Plaćanje svih iznosa bez PIN-a i potpisa? Od rujna ćete moći i vi - uz biometrijsku karticu.

Plaćanje svih iznosa bez PIN-a i potpisa? Od rujna ćete moći i vi – uz biometrijsku karticu.

Koliko ste puta zaboravili PIN broj, svoju lozinku ili ste nesmotreno stavili u novčanik papirić na kojem su vam ispisani PIN-ovi kartica? Takvi rizici postaju stvar prošlosti uz biometriju.

Naši otisci prsta polako zamjenjuju PIN-ove i lozinke kao osnovna sredstva zaključavanja vrata, sefova i, naravno, mobitela. Imati takav ključ znači imati pouzdanu i jedinstvenu zaštitu. Nju nije jednostavno probiti i njoj ne prijeti opasnost lakog zaborava, kao što je to slučaj s lozinkama.

Zbog razine sigurnosti koju nudi otisak prsta, posve je logično da se takav oblik zaštite preselio i na kreditne i debitne kartice. Riječ je o novoj generaciji kartica koje funkcioniraju kao spoj čip tehnologije i senzora koji čita otisak prsta – tzv. biometrijske kartice lansirao je i Mastercard, a od kojeg sam saznao i više detalja.

Zaboravite na PIN – imate otisak prsta!

Biometrijsku karticu, kao i svaku drugu, izdaje banka. Nakon što se korisnik registrira u banci, kartica postaje spremna za korištenje, a pri registraciji moguće je odabrati dva ključa (otiske dva prsta). Ono što je bitno tu napomenuti jest da otisak prsta ne ostaje pohranjen na kartici. On se, naime, pretvara u binarni kod koji, kao jedinstveni uzorak u obliku nula i jedinica, biva pohranjen u čip unutar kartice.

No, kako izgleda plaćanje biometrijskom karticom u praksi?

Kupac tijekom plaćanja prisloni svoju karticu u POS uređaj baš kao da je riječ o „običnoj“ kartici. Kupac istovremeno drži prst na senzoru smještenom na njoj. Ako se biometrijski zapis na senzoru poklapa s predloškom one koja je memorirana u kartici, transakcija se smatra uspješno autentificiranom kao da je unesen PIN.

Ukratko, transakcija će biti uspješna jedino i isključivo ako vlasnik prisloni svoj prst na senzor. Brzo, jednostavno i bez potrebe za potpisivanjem slipa ili tipkanjem PIN-a.

Biometrijske kartice u svakom slučaju znače pouzdanost, ekonomičnost i sigurnost za korisnike biometrijske kartice. A s druge strane, ovakva tehnologija doprinosi i izdavačima biometrijskih kartica budući da pomaže brže detektirati i spriječiti moguće prevare. Zbog toga se pak povećava i povjerenje klijenata čime se stvara potpuni krug u kojem obje strane profitiraju.

Biometrija značajno olakšava kupovinu

Što se tiče biometrije kao načina autentifikacije i zaštite, Mastercard je 2015. godine proveo pilot projekt u Nizozemskoj tijekom kojeg su sudionici mogli obavljati plaćanje koristeći se aplikacijom Mastercard Identity Check, a koja odobrava transakcije isključivo preko otiska prsta ili selfieja.

Mastercard News - YouTube

A evo što su već tada saznali iz istraživanja:

  • Tri četvrtine sudionika pilot projekta smatralo je kako je biometrija jednostavnija od ustaljenih načina autentifikacije (PIN-ova i lozinki).
  • Devet od deset ispitanika predvidjelo je da se budućnost kartičnoga plaćanja krije upravo u biometriji, pa čak i kada je riječ o online kupovini.

Upravo je i online kupnja ključan faktor u ovoj priči ako uzmemo u obzir da, iako je još jednostavnija od odlaska u fizičku trgovinu, ljudi često odustanu od kupovine pri zadnjem koraku autentifikacije putem PIN-a, lozinki ili sigurnosnih pitanja. Razlog tomu često leži i u činjenici da su mnogi nepovjerljivi prema davanju takvih informacija „tamo nekome“. Upravo stoga, biometrija se može smatrati malim, ali bitnim korakom u evoluciji transakcija i plaćanja.

Budućnost online plaćanja i u Hrvatskoj

I u Hrvatskoj od rujna možemo očekivati mogućnost korištenja biometrije za online plaćanja. Banke će implementirati svoja biometrijska rješenja za autentifikaciju korisnika prilikom plaćanja Mastercard i Maestro kartica. Takva kontrola se vrši tzv. 3DS standardom koji će upravo najesen biti predstavljen u svojoj drugoj verziji čime donosi značajna poboljšanja u korisničkom iskustvu.

Novi proces donosi prilagođeno iskustvo kupovine i autentifikacije na svim kanalima – stolnim računalima, mobitelima i aplikacijama. Novost je i što Mastercard novim 3DS standardom ukida brand SecureCode i predstavlja Mastercard Identity Check program koji će omogućiti sva navedena poboljšanja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Ekskluzivno

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Intervju

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.

Tvrtke i poslovanje

Micro-Link: Poslodavac jednakih mogućnosti mora imati temelje u kulturi pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Linkova "formula" zapravo je jednostavna: kako bi kao tvrtka bili produktivni i uspješni, moraju imati zdrave, odmorne i sretne zaposlenike.

Video

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Tehnologija

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Intervju

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...