Veteran "Infastructure as Code" prakse dolazi u Zagreb: Isporuka koda važnija je od programiranja!

Veteran “Infastructure as Code” prakse dolazi u Zagreb: Isporuka koda važnija je od programiranja!

S više od 10 godina iskustva u niši, Paul Stack itekako zna o čemu priča kad priča o "Infrastructure as Codeu". Bio je dio tima koji je stvarao Terraform, a u Zagreb dolazi predstaviti novi proizvod na kojem radi, Pulumi, koji nudi - odlično developersko iskustvo.

Zamislite da cloud infrastrukturom možete upravljati kao da programirate, u kodu; a zamislite da to možete raditi bez učenja novog jezika koji se koristi samo za to, već koristeći dobro poznati jezik kojim programirate? Ovo prvo je sve češća praksa zvana Infrastructure as Code koja programerima olakšava uključenost u upravljanje infrastrukturom i sudjelovanje u isporuci koda, a drugo omogućava jedan od novijih alata u tom području, Pulumi.

Paul Stack, Engineering Manager iz Pulumija, iza kojeg je 10 godina stjecanja iskustva u niši Infrastructure as Code – dio toga i u razvoju jednog od najpoznatijih alata, Terraforma, u petak, 6. svibnja stiže u Zagreb (točnije, u Brezovicu) kako bi hrvatskim developerima, sistemcima i devopsašima pokazao kako uz pomoć tog alata kreirati infrastrukuturu u Microsoft Azure okolini i deployati aplikacije na tu infrastrukturu.

“Dok ga se ne isporuči u produkciju, kod ne donosi vrijednost”

Kao strastveni zagovornik dobrih DevOps praksi poput kontinuirane integracije i kontinuirane isporuke (CI/CD), Paul smatra da je pouzdana isporuka softvera važnija od programiranja:

Dok ga se ne isporuči korisniku, kod je samo kod. Kao developeri se možemo truditi da bude što uredniji ili jednostavniji, ali dok ga ne isporučimo u produkciju, nismo korisnicima proizveli nikakvu vrijednost.

Ali, ako uspostavimo dobre mehanizme isporuke, to znači da nove mogućnosti koje razvijamo ili popravke bugova možemo brže dopremiti do korisnika. To stvara vrijednost i povrat uloženog truda se vrlo brzo osjeti.

Sa svojih više od 10 godina iskustva u branši, Paul je iz prve ruke doživio revoluciju koju je među programere i sistemce – i sve između, donijela pojava DevOpsa. Spajanje razvoja i isporuke donijelo je upravo ono što Paul zagovara – bržu i lakšu isporuku vrijednosti korisnicima.

DevOps jest promijenio svijet developerima, ali Paul smatra da je to bio samo početak:

DevOps je svakako pokosio industriju, ali tek smo na početku otkrivanja svih potencijala takvog načina rada. Iz faze komunikacije developera i sistemaca došli smo u fazu alata. Razvija se bogat ekosustav alata koji kompanijama pomažu da bolje i brže isporučuju.

Kako DevOps ulazi u sve više polja razvoja softvera, dolazi i dolazit će sve više alata. Već vidimo kako se razvija DevSecOps, predviđam i u tom segmentu razvoj sve više alata koji će timovima olakšavati posao.

Novi DevOps alati donose bolje developersko iskustvo

Na meetupu Cloudless Zagreb koji se 6. svibnja održava u Brezovici Paul će, uz roštilj i pivo, domaćim devopsašima predstaviti jedan od takvih alata, Pulumi. Njegova glavna prednost, objašnjava Paul, odlično je developersko iskustvo, a upravo jednostavnost korištenja je ono što DevOps alati nove generacije nude backend developerima izmučenima od dodavanja stalno novih alata i procesa posljednjih godina:

Uz Pulumi developeri infrastrukturom ne samo da upravljaju kroz kod, nego to mogu raditi koristeći programske jezike, primjerice Python, TypeScript, JavaScript, Go ili .NET.

To znači bolje i brže testiranje i refaktoriranje koda jer infrastruktura se mora prilagođavati jednako kao što se kod prilagođava. Developeri žele moći brže eksperimentirati i brže ići naprijed, a upravo alati nove generacije, poput Pulumija, to omogućavaju.

Kako točno Pulumi devopsašima olakšava život te kako ga koristiti u praksi uz Microsoft Azure Paul će na cjelodnevnom meetupu pokazati u 5 radionica, a između bavljenja infrastrukturom i kodom moći će se i okrijepiti. Odnosno, kako to opisuje organizator Ivan Čuljak:

Tema je Infrastructure as Code koristeći Pulumi, a kako je konfica organizirana u sklopu Global Azure evenata, fokus je na Azureu, no koncepti su primjenjivi na bilo koji cloud.

Ideja iza eventa je da se podružimo nakon dvije čudne godine pa zato i imamo lokaciju izvan grada, sa svježim zrakom, puno zelenila i tonom mesa.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.