Iako najčešće pišemo o crowdfundingu u Hrvatskoj, ovaj put nam jedna zanimljiva Indiegogo kampanja dolazi iz susjedstva. Radi se o kampanji za pametni privjesak Rubico mlade mostarske tvrtke Amplius Electronics te je ujedno riječ o prvoj hardverskoj kampanji na području Hercegovine, koja je do sada prikupila 33% traženih sredstava, a kampanja traje do 8. kolovoza.
Mlada tvrtka Amplius Electronics, koju su osnovali Marin Bevanda, Luka Vučina i Robert Rozić, studenti računarstva na Fakultetu strojarstva i računarstva u Mostaru, ovih je dana pokrenula crowdfunding kampanju za svoj pametni privjesak Rubico. Treba istaknuti kako je riječ o prvoj hardverskoj crowdfunding kampanji koja dolazi iz Hercegovine, a cilj joj je prikupiti 30 tisuća dolara za izradu pametnog privjeska – u trenutku pisanja teksta, dosegnuta je trećina iznosa.
Sredstva su namijenjena za dovršetak proizvodnih alata, pokretanje proizvodnje te lansiranje proizvoda za međunarodno tržište. Od ideje do finalne verzije, uz mnogo znanja i energije, trebale su im dvije godine.
Među mentorima projekta su Marko Zeljko is SPARK poslovnog parka , Ladislav Jurić iz Baggizma čija se druga crowdfunding kampanja upravo privodi kraju te Ivan Jelušić, poznat po pametnoj utičnici u:Plug, iz tvrtke Reaktor Innovation Group, s kojom je Amplius sklopio partnerstvo i dogovorio buduće projekte.
Kako funkcionira Rubico?
Pametni privjesak služi kao power bank, odnosno punjač za mobitel, ima memoriju kao USB te NFC tag koji se može upotrijebiti za više funkcija. Uz sam proizvod dolazi i mobilna aplikacija koja korisniku omogućava prijenos podataka s mobilnog uređaja na pametni privjesak, praćenje stanja o količini slobodne memorije na privjesku, kao i mogućnost snimanja video uradaka i fotografija direktnom pohranom na privjesak. Proizvod je namijenjen svim korisnicima smartphonea. Luka Vučina iz Amplius Electronicsa ističe:
Od konkurencije se izdvajamo najviše po tome što nudimo hardversku i softversku komponentu, tj. da privjesak komunicira s aplikacijom. Aplikacija omogućava neke stvari što konkurencija ne posjeduje kao direct shooting.
Dodaje da je tim zadovoljan kampanjom koja je u tjedan dana došla do 33% traženog iznosa.
Trebamo podršku zajednice da nas podrži, podijeli našu priču i da naš proizvod ugleda svijetlo dana. 😉
Ako sve prođe kako je zamišljeno, masovna proizvodnja Rubica trebala bi krenuti krajem 2017. godine, dok su prve isporuke za kupce planirane krajem listopada. Kampanju je moguće podržati već s iznosom od 3,5 dolara, dok za 35 dolara možete biti među prvim kupcima pametnog privjeska.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mike
12. 07. 2017. u 1:06 pm
Samo malo doradjeni RawPower FileHub, koji ima i svoju aplikaciju. Lijep pokusaj. A kod kineza svega ima, samo Yandex ili Baidu podesiti za to govorno podrucje (ne Google, na njemu nema nista korisno), prevod (ko ne zna). Naci cete svasta. Tvrdim da (mozda to i matematika ili biologija, genetika moze dokazati) da se broj ljudi na zemlji, poklapa sa brojem korisnih neuronskih veza u mozgu. Sto znaci, ne postoji nesto, da to neko – kao individua, nije skontao takodje. Evo primjer. Djeca iz Hrasnice (Sarajevo), skontala zubarski alat koja sliku prebacuje na ekran. I dobili nagradu za to. E to isto, kinezi prave, bezicno, i za 30-40 USD.