
Plaćanje svih iznosa bez PIN-a i potpisa? Od rujna ćete moći i vi – uz biometrijsku karticu.
Koliko ste puta zaboravili PIN broj, svoju lozinku ili ste nesmotreno stavili u novčanik papirić na kojem su vam ispisani PIN-ovi kartica? Takvi rizici postaju stvar prošlosti uz biometriju.
Naši otisci prsta polako zamjenjuju PIN-ove i lozinke kao osnovna sredstva zaključavanja vrata, sefova i, naravno, mobitela. Imati takav ključ znači imati pouzdanu i jedinstvenu zaštitu. Nju nije jednostavno probiti i njoj ne prijeti opasnost lakog zaborava, kao što je to slučaj s lozinkama.
Zbog razine sigurnosti koju nudi otisak prsta, posve je logično da se takav oblik zaštite preselio i na kreditne i debitne kartice. Riječ je o novoj generaciji kartica koje funkcioniraju kao spoj čip tehnologije i senzora koji čita otisak prsta – tzv. biometrijske kartice lansirao je i Mastercard, a od kojeg sam saznao i više detalja.
Zaboravite na PIN – imate otisak prsta!
Biometrijsku karticu, kao i svaku drugu, izdaje banka. Nakon što se korisnik registrira u banci, kartica postaje spremna za korištenje, a pri registraciji moguće je odabrati dva ključa (otiske dva prsta). Ono što je bitno tu napomenuti jest da otisak prsta ne ostaje pohranjen na kartici. On se, naime, pretvara u binarni kod koji, kao jedinstveni uzorak u obliku nula i jedinica, biva pohranjen u čip unutar kartice.
No, kako izgleda plaćanje biometrijskom karticom u praksi?
Kupac tijekom plaćanja prisloni svoju karticu u POS uređaj baš kao da je riječ o „običnoj“ kartici. Kupac istovremeno drži prst na senzoru smještenom na njoj. Ako se biometrijski zapis na senzoru poklapa s predloškom one koja je memorirana u kartici, transakcija se smatra uspješno autentificiranom kao da je unesen PIN.
Ukratko, transakcija će biti uspješna jedino i isključivo ako vlasnik prisloni svoj prst na senzor. Brzo, jednostavno i bez potrebe za potpisivanjem slipa ili tipkanjem PIN-a.
Biometrijske kartice u svakom slučaju znače pouzdanost, ekonomičnost i sigurnost za korisnike biometrijske kartice. A s druge strane, ovakva tehnologija doprinosi i izdavačima biometrijskih kartica budući da pomaže brže detektirati i spriječiti moguće prevare. Zbog toga se pak povećava i povjerenje klijenata čime se stvara potpuni krug u kojem obje strane profitiraju.
Biometrija značajno olakšava kupovinu
Što se tiče biometrije kao načina autentifikacije i zaštite, Mastercard je 2015. godine proveo pilot projekt u Nizozemskoj tijekom kojeg su sudionici mogli obavljati plaćanje koristeći se aplikacijom Mastercard Identity Check, a koja odobrava transakcije isključivo preko otiska prsta ili selfieja.

A evo što su već tada saznali iz istraživanja:
- Tri četvrtine sudionika pilot projekta smatralo je kako je biometrija jednostavnija od ustaljenih načina autentifikacije (PIN-ova i lozinki).
- Devet od deset ispitanika predvidjelo je da se budućnost kartičnoga plaćanja krije upravo u biometriji, pa čak i kada je riječ o online kupovini.
Upravo je i online kupnja ključan faktor u ovoj priči ako uzmemo u obzir da, iako je još jednostavnija od odlaska u fizičku trgovinu, ljudi često odustanu od kupovine pri zadnjem koraku autentifikacije putem PIN-a, lozinki ili sigurnosnih pitanja. Razlog tomu često leži i u činjenici da su mnogi nepovjerljivi prema davanju takvih informacija „tamo nekome“. Upravo stoga, biometrija se može smatrati malim, ali bitnim korakom u evoluciji transakcija i plaćanja.
Budućnost online plaćanja i u Hrvatskoj
I u Hrvatskoj od rujna možemo očekivati mogućnost korištenja biometrije za online plaćanja. Banke će implementirati svoja biometrijska rješenja za autentifikaciju korisnika prilikom plaćanja Mastercard i Maestro kartica. Takva kontrola se vrši tzv. 3DS standardom koji će upravo najesen biti predstavljen u svojoj drugoj verziji čime donosi značajna poboljšanja u korisničkom iskustvu.
Novi proces donosi prilagođeno iskustvo kupovine i autentifikacije na svim kanalima – stolnim računalima, mobitelima i aplikacijama. Novost je i što Mastercard novim 3DS standardom ukida brand SecureCode i predstavlja Mastercard Identity Check program koji će omogućiti sva navedena poboljšanja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.