PayPal odgovara: podržavamo internetsku prodaju iz Hrvatske za međunarodno tržište, ali ne i kunu

PayPal odgovara: podržavamo internetsku prodaju iz Hrvatske za međunarodno tržište, ali ne i kunu

PayPal, međunarodni sustav za naplaćivanje sa više od 230 milijuna korisnika širom svijeta odnedavno je dostupan u Hrvatskoj za prodaju putem Interneta. Iako s tehničke strane nudi sve featurese koji vam trebaju, neke Visa kartice ne rade i ne podržavaju kunu. PayPalov regionalni menadžer za srednju i istočnu Europu Przemek Pluta prvi put i samo za Netokraciju odgovara na najčešća pitanja Netokracijinih čitatelja. Nakon toga ćemo se pak pozabaviti plaćanjem poreza pri korištenju PayPala te je li nedostupnost kune problem.

PayPal, međunarodni sustav za naplaćivanje sa više od 230 milijuna korisnika širom svijeta odnedavno je dostupan u Hrvatskoj za prodaju putem Interneta. Iako s tehničke strane nudi sve featurese koji vam trebaju, neke Visa kartice ne rade i ne podržavaju kunu.

PayPalov regionalni menadžer za srednju i istočnu Europu Przemek Pluta prvi put i samo za Netokraciju odgovara na najčešća pitanja Netokracijinih čitatelja. Nakon toga ćemo se pak pozabaviti plaćanjem poreza pri korištenju PayPala te je li nedostupnost kune problem.

Vaših sad već više od 40 komentara o korištenju PayPala za prodaju pokazuje da itekako ima interesa za ovaj sustav naplaćivanja čak i kad morate transfer čekati 30 dana, a Paypal vam uzme još 2.4 do 3.4 posto plus 30 centi od svake prodaje.

Przemek Pluta je Paypalov regionalni menadžer za srednju i istočnu Europu. Regionalno poslovanje vodi iz Varšave u Poljskoj, gdje PayPal ima prvi lokalni tim u istočnoj Europi, a prije toga je radio za eBay kao marketinški menadžer u Berlinu, Londonu i Varšavi. Samo za Netokraciju odgovorio je na nekoliko najbitnijih pitanja čitatelja Netokracije o korištenju PayPala za prodaju kupcima u zemlji i inozemstvu.

Hoće li PayPal uskoro uvesti podršku za hrvatske kune u prodaji i kupnji?

Hrvatski korisnici PayPala zasad mogu slati, primati i povući sredstva sa svojih PayPal profila.  Prihvaćanje uplata i povlačenje sredstava je tek nedavno dodana funkcionalnost koja će, vjerujemo, olakšati hrvatskim građanima poslovanje u svijetu. PayPal zasad podržava 24 valute, ali među njima, na žalost,nije kuna. Znamo da će ovo mnogima ograničiti upotrebu PayPala u Hrvatskoj, ali smatramo da je omogućavanje međunarodnog trgovine za kupce i prodavače ona prava vrijednost PayPala u ovom dijelu Europe.

S kojimVisa karticama radite transfer sredstava prodavača s Paypala na račun nekog građanina ili tvrtke u Hrvatskoj?

Podrška kartica, jedna od dvije metode transfera sredstava trenutačno dostupne za Hrvatsku, radi kao bilo gdje u svijetu. Sve Visine kreditne kartice koje omogućuju internetske transakcije trebale bi raditi s Paypalom, a to vrijedi i za debitne kartice. Banke ipak zadnje odlučuju o funkcioniranju debitnih kartica za internetsko poslovanje, pa će njihova podrška ovisiti od banke do banke.

Hoćete li PayPal i u Srbiji, Bosni i Hercegovini te Makedoniji uskoro biti dostupan za kupovanja i plaćanja putem Interneta?

Da, pokušavamo omogućiti PayPalovu funkcionalnost u drugim zemljama regije što prije, ali ne mogu potvrditi kada će to biti. Svakako nas pratite u daljnjim širenjima.

Kako interpretirati Plutine odgovore? Prema svemu sudeći PayPal je tehnološki omogućio prodaju putem svog servisa u skladu s hrvatskim zakonima kao svojevrsno testiranje. Čini se da ih zasad ne zanimaju porezne i administrativne obaveze hrvatskih tvrtki i građana u poslovanju putem takvog servisa, već se vjerojatno nadaju kako će se situacija iskristalizirati kako sve veći broj korisnika bude koristio prodaju putem PayPala. Što to znači za one koji bi već danas prodali nešto putem PayPala?

Možemo li prodavati PayPalom?

Svakako. Inozemnim kupcima sigurno možete prodavati PayPalom, a vaše (porezne) obaveze prema državi ovisit će o uslugama ili pak proizvodima koje prodajete. Prodaja PayPalom kao načinom naplate ne razlikuje se u poreznim obavezama od bilo kojega drugog tako da bi vam vaš računovođa trebao moći pomoći. Kupca morate pitati je li iz Hrvatske, pa ako jest, dalje ga pitati za podatke bitne za izdavanje računa kao da plaća i na bilo koji drugi način.

PayPal je tehničke strane omogućio prodaju i kupnju iz Hrvatske.

Radi se o zaista preširokoj temi da je obradimo u ovome članku, ali slobodno pitajte za konkretne slučajeve u komentarima pa ćemo pokušati odgovoriti u sljedećem članku o PayPalu.

Kune su bile drugi problem s obzirom da s građanima Republike Hrvatske morate poslovati u kunama.  Prema vrlo malo trenutačno dostupnih informacija čini se da vam kune neće biti problem za prodaju s obzirom na to da se radi o međunarodnom posredniku te da u Hrvatskoj možete plaćati u drugoj valuti, ali morate onda iznos izraziti u paritetu s kunama po aktualnom tečaju. Situacija i dalje nije jasna pa ćemo nastaviti istraživati te pozivamo sve ekonomiste među netokratima da pomognu 🙂 Što mislite o korištenju PayPala u prodaji?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marin Knežević

    Marin Knežević

    17. 03. 2011. u 8:35 am Odgovori

    “Prema vrlo malo trenutačno dostupnih informacija čini se da vam kune neće biti problem za prodaju s obzirom na to da se radi o međunarodnom posredniku.”

    Znači li to da je i strana banka (koliko ih je uopće domaćih ostalo?) zapravo strani posrednik pa se onda i preko njih može plaćati devizama a ne kunama? Netko će reći: da ali PayPal za razliku od stranih ‘domaćih’ banaka nema predstavništvo u HR. OK, ali to ne može biti kriterij jer bi po tome svi koji nemaju predstavništvo bili privilegirani u odnosu na one koji ga imaju. Dakle… nekako sumnjam.

    Iz kojeg razloga je sličan servis Moneybookers ipak uveo kunu kao valutu i to prije nego su novi zakoni uopće omogućili takvo poslovanje?

    Jedini jasan kriterij za primjenu zakona može biti da li je kupac (a ne ‘posrednik’) HR tvrtka ili građanin, a ako taj kriterij ne vrijedi onda zakona praktično kao ni da nema.

  2. Darko Martić

    Darko Martić

    17. 03. 2011. u 8:44 am Odgovori

    kaže mi jutros teta ZaBankarica (PayPal-Visa):
    “mučilo me to i ponovo sam se raspitala u našoj službi kartičnog te sam dobila odgovor da Zaba još ne radi s internetom ali da je u pripremi radi velikih interesa, čak sam dobila i bliski datum ali ne bi izlazila s tim dok ne budu točno znali reći jer po ovoj informacija nije još donešena odluka.”

    navodno Erste i PBZ kartice rade bez problema…

  3. Darko

    Darko

    17. 03. 2011. u 11:40 am Odgovori

    Mene nije toliko briga za prodaju domaćim kupcima putem PayPala, nego me zanima baš naplata prema kupcima iz inozemstva…
    Ono šta me muči je moram li voditi konta i eventualno plaćati porez ako naplaćujem preko osobnog (ne business) paypal računa?

  4. Davorin Ruševljan

    Davorin Ruševljan

    17. 03. 2011. u 11:48 am Odgovori

    Ok, zna li netko kako nasa tvrtka moze otvoriti racun u USA Banci? Jer koliko vidim to je jedini nacin da tvrtka dodje do zaradjenog? (Za razliku od fizickih osoba koje mogu zaradu povuci na svoju osobnu visa karticu, pa valjda podizati na bankomatu).

    Sto god googlam su neki blago sumnjivi linkovi koji me vode u razne porezne oaze i nekako bih se neugodno osjecao da im moram poslati i fotokopiju novcanice od 10 kuna, a ne pravu 😉

    Daklem da ne duljim ako netko ima za proporuciti jednostavan, pouzdan i legalan nacin za otvoriti racun za nas d.o.o. u pristojnoj USA banci, usrdno se preporucam.

    • Davorin Ruševljan

      Davorin Ruševljan

      17. 03. 2011. u 2:17 pm Odgovori

      Pa, ono ubijte me, ali koliko sam ja citao sto tamo pise pod Hrvatska, novac koji se zaradi moze se primati ili na visa karticu, sto mislim da nije izvedivo ako se radi o nasoj d.o.o. tvrtci, ili na racun u _USA_ banci. Sto ce reci da moj PeroZdero d.o.o. nekako treba otvoriti racun u USA banci da bi dosao do svojih tesko jos ne zaradjenih dolara 🙂

      Ili ima neki nacin kako d.o.o. moze koristiti ovu foru sa visa karticom?

      • Damir Mujić

        Damir Mujić

        17. 03. 2011. u 3:07 pm Odgovori

        Šta misliš kako bi naša porezna reagirala na ideju da želiš otvoriti poslovni račun u inozemstvu, nad kojim oni nemaju nadzor? 😀

        Račun u Americi je za nerezidente ionako gotovo nemoguće otvoriti, ili uz jako puno truda – čitaj putovanje u USA, dobivanje njihovog SSN ili EIN broja, i slično a time si onda i njihov porezni obveznik.

        • Davorin Ruševljan

          Davorin Ruševljan

          17. 03. 2011. u 3:49 pm Odgovori

          Mislim da su moja ocekivanja na tu temu slicna tvojima. Sto ce reci ostaje nam eventualno varijanta sa Visa karticom. Sto ce reci trebala bi mi banka koja za poslovni racun izdaje Visu i jos bi trebalo sljakati da PayPalova uplata preko te Vise sjedne na transakcijski racun od firme. Bilo bi dobro organizirati neki mini eksperiment s relativno malom lovom cisto da se vidi kako to ide.

        • Ante

          Ante

          17. 03. 2011. u 4:38 pm Odgovori

          Zapravo, porezna tu nema baš puno utjecaja, ali ima HNB. Pošto se bližimo EU, HNB je morao liberalizirati sustav i sada je jednostavnije otvoriti račun u inozemnim bankama. Ako možeš u Švicarskoj, onda možeš i u RH…

        • Damir Mujić

          Damir Mujić

          18. 03. 2011. u 7:01 am Odgovori

          Ante, možda nije problem račun u EU što se nas tiče, ali je problem nerezidentu otvoriti račun u USA, a to Paypay traži kao alternativu. Ne znam da li se nešto mijenjalo u zadnje vrijeme, ali kad sam ja gledao prije koju godinu vrlo stroge uvjete nametnuo je njihov Patriot Act jer su na taj način željeli spriječiti pranje love, financiranje terorizma i slično.

    • Damir2

      Damir2

      17. 03. 2011. u 11:23 pm Odgovori

      Hrvatska firma otvori firmu kćer u Delaware Usa i tamo dobije račun. Na prihode ne plaća porez u USA ali bi trebalo prijaviti ovdje u matičnoj firmi prihode ostvarene u inozemstvu. Nije nešto komplicirano ako je promet značajan. Za male prodaje se ne isplati

    • David Kelecic

      David Kelecic

      18. 03. 2011. u 8:44 am Odgovori

      Ako se radi o Hypo kartici tekućeg, onda ne može biti korištena za online plaćanja bilo koje vrste. Hypo nudi MasterCard Refresh koji glasi na ime korisnika, ima CCV kod i može se koristiti za PayPal poslovanje i sl. plaćanja. Na njoj se stavljaju samo kune, ali tokom bilo koje transakcije, ako je potrebno, automatski se vrši konverzija…

  5. Davor

    Davor

    17. 03. 2011. u 4:28 pm Odgovori

    Ja imam visu electron od zabe koja ima cvv, ali mislim da je ovo do politike koju je netko naveo gore, i ja sam poslao mejl zabi sa upitom o tome, i mislim da bi svi koji imaju zabu i zele widrawati pare posalju mejl sa upitom, ako prime poveci broj vidjet ce da im je do interesa.

  6. svebee

    svebee

    17. 03. 2011. u 8:26 pm Odgovori

    Baš sam to htio reći, što je dovoljno onda samo izraziti cifre u eurima i to je to? Tipa prodajem knjigu iz Hrvatske, stavim cijenu u eure i drugi Hrvat to slobodno kupi s PayPalom?

  7. Mario

    Mario

    19. 03. 2011. u 1:02 pm Odgovori

    “Kupca morate pitati je li iz Hrvatske, pa ako jest, dalje ga pitati za podatke bitne za izdavanje računa kao da plaća i na bilo koji drugi način”

    a što sa stranim kupcima? njima ne treba izdavati račun, plaćati porez ?

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      19. 03. 2011. u 2:44 pm Odgovori

      Ne, moraš izdavati strancima račun, ali tebi je su bitne dvije grupe: 1) Hrvati 2) Sve ostale zemlje… Porez će ovisiti o tome kakva ti je usluga – to ćeš morati s računovođom proći i ne ovisi o tome koristiš li PayPal 🙂

  8. Njave

    Njave

    22. 03. 2011. u 2:02 am Odgovori

    Mene sad zanima par stvari! Primjerice planiram koristiti PayPal da mi kolega iz strane zemlje salje odredeni iznos za zajednicki projekt kojeg imamo. Jednostavnije je, brze i nema komplikacija sa bankama, wire transferom i slicno. Dali je sada potrebno na te transakcije koje zavrse na recimo mojoj kartici platiti porez i kako se to obavlja? Kako ce se znati koja je transakcija napravljena za sta tocno, kada PayPal salje sve novce odredeni datum na VISA karticu? Nevjerujem da ce se svaka transakcija slati posebno, nego ce available balance poslati odjednom.

  9. Marin

    Marin

    29. 03. 2011. u 7:05 pm Odgovori

    Da li mi netko može detaljnije objesniti primanje uplata preko Pay Pala na moj tekući račun preko debitne kartice.Mene prvenstveno zanima primanje uplata avansa za rezervacije gostiju koji će mi boraviti ovo ljeto u apartanima.Do sada su gosti trebali ići u banku u uplaćivati na moj devizni račun avans kao potvrdu rezervacije i plćati dosta visoke naknade.Da li preko Pay pala znači da će oni moći to sada obaviti preko svog računala direktno na moj računovdje u banci? Da li trebam na svoje web stanice apartmana staviti neki link Pay pala ili slično? Unaprijed zahvaljujem na odgovorima

  10. zgp

    zgp

    02. 04. 2011. u 4:39 pm Odgovori

    @Njave
    Nisam baš stručnjak, ali rekao bih da sve prihode koje ostvariš u protekloj godini moraš početkom godine prijaviti na poreznu. Najbolje ti je pitati knjigovođu. Možeš se naravno praviti blesav i ništa ne prijaviti, ali ja ne bih riskirao. Dakle kad tu zaradiš, firma ti automatski plaća porez za tebe, a ovo što ti pričaš je prihod od samostalnog rada što je također oporezivno kao i svi drugi prihodi. Pretpostavljam da porezna ima uvid u sve Paypal transakcije, jer kada ne bi imala svatko bi mogao varati. Za što je transakcija obavljena sigurno piše ako se radi od transferu novca sa Business računa na tvoj privatni. Ukoliko se radi od transferu s nečijeg privatnog na tvoj privatni onda bi se valjda mogao prošvercati, ali tada ona druga osoba mora platiti porez za ukupni iznos novca koji dobije, znači porez na svoj i tvoj dio.

  11. Danko M.

    Danko M.

    04. 04. 2011. u 12:18 pm Odgovori

    Ima li kakvih novosti u vezi prodaje hrvatskog proizvoda hrvatskom građaninu (u stranoj valuti), recimo kako je to regulirao BUG kroz pretplatu koju je netko ovdje spomenuo?

  12. Amigo

    Amigo

    11. 04. 2011. u 12:37 pm Odgovori

    Mislim da oni koji se nadaju da mogu nešto prodat na Ebayu to zasada zaborave jer jednostavno nismo konkurentni.

    Obavezno i za firme i obične građane:

    Roba vrijednosti 100 kn
    Slanje poštom u USA 1 kg 172 kune
    Usluga špeditera nije ispod 100 kuna.(PO ZAKONU STE OBAVEZNI PRILOŽITI IZVOZNI JCD)

    Aj konkurirajte kinezima koji su ove barijere potpuno riješili.

  13. Marko Dugonjić

    Marko Dugonjić

    14. 04. 2011. u 5:23 pm Odgovori

    Raspitao sam se u Zagrebačkoj, RBA, Erste i PBZ-u za debitne Visa poslovne kartice za primanje sredstava iz inozemstva i *nitko to ne nudi* (upiti su išli do pravne službe koja je provjeravala ugovore sa PayPalom).

    Primanje na privatne Vise je možda moguće, ali to nisam provjeravao, jer se takve transakcije ne mogu knjižiti kroz poslovne knjige.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Ecommerce

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.