Upoznajte Pippion, pobjednika Akceleratorskog poduzetničkog kampa

Upoznajte Pippion, pobjednički startup Akceleratorskog poduzetničkog kampa u Osijeku

Na nedavno održanom Akceleratorskom poduzetničkom kampu prvo je mjesto u natjecateljskom dijelu odnio projekt Pippion, servis za uzgajivače i natjecatelje golubova. Projekt je to mladih studenata, koji se danju bave fakultetskim obvezama, noću rade na svom proizvodu, a njihov bi rad sada mogao poprimiti i jednu ozbiljniju nijansu. Upoznajte Pippion, upoznajte Darija i Ivana.

Ivan i Dario preuzimaju nagradu od Ane Pavić-Kaselj, organizatorice događaja. (Slike: Acceleration Boot Camp Osijek Facebook)
Ivan i Dario preuzimaju nagradu od Ane Pavičić-Kaselj, organizatorice događaja. (Slike: Acceleration Boot Camp Osijek Facebook)

Na prijavljenim projektima koji su ušli u finale radilo se tijekom četiri intenzivna dana programa u Osijeku, a evaluacijski je odbor nakon prezentacija izabrao pet najboljih – uz iSpace, Energetsko učinkovit sustav za bežično mjerenje analognih signala, Gumeni cestovno-željeznički prijelaz DR 1 i Velos CCG, istaknuo se upravo Pippion, koji je zauzeo prvo mjesto. Tim iza projekta čine Dario Trbović i Ivan Jurlina, a na njemu se radi već nešto više od dvije godine. Dario otkriva kako je sve počelo dok je još bio na drugoj godini fakulteta, kada je napravio prvu verziju sustava s jednim drugim Ivanom, Almašijem.

Ivan i njegova obitelj bave se uzgojem golubova već dugi niz godina pa je on bio svjestan koji problem imaju i kako ga riješiti te kako generalno olakšati, poboljšati i donijeti novitete u svijet golubarstva. Tada smo tada počeli raditi na Pippionu i ponudili smo ga lokalnim uzgajivačima, jer nismo imali u planu dalje raditi na njemu. No kad sam vidio da su ljudi to odlično prihvatili, koristili i dali pozitivnu kritiku, odlučio sam zbog sebe nastaviti raditi na online aplikaciji jer sam uvidio njen potencijal. Dobro sam se informirao o tom sportu, ne samo u Hrvatskoj, nego i u svijetu, i shvatio sam da dosad još nitko nije napravio što sam ja planirao.

Pippion
Pippion je softver kojim se može pratiti sve što se događa s golubovima za natjecanja, a u planu je i hardverski dio.

Dario se nastavio sam baviti projektom, a pola godine kasnije napravio je prvu stabilnu verziju koju je održavao i nadograđivao, a ujedno i nudio potencijalnim klijentima. I tako već dvije godine po danu obavlja obaveze oko faksa, a po noći oko Pippiona. Danas ponovno ima u timu Ivana, ovoga puta Jurlinu, koji se bavi poslovnim razvojem projekta, a koji mu se pridružio taman u vrijeme odlaska u Akceleratorski kamp:

Bio sam znatiželjan što je to akceleratorski kamp jer sam čitao o takvim programima pa sam shvatio da je to dobra prilika za mene da napravim nešto od svog projekta, da se uvedem u svijet biznisa, jer si nisam mogao dopustiti da odustanem nakon toliko rada. U to mi se vrijeme pridružio Ivan, kojega sam upoznao mjesec dana ranije i objasnio mu svoje planove, pa ga pustio da odluči želi li se upuštati u to sve. S obzirom na to da sam vidio da ima želju i volju, prihvatio sam ga kao dio tima.

Na upit koliko im je kamp bio koristan, Dario odgovara kratko da mu je u četiri dana pomogao više no pet godina fakulteta, barem što se tiče Pippiona.

Idući koraci Pippiona

Drugoplasirani projekt bio je iSpace,
Drugoplasirani projekt bio je iSpace, koji dobiva predfinanciranje, a pokušat će i ući u The Design Accelerator u Los Angelesu.

No, koliko je uopće tržište na koje Dario i Ivan ciljaju?

Prema neslužbenim informacijama, u svijetu ima oko dva milijuna uzgajivača. No, ono što je važnije jest da ta aktivnost ljudima predstavlja veliku strast i bave se time ili zbog hobija ili zbog sporta, bilo to profesionalno ili amaterski. Golubari vide u tome veliki prestiž i vještinu, toliko da su spremni izdvojiti i do 400.000 dolara za goluba, za koliko je prodan najskuplji na svijetu.

Pippionov idući korak je da trenutnu verziju aplikacije ponude i u inozemstvu, a istodobno rade i na stabilnijoj web verziji te mobilnoj aplikaciji. Osim softvera, u planu je i hardver koji bi omogućio praćenje golubova tijekom natjecanja i treniranja. Kako kaže, golubarstvo je tip sporta, hobija i posla koji nudi širok spektar mogućnosti, a Pippion je upravo u toj niši odlučio saviti svoje gnijezdo.

Akceleratorski kamp ide dalje!

Poznat je i datum novog kampa u Osijeku - 5. ožujka iduće godine!
Poznat je i datum novog kampa u Osijeku – 5. ožujka iduće godine!

Pippion će dobiti i ulaganje do 100.000 kuna u sklopu novog poduzetničkog akceleratora u Osijeku, dok će četiri ostala projekta (EFOS, Velos, iSpace, ClubConnect) dobiti predfinanciranje do 50.000, a projekti Gumeni cestovno-željeznički prijelaz DR 1 i EFOS pripremat će se na natječaj SME Instrumenta u sklopu Horizon 2020. I iako nije startup u pravom smislu riječi, veliko zanimanje izazvao je i projekt Mast i paprika.

Poduzetnički program, pod pokroviteljstvom Grada Osijeka, pomogao je i drugim projektima, pa je tako bugarski akcelerator Eleven pozvao u finale tim s Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku koji razvija energetski učinkoviti sustav za bežično mjerenje analognih signala, a New Mans Business Akcelerator iz Makedonije odlučio je podržati tri projekta u nastojanju da uđu u akceleracijski program The Design Acceleratora u Los Angelesu, a to su Velos, iSpace te ClubConnect.

Priča tu nikako ne završava – već je najavljen datum idućeg Akceleratorskog poduzetničkog kampa, 5. ožujka iduće godine, kada će se ponovno u Osijeku okupiti zanimljivi projekti, ali i mentori te investitori.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.