Jeste li čuli za akcijski plan Partnerstva za otvorenu vlast? Nažalost, ako niste direktno zainteresirani za temu otvorene vlade, mala je vjerojatnost da jeste, ali riječ je o provedbi niza mjera vezanih uz pristup informacijama, sudjelovanju javnosti u oblikovanju javnih politika, informacijskim tehnologijama, javnosti podataka o imovini službenika, financiranju stranaka... Kako provedba tih mjera napreduje od sada se može jasno vidjeti na Vladinim stranicama, gov.hr.

Jučer je postavljena vizualizacija napretka svih aktivnosti na stranici otvorenavlada.gov.hr (GitHub), gdje se sada jasno može vidjeti što je potrebno napraviti, što je u tijeku te što je do sada učinjeno. Ne samo to – statusi su označeni bojama pa su tako jasno vidimo, primjerice, što je provedeno (zeleno), što kasni (crveno), što još nije započeto (sivo), a za svaku aktivnost naznačeno je tko je njen nositelj (uz ime i prezime te e-mail odgovorne osobe), sunositelj, o kojoj se mjeri radi te više informacija.
Ovakve informacije inače dobivamo u izvješćima, a ako usporedite PDF dokument s vizualizacijom, postaje zorno jasno zašto su nam projekti poput data.gov.hr te oni koji se temelje na tamo dostupnim podatcima potrebni.
Direktna korist od transparentnosti
Kako je istaknuto na samoj stranici Vlade, transparentnost vlasti omogućava građanima u demokracijama da nadziru rad vlasti te ima preventivan učinak na suzbijanje korupcije i drugih zlouporaba. Otvorena i transparentna vlada omogućava razmjenu informacija, što pomaže stvaranju novog znanja te društvenog i ekonomskog napretka.
Sam akcijski plan za razdoblje od 2014. do 2016. godine, čija se provedba na ovaj način jasno nadzire, usvojen je na sjednici Vlade Republike Hrvatske 10. srpnja 2014. godine. Kako je Hrvatska pristupila inicijativi Partnerstvo za otvorenu vlast (POV), morala se napraviti samoprocjena o provedbi spomenutog plana, koja se dostavila Upravnom odboru POV-a. Potom se gore spomenuto izvješće dostavilo na neovisnu procjenu međunarodnom ekspertnom panelu te učinilo dostupnim svim državama sudionicama inicijative te zainteresiranoj globalnoj javnosti.
Građani, hoćete li se uključiti?

Da bi izvješće i daljnji napredak provedbe bilo što bliže građanima, udrugama, stručnjacima i drugima koji su zainteresirani, odlučio se napraviti prikaz na ovaj način. Podatci će se ažurirati kvartalno, a sadržavat će samoprocjenu nositelja aktivnosti.
No, da ne bi bila riječ samo o samoprocjeni, Vlada Republike Hrvatske osnovala je Savjet Inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast kao tijelo koje sačinjavaju predstavnici vladinog i nevladinog sektora. Trenutno se sastoji 24 člana, predstavnika državnih, lokalnih i regionalnih vlasti, organizacija civilnog društva, akademske zajednice i medija, koji su zaduženi za koordinaciju, izradu i nadgledanje provedbe samog plana.
Ovo bi mogao biti značajan korak prema što većoj transparentnosti rada Vlade, a nadamo se da će što više njenih aktivnosti dobiti ovakvu vizualizaciju te da će to potaknuti više građana da promotre aktivnosti koje su njima zanimljive, prate kako napreduju te se aktivno uključe. Upravo su to dvije komponente koje su bitne u cijeloj priči – i transparentnost vlade i participacija građana.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.