Peter Looker uz 30-godišnje iskustvo i veze u SAD-u želi pomoći hrvatskim tvrtkama u usponu

Peter Looker uz 30-godišnje iskustvo i veze u SAD-u želi pomoći hrvatskim tvrtkama u usponu

On je američki poduzetnik čiji su proizvodi u 30 godina obišli mnoge strane svijeta, ali se sa svojim iskustvom i znanjem odlučio smjestiti u Europu. Što je Petera namamilo u našu regiju?

Prije nekog vremena na Netokracijina vrata pokucao je jedan stranac, zove se Peter Looker i danas vodi tvrtku TransAssist. Kao osoba koja je od ranih godina imala priliku voditi privatni biznis, Peter danas ima više od 30 godina iskustva u poduzetništvu, a ne nedostaje mu ni kapitala ni kontakata.

Kao jakog partnera prepoznala ga je već jedna hrvatska startup “zvijezda u usponu”, tvrtka Include, mladog Ivana Mrvoša. I sam Peter je početkom godine posjetio Solin, gdje se nalazi glavi pogon za izradu pametnih klupa, a koje bi uskoro mogle pristići i na područje Sjeverne Amerike.

Peter i dalje aktivno traži tehnološke startup projekte iz regije kojima bi mogao pomoći u distribuciji i ulasku na tržište SAD-a, stoga smo ga htjeli upitati kako i zašto, svrh bujne kalifornijske startup scene, on odabire baš Europu.

Jer tamo su ideje bolje?

Europa je oduvijek označavala kulturno središte svijeta i nerijetko bismo primijetili kako Amerikanci za time pate. Možda zato i jest stvoren “američki san“, ideja o boljem životu, individualnosti i slobodama koje omogućuju jednak uspjeh za sve: nemamo prošlost, ali vam nudimo budućnost? Na sreću ili žalost, mnogi su svjesni da američki san često ostaje samo to – san.

Koliko je to istina i za mog sugovornika Petera Lookera, nisam ga pitala, ipak, kaže mi kako je još s 10 godina, kada je otvorio svoj prvi račun u banci, shvatio koliko ga fascinira financijska sloboda odnosno zarađivanje vlastitog novca.

Kako je on rastao, razvijala se i industrija Kalifornije:

Proživio sam prve početke tehnološke industrije u Kaliforniji i bio sam svjedok tome kako mali broj poduzetnika uspijeva u potpunosti transformirati procese poslovanja i način života svih nas.

S prvim europskim startupima odlučio je raditi pošto je uvijek bio fasciniran koliko velikih ideja dolazi iz Europe, kaže kako je postao svjestan koliko bi one koristile i Amerikancima.

Ipak, iskreno tvrdi kako se ne bi nikada zaletio raditi u Europu naslijepo, bez osobe koja poznaje različite načine i tradicije nove regije. Iz njegove private obiteljske tvrtke, Tatjana Rašić kao predstavnica za Europu, prešla je po njegovom pozivu i u novoosnovani TransAssist, gdje je u međuvremenu postala partnerica u firmi.

Obiteljski biznis ga je naučio većini toga što zna danas

Prije 33 godine, mladi Peter počeo je raditi u Satcou, obiteljskoj tvrtki koja se bavi proizvodnjom UDL uređaja koji osiguravaju prijevoz tereta u avionima. Sve što je naučio u vezi poslovanja, kaže da pripisuje svome ocu Robertu, koji ga je i zaposlio:

Kroz period od 30 i više godina dok sam radio s njim, naučio sam svaki aspekt rada tvrtke, učio me kako uspjeti u poslovanju. Najvažnije, naučio me kako je jedina tajna biznisa to da nema tajne – sve se svodi na marljivost i upornost.

Od 2012. Peter preuzima poslovanje i ono što ga je otac naučio, koristi da ga unaprijedi. No, usvojena znanja i iskustva odlučio je uložiti i u nove stvari te je tako nastao i TransAssist:

Želio sam podijeliti sve što sam naučio o proizvodnji i transportu sa startupima koji imaju potencijal za rast.

Jedan od tih potencijala svakako je tvrtka Include, pobjednik u kategoriji Zvijezda u usponu ovogodišnjeg Deloitteovog programa Technology Fast 50. Početkom godine, pred istraživanje hrvatskog tržišta, Peteru je odmah Include zapao za oko. Nedugo zatim, posjetio je Ivana Mrvoša u Solinu da bi ostao samo još više impresioniran kako je tako mlad momak ostvario izuzetan rast poslovanja.

Peter smatra da za pametne klupe na američkom tržištu itekako ima potencijala stoga su trenutno u pregovorima oko budućih suradnji:

S Includeom sigurno želim raditi u budućnosti jer dijelimo mnoge iste poslovne vrijednosti. Posebno mi se sviđa što su jako angažirani u istraživačkoj i razvojnoj strani poslovanja, što imaju dugačak popis novih ideja za proizvode, te što njihovu proizvodnju žele zadržati u Hrvatskoj.

Jesu li samo “zvijezde u usponu” spremne za Ameriku?

Tvrtka Include zapela je Lookeru za oko prilikom istraživanja hrvatskog tržišta. Funderbeam

Na pitanje što TransAssist nudi mladim tvrtkama u usponu, Peter sa sigurnošću tvrdi kako će najviše benefita dobiti od njegovog iskustva vođenja profitabilnog biznisa čiji su proizvodi 30 godina nailazili kupce diljem svijeta.

Za startupe koji po prvi put prodaju svoje proizvode na novim i stranim tržištima, TransAssist zna kako premostiti prepreke do tog cilja:

U bilo kojem novom pothvatu postoje obveze, i TransAssist ne može ukloniti sve obveze koje su potrebne za pokretanje poslovanja na novim tržištima, no ono što možemo učiniti je uštedjeti startupima vrijeme i novac pomažući im da donesu najbolje moguće odluke dok upravljaju svojim rastom.

Ističe kako je najveći izazov mladih tvrtki koji žele proširiti poslovanje na strana tržišta, pronaći inozemne partnere u koje se mogu pouzdati. Uostalom, u ranom razvoju, važno im je naći nekoga kome mogu vjerovati s obzirom na iskustvo, ali i s obzirom na poslovni kredibilitet, kako ih ne bi iskoristili. Peter tvrdi da poštena praksa kod njih ne nailazi na kompromise.

Ako netko od startupa u regiji vidi priliku s TransAssistom, budite sigurni da traže jednako visoke standarde s druge strane. Peter tvrdi da su najviše fokusirani na potencijalne lidere u svom području, konkretno one koji mogu biti predvodnici razvoja u industriji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Karijere

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.