Parkovi Hrvatske objedinili informacije i rute u mobilnoj aplikaciji, dostupnoj i ‘offline’

Parkovi Hrvatske objedinili informacije i rute u mobilnoj aplikaciji, dostupnoj i ‘offline’

Danas je predstavljena nova mobilna aplikacija koja na jednome mjestu objedinjuje podatke o svim nacionalnim parkovima i parkovima prirode u Hrvatskoj, a po prvi puta koristi i bluetooth tehnologiju na otvorenim prostorima. Netokracija je među prvima "škicnula" aplikaciju i provjerila što sve nudi.

Svi nacionalni parkovi i parkovi prirode Hrvatske na jednome mjestu u vašem mobilnom uređaju.
Svi nacionalni parkovi i parkovi prirode Hrvatske na jednome mjestu na vašem mobilnom uređaju.

Danas je službeno predstavljena mobilna aplikacija Parkovi Hrvatske, razvijena u suradnji Ministarstva zaštite okoliša i energetike te projekta PARCS unutar Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP). Riječ je o interaktivnom vodiču koji na jednome mjestu objedinjuje informacije o 8 nacionalnih parkova i 11 parkova prirode u Hrvatskoj. Aplikacija je integrirana s ranije pokrenutim portalom kojim su institucionalno objedinjene različite funkcije nacionalnih parkova i parkova prirode, uključujući i pravne poslove, financije, a u konačnici i marketing.

Najveća prednost aplikacije za posjetitelje je u tome što je dovoljno samo jednom instalirati aplikaciju i tu istu možete “ponijeti” u svom mobilnom uređaju i istraživati prirodne ljepote Hrvatske bez obzira na to nalazite li se u Lonjskome polju, Kopačkom ritu ili na Brijunima ili Mljetu.

Pregledna karta s više od 1000 ucrtanih staza

Uz osnovne informacije o specifičnostima parkova, aplikacija nudi pregled novosti i događanja te informacije o mogućnostima dolaska do parkova. Tu je i detaljan cjenik, a ulaznice se mogu kupiti unaprijed, putem web shopa.

Najvažniji dio aplikacije koji ćete i najviše koristiti je interaktivna karta s više od 1000 ucrtanih staza, oko 280 atrakcija i gotovo 900 aktivnosti u parkovima. Zahvaljujući tome što možete sami izabrati usluge i aktivnosti koje vas zanimaju, kao što su vožnja brodom, ronjenje i škola u prirodi, mjesta je veoma lako pretraživati, a ostali smo iznenađeni i brzinom učitavanja podataka. Kako to izgleda kada se uistinu nalazite na Papuku ili Sjevernom Velebitu, još nismo stigli provjeriti, no da bi sve trebalo funkcionirati bez problema, obećava dostupnost podacima i u izvanmrežnom načinu rada.

Na interaktivnoj karti možete pretraživati biciklističke i poučne stazi, tražiti atrakcije.
Na interaktivnoj karti možete pretraživati biciklističke i poučne stazi, tražiti atrakcije, odmarališta i restorane.

Gotovo 400 beacon prijenosnika u parkovima

Također, Parkovi Hrvatske su prva mobilna aplikacija u Hrvatskoj koja koristi najnoviju beacon tehnologiju. Na taj način, uz pomoć bežične razmjene podataka, posjetitelji mogu kroz aplikaciju pratiti mjesta koja su posjetili te pronaći zanimljive lokacije i atrakcije u blizini.

Valentina Futač, voditeljica UNDP-ovog projekta PARCS, objašnjava:

Aplikacija putem gotovo 400 beacon prijenosnika posjetiteljima omogućava unaprijeđen doživljaj boravka u parkovima jer ih obavještava kad se nađu u blizini neke zanimljive lokacije ili atrakcije, bilo da je riječ o prirodnim i kulturnim znamenitostima, aktivnostima ili rutama dostupnima u svakom pojedinom parku.

Jedinstveni vizualni identitet parkova

Treba naglasiti i to da je cijelim projektom hrvatskim parkovima dat jedinstveni vizualni identitet koji će ih učiniti prepoznatljivima među domaćim, ali i među stranim posjetiteljima.

Dok je za dizajn portala zaslužan FatDUX, a za razvoj aplikacije Therapy Box Limited, vizualni identitet potpisuje Studio Šesnić&Turković. Kako je rađen vizualni identitet parkova, na zanimljiv način prikazuje video:

Mobilna aplikacija Parkovi Hrvatske besplatno je dostupna za pametne telefone i tablete na operacijskim sustavima iOS i Android, na hrvatskom i engleskom jeziku.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.