Otvorena vlada: Na gov.hr vizualizacija provedbe aktivnosti

Od sada na web stranici Vlade transparentno o napretku transparentnosti Vlade

Jeste li čuli za akcijski plan Partnerstva za otvorenu vlast? Nažalost, ako niste direktno zainteresirani za temu otvorene vlade, mala je vjerojatnost da jeste, ali riječ je o provedbi niza mjera vezanih uz pristup informacijama, sudjelovanju javnosti u oblikovanju javnih politika, informacijskim tehnologijama, javnosti podataka o imovini službenika, financiranju stranaka... Kako provedba tih mjera napreduje od sada se može jasno vidjeti na Vladinim stranicama, gov.hr.

Grafika: Vlada Republike Hrvatske
Grafika: Vlada Republike Hrvatske

Jučer je postavljena vizualizacija napretka svih aktivnosti na stranici otvorenavlada.gov.hr (GitHub), gdje se sada jasno može vidjeti što je potrebno napraviti, što je u tijeku te što je do sada učinjeno. Ne samo to – statusi su označeni bojama pa su tako jasno vidimo, primjerice, što je provedeno (zeleno), što kasni (crveno), što još nije započeto (sivo), a za svaku aktivnost naznačeno je tko je njen nositelj (uz ime i prezime te e-mail odgovorne osobe), sunositelj, o kojoj se mjeri radi te više informacija.

Ovakve informacije inače dobivamo u izvješćima, a ako usporedite PDF dokument s vizualizacijom, postaje zorno jasno zašto su nam projekti poput data.gov.hr te oni koji se temelje na tamo dostupnim podatcima potrebni.

Direktna korist od transparentnosti

akcijski plan

Kako je istaknuto na samoj stranici Vlade, transparentnost vlasti omogućava građanima u demokracijama da nadziru rad vlasti te ima preventivan učinak na suzbijanje korupcije i drugih zlouporaba. Otvorena i transparentna vlada omogućava razmjenu informacija, što pomaže stvaranju novog znanja te društvenog i ekonomskog napretka.

Sam akcijski plan za razdoblje od 2014. do 2016. godine, čija se provedba na ovaj način jasno nadzire, usvojen je na sjednici Vlade Republike Hrvatske 10. srpnja 2014. godine. Kako je Hrvatska pristupila inicijativi Partnerstvo za otvorenu vlast (POV), morala se napraviti samoprocjena o provedbi spomenutog plana, koja se dostavila Upravnom odboru POV-a. Potom se gore spomenuto izvješće dostavilo na neovisnu procjenu međunarodnom ekspertnom panelu te učinilo dostupnim svim državama sudionicama inicijative te zainteresiranoj globalnoj javnosti.

Građani, hoćete li se uključiti?

Pored svake aktivnosti jasno je vidljivo u kojoj je fazi, tko je nositelj, više informacija...
Pored svake aktivnosti jasno je vidljivo u kojoj je fazi, tko je nositelj, više informacija…

Da bi izvješće i daljnji napredak provedbe bilo što bliže građanima, udrugama, stručnjacima i drugima koji su zainteresirani, odlučio se napraviti prikaz na ovaj način. Podatci će se ažurirati kvartalno, a sadržavat će samoprocjenu nositelja aktivnosti.

No, da ne bi bila riječ samo o samoprocjeni, Vlada Republike Hrvatske osnovala je Savjet Inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast kao tijelo koje sačinjavaju predstavnici vladinog i nevladinog sektora. Trenutno se sastoji 24 člana, predstavnika državnih, lokalnih i regionalnih vlasti, organizacija civilnog društva, akademske zajednice i medija, koji su zaduženi za koordinaciju, izradu i nadgledanje provedbe samog plana.

Ovo bi mogao biti značajan korak prema što većoj transparentnosti rada Vlade, a nadamo se da će što više njenih aktivnosti dobiti ovakvu vizualizaciju te da će to potaknuti više građana da promotre aktivnosti koje su njima zanimljive, prate kako napreduju te se aktivno uključe. Upravo su to dvije komponente koje su bitne u cijeloj priči – i transparentnost vlade i participacija građana.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Analiza

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.