
Osijek Software City: Izvoz softvera u Osječko-baranjskoj županiji u tri godine porastao za 460%!
Prema financijskim pokazateljima poslovanja tvrtki Osječko-baranjske županije, koje se bave izvozom softvera, u protekle je tri godine izvoz porastao za čak 460 posto!
Kako je za stranicu Software City naveo Tomislav Bilić, vlasnik i direktor tvrtke Inchoo, 2012. godina bila je vrlo uzbudljiva na tamošnjoj softverskoj sceni, jer su se dogodile brojne aktivnosti – osnovalo se sedam novih tvrtki (isključujući obrte), a i podružnice su se osnažile. No, Bilić ne analizira samo proteklu godinu, nego četiri godine projekta, te ne skriva zadovoljstvo rezultatima:
Iako ćemo podatke za 2012. morati pričekati do kraja svibnja, iskreno vjerujem da će se ovaj trend nastaviti. Ova tablica sadrži podatke od trgovačkih društava s ograničenom odgovornošću. Na žalost, ovdje nisu iskazani rezultati podružnica (npr. Netgen, NTH, Pet Minuta), obrta i slobodnih zanimanja. Ukoliko bismo i njih uzeli u obzir, rezultati bi bili prilično izraženiji.

Bilić je izdvojio i ključne podatke. Tako se vidi da je 2008. godina bila izrazito teška za softverske tvrtke, a gubitak tog razdoblja je bio 5 milijuna kuna, što dovodi do zatvaranja jednog broja tvrtki. 2009. godina je po broju tvrtki i zaposlenima bila najlošija. Izgubljeno je 27 radnih mjesta, no gubitak razdoblja je bio znatno manji, a konsolidirani financijski rezultat skoro pa dvostruko bolji. Tvrtke su se počele okretati izvozu jer se upravo u tom dijelu vide jedini pozitivni pomaci. 2010. godina je donijela osvježenje jer raste apsolutno sve, no najznačajniji rast je u izvozu koji se utrostručio u odnosu na prethodnu godinu i čini 30% ukupne proizvodnje. 2011. godina je godina nastavka pozitivnog trenda. Vidi se i pomak na neto plaćama, a izvoz sad čini trećinu prihoda (33%).
U ove tri godine tvrtke su se očigledno opredijelile za izvoznu strategiju. Financijski rezultat je porastao za 300% (dok je u Hrvatskoj u istom razdoblju u istom razredu rast bio 121%). Izvoz je porastao za 460%, što je ogroman skok, posebno uzevši u obzir da je u cijeloj Hrvatskoj u ovom razredu izvoz porastao za 64%.
Puno izvješće možete skinuti ovdje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Tomislav Bilić
12. 03. 2013. u 9:00 am
Iako smo svjesni da naš godišnji izvoz softvera u županiji vrijedi kao Ostojićeva livada, jako smo ponosni na njega 😉
Nenad
12. 03. 2013. u 11:27 pm
Sve je to super, samo me ove prosječne plaće bodu u oči koje su u ovom sektoru ipak ispod prosjeka, još kad se pogleda i dobit i prosječan rast prihoda bilo bi tu puno mjesta za rast tih istih plaća.