije PODIM, koja se upravo održava u Mariboru, održan je i PODIM Challenge, startup natjecanje i prilika da se projekti predstave pred slovenskim i regionalnim ulagačima. Tom su se prigodom na pozornicu popeli hrvatski Orioly, ali i slovenski Chipolo, Edgar, Jetmap, Via te LACEnano, koji je i proglašen pobjedničkim.

U žiriju su se našli Ash Maurya, Running Lean, Jure Mikuž, RSG Capital, Max Gurvits, Teres Capital, Oliver Holle, Speedinvest, Matevž Medja, DsgnFwd, Franco Scolari, Business Angel, Mark Johnson, Zite, Jan Habermann, Credo Ventures, Rumen Iliev, LAUNCHub te Miklós Kovács, iEurope, koji su prije predstavljanja startupa raspravljali o stanju u regiji te općenito o ulaganjima. Tijekom prezentacija osnivačima su postavljali konkretna pitanja te ukazali na eventualne “rupe” u prezentacijama ili poslovnim planovima.

Pronalazak izgubljenih stvari i pričanje priča

Chipolo će čitateljima Netokracije možda biti poznat kao jedan od uspješnih slovenskih crowdfunding projekata jer je u svojoj kampanji na Kickstarteru prikupio gotovo 300.000 dolara (od željenih 15.000). Kako je navedeno u prezentaciji na PODIM-u, ljudi prosječno provedu 10 minuta na dan u pronalasku izgubljenih stvari, a uz pomoć tehnologije to se može pojednostavniti. Chipolo se može prikačiti gotovo na sve predmete, koji se mogu potom lako locirati putem Bluetootha i mobilnog uređaja. Upravlja se iOS i Android aplikacijom, a uskoro će biti i verzija za Windows Phone. Tim je ponosan što se uređaj proizvodi lokalno, a tvrtka je nedavno sklopila partnerstvo s Austria Telekomom, stoga će se ovaj proizvod uskoro naći u svim državama u kojima ovaj telekom posluje. Sada prodaju hardver, ali žele napraviti Chipolo mrežu, koja bi omogućila pronalazak izgubljenih predmeta koji su izvan dometa Bluetootha. Upravo bi ih to trebalo razlikovati od konkurencije, koja je sve jača.

Chipolo se miče sa hardvera na mrežu korisnika povezanih aplikacijom.
Chipolo se miče sa hardvera na mrežu korisnika povezanih aplikacijom.

O Edgaru smo slušali na Mini Seedcampu koji je održan prošloga ljeta u sklopu konferencije Rock Paper Startups u Rijeci. Podsjetimo, riječ je o alatu koji bi omogućio poslovima, mahom obrtnicima ili malim proizvođačima, da poboljšaju svoju prisutnost na internetu, odnosno da ispričaju svoju priču. 80% takvih poslova ima lošu ili nikakvu online prezentaciju, a Edgar to želi promijeniti. Alat omogućuje kreiranje sadržaja, ali i ujednačen izgled preko svih platformi – internetskim stranicama, mobilnim uređajima, društvenim mrežama… A sve kako bi se “izbacili” posrednici, poput developera, dizajnera, pa i community managera.

Jeftini letovi i tetovaže

Jetmap, odnosno, Nizkocenovci, želi omogućiti pronalazak jeftinih letova bilo gdje u Europi. Za sada je lansiran MVP (Minimum Viable Product), koji je zainteresirao korisnike, a koji žele i mogućnost kupovine karata te rezervaciju smještaja, što se planira u budućnosti. LACENano je usmjeren prema osobama koje izrađuju tetovaže. Problemi na koje takvi majstori nailaze su otežano čišćenje mašina, ali i vibracije koje one proizvodie a zbog kojih se doživljavaju trnci – LACENano rješava oba problema. Kako je riječ o relativno velikom tržištu, već sada imaju više od 90 unaprijed prodanih uređaja i velik interes ostatka zajednice, iako će sam proizvod biti dovršen tek za tri tjedna. No, moglo se i čuti kako najveći novac nije u mašinama, nego u iglama, koje će biti posebno izrađene. Ipak, tim želi prikupiti pozamašnu sumu novca, oko pola milijuna eura, od čega će najveći dio otići na certificiranje.

Turizam i štednja energije

Jedini hrvatski startup na PODIM Challengeu bio je Orioly.
Jedini hrvatski startup na PODIM Challengeu bio je Orioly.

Orioly, o kojemu smo pisali kada je bio pozvan na Long Weekend u LAUNCHubu, startup je koji turističkim agencijama diljem svijeta nudi software-as-a-service alat putem kojeg mogu jednostavno organizirati svoje ture, kontakte i rezervacije s bilo kojeg uređaja i bilo kada. Omogućuje im i da stvore svoju web stranicu i putem nje prodaju svoju ponudu, bez potrebe za IT timom. Posljednji se predstavljao projekt Via, sustav za upravljanje energijom u građevinama, koji omogućuje značajnu uštedu. No, jedini dio hardvera je server, koji se povezuje s postojećim sustavima u zgradama, s kojima je kompatibilan. Glavni cilj su podatci, jer projekt želi povezati, primjerice, građevine koje imaju slične uvjete i potrošnju i omogućiti im da “uče” jedne od drugih.

Pobjedničkim startupom proglašen je LACENano, koji je dobio pristup cjelodnevnoj radionici s Ashom Mauryom te privatno mentorstvo s jednim od članova žirija. Jetmap je osvojio vaučer vrijedan 5000 eura za dizajn proizvoda, usluge ili aplikacije, koju nudi tvrtka Gigodesign i njen akcelerator DsgnFwd, a Via je osvojio vaučer vrijedan 1300 eura za konzultacije u prodaji, koju osigurava tvrtka Mercuri International.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...