PHPanywhere, splitska aplikacija za PHP programiranje u pregledniku, dobila je investiciju od skoro 200 tisuće kuna

PHPanywhere, splitska aplikacija za PHP programiranje u pregledniku, dobila je investiciju od skoro 200 tisuće kuna

PHPanywhere, aplikacija za programiranje u programskom jeziku PHP, dobila je seed odnosno inicijalnu investiciju od 26 tisuća eura (oko 192 tisuće kuna) Tomislava Tukića, vlasnika splitskog investicijskog društva ST Invest. PHPanywhere trenutno ima preko 36 tisuća korisnika, a s investicijom misle razviti novo sučelje i mogućnosti koje će im omogućiti da dođu do što većeg broja komercijalnih korisnika.

PHPanywhere, aplikacija za programiranje u programskom jeziku PHP, dobila je seed odnosno inicijalnu investiciju od 26 tisuća eura (oko 192 tisuće kuna) Tomislava Tukića, vlasnika splitskog investicijskog društva ST Invest.

PHPanywhere trenutno ima preko 36 tisuća korisnika, a s investicijom misle razviti novo sučelje i mogućnosti koje će im omogućiti da dođu do što većeg broja komercijalnih korisnika.

PHPanywhere je internetska aplikacija za programiranje odnosno IDE (Integrated Development Enviroment) i omogućava rad na PHP kodu s bilo koje lokacije na kojoj imate pristup internetskom pregledniku. Aplikacija vam dopušta da se priključite PHP datotekama na svom FTP serveru.

PHPanywhere vam omogućava programiranje u pregledniku.

Izgledom i funkcionalnošću podsjeća na desktop aplikacije, nudeći tabove, označavanje koda itd. Dok vam besplatna verzija omogućava pristup tek manjem broju servera, ograničen promet i prikazuje oglašavanje, premium verzija daje više mogućnosti za 5 dolara mjesečno.

Investicijom do mogućnosti za premium korisnike

PHPanywhere ima preko 36 tisuća korisnika, od kojih je zasad tek manji broj koristi premium verziju. Cilj osnivača projekta je do kraja ljeta imati barem 100 tisuća korisnika, od toga 1000 korisnika plaćene verzije koja će PHPanywhereu dati određen cash flow. Ivan Burazin, suosnivač PHPanywherea, otkriva kako su došlo do prvih plaćenih korisnika:

Do prvih premium korisnika je bilo lako doprijeti, naime to su naši najstariji/najvjerniji korisnici koji su nas u više navrata molili da im damo premium account da se maknu reklamama. Tako da čim smo pustili premium verziju oni su odmah platili.

Sada je pravi posao pridobiti nove premium korisnike, to po nama ćemo dobiti preko 3 ključna elementa; redizajn i osnivanje tvrtke (pridobiti jos veće povjerenje), nove featurese (koje će PHPanywhere učiniti sve sličnije desktop aplikaciji.

Kako doznajemo, Tukić je za svoje ulaganje dobio 26 posto vlasništva PHPanywherea, kojeg su se u jednakoj mjeri odrekli oba osnivača, Ivan Burazin i Vedran Jukić. PHPanywhere od prošlog tjedna funkcionira u sklopu novoosnovane tvrtke Ademptio d.o.o. koja će i dalje imati sjedište u Splitu otkud su osnivači i investitor. U PHPanywhereu se nadaju kako će im investicija dati slobodu da se kvalitetnije posvete razvitku i promociji projekta. Burazin je rekao za Netokraciju kako su zasad korisnike prvenstveno dobivali “ručnom” promocijom:

Najviče smo se “ručno” reklamirali, znači tražili smo forume, blogove i sl. sa tematikom online editoranje te bi tu ljudima prezentirali PHPanywhere. Osim toga smo se malo i zaigrali za AdWords, ali nije baš isplativ ROI pa smo zasad odustali od toga. Komentirali bi članke i nekada i same komentare, odnosno tražili smo ljude koji su imali problem (coding po putu) te bi im sugerirali da probaju nas proizvod te možda im to bude zadovoljavajuće.

Sto se tiče AdWordsa, nismo primjetili neko veliko povećanje u broja novih dnevnih prijava, a potrošili bi sredstva. Iako mislim da je to iz razloga što smo mi prvi na Googleu za sve relevantne pojmove poput “online php editor”.

Preživjeti PHPanywhere prvih godinu dana

Burazin je otkrio kako im je najteže bilo projekt održavati aktivnim zadnjih godinu dana, posebice zbog toga što su u bootstrapali odnosno u njega ulagali samo vlastiti novac i vrijeme. Uz investiciju će se moći posvetiti i razvoju novih mogućnosti, među kojima će biti: podrška za SVN, single sign-on kroz Facebook i Google, administraciju baza podataka, redizajn sučelja, kratice za tipkovnicu, uređivanje CSS-a i podršku za uređaje osjetljive na dodir (tablete i pametne telefone).

Osnivači PHPanywherea su Ivan Burazin i Vedran Jukić.

Ademptio će uz još 7 hrvatskih IT tvrtki (među njima i Clover Studio s Air Raidom te 5 minuta sa Shoutemom) sudjelovati na tehnološkom sajmu CeBIT u Hanoveru uz potporu Središnjeg državnog ureda za eHrvatsku i Hrvatske gospodarske komore.

Najveći izazov bit će pozicioniranje u odnosu na izravne konkurente poput Coderuna i shiftEDITa te sustave za kontrolu verzija (poput SVN-a ili GIT-a) koje možete koristiti s desktop aplikacijama. Redizajn sučelja aplikacije, web stranice i najavljena podrška za SVN svakako bi im u tome mogle pomoći. Kako vi mislite da se PHPanywhere može pozicionirati na stranom tržištu i biste li ga koristili?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko Prljić

    Marko Prljić

    28. 02. 2011. u 9:29 am Odgovori

    Napokon, ide to. Drago mi je vidit da se stvari pomiču u nekom smjeru. Stojim iza toga da se ovo sve moglo napraviti i puno ranije bez čekanja neke investicije koja zapravo i nije velika gledajući omjer udjela vlasništva investitora. Pratit ćemo razvoj sigurno!

  2. Dražen

    Dražen

    28. 02. 2011. u 9:38 am Odgovori

    Bravo Burazine, ja necu kubansku, ali cu jednog ‘đekija’ 😉

    IBB nije jasno da li je ovo angel investicija vlasnika ST-investa ili bas investicija društva ST-Invest. Ako je ovo drugo onda je to zanimljiv koncept i nov u nas.

    @ivospigel da, jako su loše valuacije kod nasih angela, znam za jos neke primjere u toj razini.

  3. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    28. 02. 2011. u 10:42 am Odgovori

    Pridružujem se čestitkama. Drago mi je da su uvjeti u skladu s iskustvima i trendovima u razvijenijim zemljama, za razliku od nekih svježih domaćih iskustava. Ivo i Dražene: 26% je ustvari sasvim dobra dilucija, dosad se uglavnom radilo o 40% naviše. A i bolje je da iznos nije prevelik.

    Cloud IDE scena postaje dosta zanimljiva, osim spomenutih Coderuna i ShiftEdita tu su još Bespin iz Mozilla Labsa, te njegov mlađi brat Kodingen, i još neki drugi. Dobro je da će se dečki sad više posvetiti razvoju, ali ne bi trebalo zanemariti traženje iduće runde ulaganja: predlažem AngelList, svakako bliske VC fondove (RSG Kapital), te naravno CRANE.

  4. marijan

    marijan

    28. 02. 2011. u 2:19 pm Odgovori

    Samo naprid Burazine i Vedrane! Zaradite vi Tukicu puno novaca pa ce bit i vishe Tukica i visih valuacija.

    Ja necu ni kubu ni viski nego cu castit za transparentnost oko detalja deal-a. Nadam se da ste ovim utemeljili buduci standard od kojega bi svi profitirali. Bravo!

  5. Ivan Burazin

    Ivan Burazin

    01. 03. 2011. u 7:07 pm Odgovori

    Hvala svima na komentarima i pohvalama!

    Samo sam jos htio reci da smo vrlo zadovoljni sa nasim dogovorovom odnosno investicijom, te da sada krecemo naprid i u sferi razovja i u sferi dodatnog ulaganja.

    @berislav kad se vratimo sa CeBITa mogli bi svratit na kavu do CRANE-a 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Analiza

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.