Otvorena vlada: Na gov.hr vizualizacija provedbe aktivnosti

Od sada na web stranici Vlade transparentno o napretku transparentnosti Vlade

Jeste li čuli za akcijski plan Partnerstva za otvorenu vlast? Nažalost, ako niste direktno zainteresirani za temu otvorene vlade, mala je vjerojatnost da jeste, ali riječ je o provedbi niza mjera vezanih uz pristup informacijama, sudjelovanju javnosti u oblikovanju javnih politika, informacijskim tehnologijama, javnosti podataka o imovini službenika, financiranju stranaka... Kako provedba tih mjera napreduje od sada se može jasno vidjeti na Vladinim stranicama, gov.hr.

Grafika: Vlada Republike Hrvatske
Grafika: Vlada Republike Hrvatske

Jučer je postavljena vizualizacija napretka svih aktivnosti na stranici otvorenavlada.gov.hr (GitHub), gdje se sada jasno može vidjeti što je potrebno napraviti, što je u tijeku te što je do sada učinjeno. Ne samo to – statusi su označeni bojama pa su tako jasno vidimo, primjerice, što je provedeno (zeleno), što kasni (crveno), što još nije započeto (sivo), a za svaku aktivnost naznačeno je tko je njen nositelj (uz ime i prezime te e-mail odgovorne osobe), sunositelj, o kojoj se mjeri radi te više informacija.

Ovakve informacije inače dobivamo u izvješćima, a ako usporedite PDF dokument s vizualizacijom, postaje zorno jasno zašto su nam projekti poput data.gov.hr te oni koji se temelje na tamo dostupnim podatcima potrebni.

Direktna korist od transparentnosti

akcijski plan

Kako je istaknuto na samoj stranici Vlade, transparentnost vlasti omogućava građanima u demokracijama da nadziru rad vlasti te ima preventivan učinak na suzbijanje korupcije i drugih zlouporaba. Otvorena i transparentna vlada omogućava razmjenu informacija, što pomaže stvaranju novog znanja te društvenog i ekonomskog napretka.

Sam akcijski plan za razdoblje od 2014. do 2016. godine, čija se provedba na ovaj način jasno nadzire, usvojen je na sjednici Vlade Republike Hrvatske 10. srpnja 2014. godine. Kako je Hrvatska pristupila inicijativi Partnerstvo za otvorenu vlast (POV), morala se napraviti samoprocjena o provedbi spomenutog plana, koja se dostavila Upravnom odboru POV-a. Potom se gore spomenuto izvješće dostavilo na neovisnu procjenu međunarodnom ekspertnom panelu te učinilo dostupnim svim državama sudionicama inicijative te zainteresiranoj globalnoj javnosti.

Građani, hoćete li se uključiti?

Pored svake aktivnosti jasno je vidljivo u kojoj je fazi, tko je nositelj, više informacija...
Pored svake aktivnosti jasno je vidljivo u kojoj je fazi, tko je nositelj, više informacija…

Da bi izvješće i daljnji napredak provedbe bilo što bliže građanima, udrugama, stručnjacima i drugima koji su zainteresirani, odlučio se napraviti prikaz na ovaj način. Podatci će se ažurirati kvartalno, a sadržavat će samoprocjenu nositelja aktivnosti.

No, da ne bi bila riječ samo o samoprocjeni, Vlada Republike Hrvatske osnovala je Savjet Inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast kao tijelo koje sačinjavaju predstavnici vladinog i nevladinog sektora. Trenutno se sastoji 24 člana, predstavnika državnih, lokalnih i regionalnih vlasti, organizacija civilnog društva, akademske zajednice i medija, koji su zaduženi za koordinaciju, izradu i nadgledanje provedbe samog plana.

Ovo bi mogao biti značajan korak prema što većoj transparentnosti rada Vlade, a nadamo se da će što više njenih aktivnosti dobiti ovakvu vizualizaciju te da će to potaknuti više građana da promotre aktivnosti koje su njima zanimljive, prate kako napreduju te se aktivno uključe. Upravo su to dvije komponente koje su bitne u cijeloj priči – i transparentnost vlade i participacija građana.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Novost

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.