Kako smo izgubili pitch, a dobili klijenta

Kako smo izgubili pitch, a dobili klijenta

Prošle godine Wolt Hrvatska pozvao nas je na natječaj za kampanju koju su planirali za domaće tržište, no nismo dobili posao. Već kad smo na to pomalo i zaboravili, stiže mail iz centrale Wolta u Finskoj. Kažu da su im se svidjela neka naša rješenja i žele ih koristiti na globalnoj razini.

Upit za pitch

Kad kreativci čuju da slijedi novi pitch, radosno uskliknu kolutajući očima.

S jedne strane, to je uzbuđenje i to je izazov. Ne postoji taj sudoku koji će motivirati moždane vijuge bolje od dobro raspisanog briefa. Pozvani smo na mini agencijsku olimpijadu. Osvojit ćemo zlato – ili ništa.

S druge strane, izgledno je da ćemo kroz koji dan prekršiti pravilo jedne kave dnevno pa i riskirati par žustrih rasprava s inače vrlo dragim kolegama iz tima. To je samo pokazatelj da smo uvijek all in.

Pitch je prilika da, kako mi to interno kažemo, pokažemo mišiće. Zasučemo rukave. Osvojimo nekoga s kime dosad nismo imali prilike raditi i to onime što radimo najbolje. Bitnije, želimo se predstaviti tim ljudima kao partner. Kao izvrstan partner. Da, podržat ćemo vas i to ne samo zgodnom kampanjom, nego i dugoročno s izazovima u poslovanju. Rado ćemo vam pomoći biznis pretvoriti u brend. Odabirom naše agencije svoja ćete sredstva utrošiti na nešto relevantno što će pametno prenositi vašu poruku. Pogledajmo prezentaciju. Kako vam se čini?

U početku smo ambiciozni, a pri kraju samokritični. Na 150 slajdova pobjegne tipfeler. Uvijek je nešto moglo drugačije. Sljedeći put ćemo još maaalo pametnije. No postoje naravno i oni pitchevi gdje smo mirni, napravili smo baš sve što smo namjeravali i zadovoljni smo rješenjem. A za dva tjedna – odbijenica.

Ha, događa se. Kao profesionalci u ovom poslu svjesni smo toga pa tako zahvalimo na prilici i pripremamo se za sljedeću. Uostalom, tko kaže da odbijenica nužno znači poraz? Ono što klijentu u tom trenutku ne odgovara ne znači da neće kroz koji mjesec, za neku drugu kampanju ili za neko drugo tržište. Pa tako, kao u ovom slučaju, s domaćeg tržišta preko noći otputujemo na – globalno.

Da, da. Još prošle godine Wolt Hrvatska pozvao nas je na natječaj za kampanju koju su planirali za domaće tržište. Javili smo se s jednim kreativnim rješenjem, no u tom trenutku očito im ono nije odgovaralo i nismo dobili posao. Već kad smo na to pomalo i zaboravili, stiže mail iz centrale Wolta u Finskoj, iz središnjeg ureda za razvoj brenda. Kažu da su im se svidjela neka naša rješenja i žele ih koristiti na globalnoj razini.

Kick-off

U našoj je agenciji projekt dobar koliko je koristan. Idejom se trudimo riješiti neki stvarni problem i/ili pomoći klijentu da ostvari ciljeve. Kad pronađemo rješenje za taj dio, pametne uvide kasnije pakiramo u domišljate tekstove i lijepe vizuale. Tako nekako je bilo i s pitchem za Wolt.

Cilj natječaja bio je jačanje brand awarenessa i stvaranje prepoznatljive slike na domaćem tržištu. U rješenje je trebalo ukomponirati USP-eve s naglaskom na brzinu dostave jer Wolt stiže za samo pola sata od trenutka narudžbe. Mi smo si u startu projekta zacrtali da taj USP mora biti vidljiv iz samog vizuala. I još nekoliko takvih ultimatuma, jer znali smo što želimo. Efektno, a jednostavno rješenje do kakvoga je često kompliciranije doći.

Checkpoint

U I TO NIJE SVE! imamo jasan know-how i smjernice koje nose kreativni proces, no znamo da je takav proces nemoguće (i nimalo mudro!) definirati u potpunosti. Onako, matematički. No, kako bismo ostavili što manje prostora subjektivnosti, na početku svakog projekta postavljamo neke objektivnije parametre po kojima kasnije sudimo kvalitetu nekog prijedloga. Onda naši kreativci dolaze s paletama prijedloga pa se raspravlja – koliko je nešto on brand? Koliko je domišljato? Jasno? Pomaže li uistinu ispuniti cilj ili riješiti problem?

Tijekom rada na rješenju puno je zabavnih dosjetki koje ipak ne zadovoljavaju te uvjete. Nasmijemo se i idemo dalje. Puno je isto tako rješenja koja po zadanim parametrima funkcioniraju školski, a nedostaje im ono nešto. Više srca, manje razuma i obrnuto. Pa se tako zaljubljujemo i odljubljujemo sve dok napokon posložimo zvijezde i znamo da je to to.

Finalizacija

Naše rješenje za Wolt na kraju smo posvetili svim dostavljačicama i dostavljačima koji, bez obzira na vremenske uvjete, udaljenost ili doba dana, svaki dan idu od vrata do vrata, što je brže moguće i s osmijehom na licu. Za korisnike aplikacije, lice Wolta su lica tih ljudi – i njihove velike, plave torbe. Kako je riječ o awareness kampanji, taj smo motiv odlučili staviti u fokus našeg rješenja.

Ono je također posvećeno svim korisnicima Wolta. Govori im da kada žele pojesti nešto iz svog omiljenog restorana ili im zatreba nešto iz trgovine, gdje god bili, što god radili, bez obzira na razloge da ostanu kod kuće, mogu računati na Wolt. Dostavljači su uvijek negdje tamo, na pola sata udaljenosti, iščekuju sljedeću narudžbu.

I tako su nastali vizuali. Pizza koja stiže toliko brzo da će biti vruća i svježa – kao iz pećnice! Piće koje stiže toliko brzo da stiže mrzlo. Prepoznatljiv motiv Wolt torbe nadogradili smo u hladnjak, zamrzivač ili pećnicu da naglasimo USP brze dostave. A onda su naši dizajneri uzeli koncept u svoje ruke, posložili moodboarde prikladne za snimljene, animirane i statične materijale pa malo nakon kreirali moderne 3D vizuale unutar brend standarda.

Rezultat

Wolt je na kraju od nas otkupio koncept koji će koristiti bez geografskih i vremenskih ograničenja u promociji, gdje žele i kad žele. Možda nismo dobili pitch, ali skromno tvrdimo da nam je Wolt ovog puta dostavio nešto puno vrjednije – potvrdu da dobre ideje zaista ne poznaju granice.

Strane suradnje nisu nam nešto strano. Jedan od naših klijenata je i njemački KWS čija smo globalna agencija, a i za druge klijente kao što su IKEA, Maistra ili Bonduelle često razvijamo rješenja koja se primjenjuju po cijeloj regiji. Ipak, ovo nam je svakako bilo ugodno iznenađenje i dodatan tapš-tapš po ramenu za svaki pitch koji tek slijedi.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Izvještaj

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.