Prvi dan konferencije How to Web, koja se ovih dana održava u Bukureštu, ugostio je i panel koji je moderirao Netokracijin Ivan Brezak Brkan. Tema diskusije bila je kako da startupi privuku pažnju investitora i na kraju dana obezbede investiciju. Svoja mišljenja sa publikom su podelili Daniel Lynch (Managing Partner, 3TS Capital), Rokas Tamošiūnas (Co-founder StartupHighway), Sitar Teli (Managing Partner, Connect Ventures) i Jens Lapinski (Managing Director, Techstars)
Otvorivši panel pitanjem da li zaista svaki startup treba finansiranje i u kojoj meri, Ivan je reč prepustio Danielu koji dolazi iz jednog od najvećih Series A fondova u Rumuniji. Lynch je izjavio da njihov fond nikada ne ulaže u istraživanje i razvoj, već da od kompanija traže MVP (Minimum Viable Product) ili gotov proizvod. Oni takođe zahtevaju od osnivača da imaju jasan plan kako će plasirati proizvod na tržište i koja je njihova ciljna grupa. 3TS Capital svojim resursima može da pomogne veliki broj perspektivnih projekata – bilo to u vidu finansija, ili ljudi koje će dovesti na upravljačke pozicije, a koji bi rast kompanije u ranoj fazi dodatno ubrzali.
Sitar ističe da ne treba svim startupima investicija, te savetuje da kapital uzimaju samo oni koji žele da ostvare zaista veliki rast za kratko vreme.
Ukoliko ste prethodne godine ostvarili prihod od milion evra, a ovde godine od dve, to i nije veliki rast kada sagledate stvari sa perspektive investitora. Dovoljno velika i pre svega pametna investicija može vam pomoći da taj prihod naredne godine bude i preko 100 miliona evra.

Teli isto tako navodi da bootstrappovanje nije loš model za one kojima prija organski rast, te da se veliki broj kompanija sa prostora Balkana upravo vodi ovom ideologijom. Lynch pak insistira na tome da se startupi kojima ne treba veća investicija od 5 miliona okreću anđeoskim investitorima i seed fondovima. “Venture capital fondovi su ti kojima se okrećemo kada nam je za uspeh potrebna znatno veća investicija”, ističe on.
Vlasnička struktura kao bitan faktor za dalja ulaganja
Jens Lapinski, direktor jednog od napoznatijih akceleratora Techstars, izjavio je na panelu da startupi moraju biti oprezni kada je vlasnička struktura u pitanju. Zbog neiskustva osnivači često dele udeo u svojoj kompaniju u zamenu za mentoriranje, a kada se susretnu sa takvim slučajem, investitori ili nastoje da reše taj problem, ili gledaju da zaobiđu takve startupu. Poslovica “previše babica kilavo dete” možda i najbolje opisuje ovakav scenario, stoga je važno donositi pametne odluke od samog osnivanja kompanije.

Sitar se slaže za Jensovim tvrdnjama, te dodaje da venture kapitalisti dosta pažnje posvećuju infrastrukturi same kompanije, ispituju kako je građena i kako bi njena struktura mogla da izgleda kroz 1, 2, 5 godina. Rokas Tamošiūnas iz akceleratora StartupHighway ističe da prevelik odbor može dovesti do raskola u kompaniji, a kada takve situacije nastupe, postavlja se pitanje – koliko verujete svojim ko-osnivačima?
Za kraj, Jens i Daniel kažu da se vode određenim pravilima kada je investiranje u pitanju te da izlaženje iz tih okvira ponekad može biti rizično za sam fond. Lynch je otkrio da proces pregovora ponekad ume da liči na kupovinu tepiha na turskom bazaru: “Počnete sa jednom cifrom, i na kraju završite na nekoj sasvim drugoj”.

Teli zaključuje da je pak najbolji način da privučete investitore tako što ćete raditi zaista atraktivnom proizvodu i da stvoriti veliki medijski buzz. U ranoj fazi vaše kompanije može vam se desiti da dobijete nekoliko ponuda, da se investitori otimaju oko vas. U takvim trenutcima najbolje što možete da uradite jeste da razgovarate sa svima i da ne otpisujete fondove u samom startu. Na kraju dana, na vama je da donesete ispravnu odluku.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Koraljko
24. 11. 2014. u 3:28 pm
Ala je onaj lik izvalio, kaže dobra je investicija sa 1 milijun prve godine na 100 milijuna zarade druge. Pa to nisu imali ni FB ni Twitter zajedno.
Svašta