Paypal i slični servisi od 2011. dostupniji hrvatskim internetskim poduzetnicima

Paypal i slični servisi od 2011. dostupniji hrvatskim internetskim poduzetnicima

Udruženje za informacijske tehnologije Hrvatske gospodarske komore održalo je danas, 16. prosinca predavanje na temu “Plaćanje iz inozemstva nakon 1. siječnja 2011. Godine”. Od 1. siječnja 2011. godine na snazi će biti novi Zakon o platnom prometu koji donosi nekoliko novina koje se dotiču internet naplata putem servisa kao što je PayPal, stoga nije bilo na odmet proći kroz neke od tih novosti. U poslovanju s tako veliki globalnim subjektima može doći do problema, što smo zorno vidjeli u prvom dijelu predavanja...

Udruženje za informacijske tehnologije Hrvatske gospodarske komore održalo je danas, 16. prosinca predavanje na temu “Plaćanje iz inozemstva nakon 1. siječnja 2011. Godine”.

Od 1. siječnja 2011. godine na snazi će biti novi Zakon o platnom prometu koji donosi nekoliko novina koje se dotiču internet naplata putem servisa poput PayPala, stoga nije bilo na odmet proći kroz neke od tih novosti. U poslovanju s tako veliki globalnim subjektima može doći do problema, što smo zorno vidjeli u prvom dijelu predavanja.

Predavanje su održala dva predavača, Peđa Pušelja Blogowski, poznat po projektu WTFJeans i Ivica Milčić, stručnjak za platni promet iz časopisa Računovodstvo i financije.

Muka po PayPalu

Prvi dio predavanja sadržavao je opis projekta WTFJeans. Nakon uspješnog početka prodaje proizvoda koji je tek trebao krenuti u proizvodnju, francuska podružnica PayPala blokirala je korisnički račun vezan uz naplatu proizvoda. S obzirom da su naplatom proizvoda koji će biti isporučen za više od 20 dana prekršeni uvjeti korištenja PayPal usluge, sam čin blokade bio je legitiman.

Nakon kontaktiranja centralnog ureda PayPala i oslobađanja korisničkog računa tek su počeli pravi problemi. Naime, kroz cijeli period prodaje PayPal je dopuštao plaćanje proizvoda, no u konačnici nije dopuštao prosljeđivanje sredstava na bankovni račun prodavača niti je odobravao povrat sredstava kupcima. Nakon dugotrajnih pregovora zavrzlama se raspetljala, ali je WTF Jeans ekipa izgubila polovicu svojih početnih kupaca.

Poanta izlaganja Peđe Pušelje bila je da je PayPal odličan servis ukoliko ga koristite za manji posao, no u slučaju da posao počne strelovito rasti, nastaju problemi. Potrebno je kreirati poslovni PayPal korisnički račun za koji su potrebne dodatne provjere, a za to vrijeme nećete biti u mogućnosti prodavati, a samim time i generirati prihod.

Također je naglasio kako većina problema neće izlaziti na vidjelo ukoliko zaradite manje od 2 tisuće eura. Čim pređete taj iznos i pokušate prebaciti sredstva s PayPal računa na bankovni račun, PayPal će vas blokirati i krenuti u provjeru vašeg poslovanja. Ukoliko postoji sumnja s njihove strane da su kršeni uvjeti poslovanja, blokirati će se korisnički račun.

Zakon o platnom prometu

Drugi dio predavanja odnosio se na novitete u platnom prometu s inozemstvom koji stupaju na snagu s novim Zakonom o platnom prometu 1. siječnja 2011. godine. Najveće promjene doživjele su odredbe o gotovinskom plaćanju i naplati u stranoj valuti. Ograničenje za naplatu gotovinom iznosi 25 tisuća eura (ili protuvrijednost u drugoj valuti) dok je plaćanje ograničeno na 3 tisuće eura (ili protuvrijednost u drugoj valuti).

Ivica Milčić iz RIF-a, održao je drugo predavanje... (Snimio Stevica Kuharski)

Kod naplate vrijedi i ograničenje od 15 tisuća eura (105 tisuća kuna) na kojem se uključuju devizni i porezni inspektorat koji provjeravaju porijeklo novca. U domaćem platnom prometu dolazi do povećanja ograničenja plaćanja gotovinom na već spomenutih 105 tisuća kuna. Naime, do 31 prosinca 2010. godine na snazi je ograničenje gotovinskog plaćanja između dviju pravnih osoba (trgovačkih društava) ili između pravne osobe ili osobe koja obavlja samostalnu djelatnost od 5 tisuća kuna.

Od 1. siječnja svi računi rezidenata Republike Hrvatske (fizičkih osoba s prijavljenim boravištem u RH i pravnih osoba sa sjedištem na teritoriju RH) postaju multivalutni, što će djelomično olakšati poslovanje. I dalje na snazi ostaju IBAN računi za plaćanje i naplatu iz inozemstva.

Do 31. prosinca ove godine nije dozvoljeno otvaranje bankovnih računa izvan teritorija Republike Hrvatske, a od Nove godine to će biti dozvoljeno i fizičkim i pravnim osobama. Iako ste to mogli učiniti i prije, kršili ste Zakon.

Praksa

Sve novosti koje nam dolaze omogućiti će lakše i jednostavnije poslovanje stranim bankama i tvrtkama koje se bave plaćanjem i naplatom poput PayPala. Sredstvo plaćanja na teritoriju Republike Hrvatske i dalje ostaje samo kune, tako da nije do kraja razjašnjeno kako će se tretirati transakcije između dva rezidenta RH putem PayPala.

Iako je sve jasno s trgovinske i poduzetničke strane, da bi Zakon bio zadovoljen transakcija mora biti odrađena u kunama. Jedini način da transakcija bude legalna je da PayPal i ostali ponuđači usluga uvedu kune kao sredstvo plaćanja.

Tijek predavanja mogli ste pratiti na Twitteru putem hashtaga #hgkpredavanje. Koliko će navedene promjene utjecati na vaše poslovanje?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Davorin Ruševljan

    Davorin Ruševljan

    17. 12. 2010. u 8:46 am Odgovori

    Nisam bas shvatio kakav korisnički račun su WTFJeans imali otvoren kod PayPal-a pa su ga poslije trebali mijenjati? Koliko razumijem pravila PayPal-a, trebali su od pocetka imati otvoren poslovni račun? Kako su ga otvorili ako im je tvrtka registrirana u RH?

    I konačno, na osnovu čega se tvrdi da će PayPal biti dostupniji hrvatskim poduzetnicima tijekom 2011?

    Inace puno hvala na ovom osvrtu, za nas koji nismo mogli biti prisutni.

  2. Ivan Brezak Brkan

    Ivan Brezak Brkan

    17. 12. 2010. u 9:26 am Odgovori

    @Davorin Imali su poslovni račun, ali su ih zezali, jer su tražili tonu dokaza da je sve poslano, a čak i nakon što su im sve poslali, ovi su im i dalje blokirali račun. Što se tiče Paypala, bit će dostupniji jer je riješena zakonska regulativa koju je ta tvrtka uvijek navodila kao konkretan problem za ulazak na hrvatsko tržište. Zato nije dostupan ili omogućen, ali je napokon legalan 🙂 Ako ne Paypal, onda slični servisi koji jesu dostupni direktno već hrvatskim tvrtkama.

  3. Damir 2

    Damir 2

    17. 12. 2010. u 12:24 pm Odgovori

    evo da se ja javim u svom kritičkom tonu 🙂 Jer ako je sve ok nemam potrebu da se javljam. Moje višegodišnje iskustvo sa PayPalom i nekolicinom stranih kolega je osrednje. Znači daleko od idealnog. A vidim da se taj problem konstantno pojavljuje na forumima, ljudi su prilično nezadovoljni.

    Čime su nezadovoljni? Prvo PayPal je nekako nesiguran, nikad nisi siguran da li će ti se dogoditi ovo što se dogodilo sa ovim WTF projektom. Takvih i sličnih iskustava sam se načitao, još i prije nego je prodan eBayu. Dalje nekako je sve to nespretno, te provjere te ovdje može ondje ne može. U par navrata nikako nisam mogao ući u svoj account jer su nešto spetljali sa passwordima. I na kraju imaju mogućnost da te blokiraju bez nekog naročitog povoda i onda čekaš tjednima da dođeš do svoje love (npr iskustva prodavača na eBay)

    Moje osobno mišljenje je da je taj sistem naprosto nespretan i nedorečen. To što su u njega u početku uložili ogromnu lovu i tako gurali osrednji platni sistem ne znači da je i dobar. Ja mislim da je vrijeme da se pojavi netko kvalitetniji, s tim da bude i financijski podržan. Možda bi se banke trebale udružiti i napraviti takav sistem, dok im netko drugi ne otme sav kolač. Bar bi sve skupa bilo ozbiljnije. Tehnologija je tu, mobiteli su idealan način plaćanja, svakako sigurniji od kartica ili PayPala. Samo treba volje.

  4. Jasmin

    Jasmin

    17. 12. 2010. u 11:38 pm Odgovori

    Po meni je alertpay daleko bilji, a i već godinu dana u Hrvatskoj možemo primati lovu. Ja sam preko njega ove odine digo nekih 20ak tisuća kuna i nikad nije bik+lo nikakvih problema. Samo sam napravio verifikaciju mobom, pa kad sam probio 500$ verifikaciju kartice i to je to.

  5. NuJerz2001

    NuJerz2001

    23. 12. 2010. u 2:06 pm Odgovori

    Da, alertpay i moneybookers, sve to štima kad su u pitanju uplate u Hrvatsku, ali problem kod takvih je što neće baš svako da šalje lovu preko njih. Svi žele samo PayPal. A pogotovo činjenica da usluge kao Moneybookers nepodržava uplate iz USA. Stoga, nema nego čekati PayPal. Ja im poslao upit neki dan, i uvik isto, nemaju nikakav odgovor u vezi dolaska u HR, ma niti okvirno da mi kažu, ništa. Nego mi kažu treba pratiti njihove stranice, pod “worldwide”, i viditi što sve PayPal nudi i HR! Prodavanje magle čini se meni. A btw….super je ovaj članak! 😉

  6. Ante

    Ante

    27. 12. 2010. u 7:43 pm Odgovori

    Koliko se sjećam, on ima kompaniju u Francuskoj ili samo
    tamo živi, ugl. tamo je otvoren account… Nego, jel zna netko
    koliko je vremena od liberalizacije sustava trebalo da Slovenija
    dobije PayPal, valjda bi po tome trebali okvirno
    zaključiti…

  7. Mirko

    Mirko

    30. 12. 2010. u 3:59 pm Odgovori

    Jel to znači da ćemo sada moći primati novac na naše račune preko paypal-a? Meni je to od iznimne važnosti zbog poslovanja u inozemstvu. Nije problem plaćati porez i sve to, mene samo zanima da li će od 1.1.2011 biti moguće primati novac iz inozemstva?

    Hvala.

    • NuJerz2001

      NuJerz2001

      27. 01. 2011. u 10:26 am Odgovori

      Imam ja iskustvo sa PayPal checkoutom, i to od neki dan. Stavio predmet na ebay i prodao se. Ali mi kupac nije mogao uplatiti nikako. Nedozvoljava mu uplatiti novac na moj PayPal račun u Hrvatskoj. Tako da ništa još što se tiče PayPal-a i primanje novaca na virtualni račun! :((((((((

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...