Osijek Software City: Izvoz softvera u Osječko-baranjskoj županiji u tri godine porastao za 460%!
Osijek Software City

Osijek Software City: Izvoz softvera u Osječko-baranjskoj županiji u tri godine porastao za 460%!

Osijek Software CityPrema financijskim pokazateljima poslovanja tvrtki Osječko-baranjske županije, koje se bave izvozom softvera, u protekle je tri godine izvoz porastao za čak 460 posto!

Kako je za stranicu Software City naveo Tomislav Bilić, vlasnik i direktor tvrtke Inchoo, 2012. godina bila je vrlo uzbudljiva na tamošnjoj softverskoj sceni, jer su se dogodile brojne aktivnosti – osnovalo se sedam novih tvrtki (isključujući obrte), a i podružnice su se osnažile. No, Bilić ne analizira samo proteklu godinu, nego četiri godine projekta, te ne skriva zadovoljstvo rezultatima:

Iako ćemo podatke za 2012. morati pričekati do kraja svibnja, iskreno vjerujem da će se ovaj trend nastaviti. Ova tablica sadrži podatke od trgovačkih društava s ograničenom odgovornošću. Na žalost, ovdje nisu iskazani rezultati podružnica (npr. Netgen, NTH, Pet Minuta), obrta i slobodnih zanimanja. Ukoliko bismo i njih uzeli u obzir, rezultati bi bili prilično izraženiji.

Osijek Software City
Financijski pokazatelji poslovanja tvrtki Osječko-baranjske županije djelatnosti razreda 62 – Računalno programiranje, savjetovanje i djelatnosti povezane s njima (NKD 2007). Izvor: softwarecity.hr

Bilić je izdvojio i ključne podatke. Tako se vidi da je 2008. godina bila izrazito teška za softverske tvrtke, a gubitak tog razdoblja je bio 5 milijuna kuna, što dovodi do zatvaranja jednog broja tvrtki. 2009. godina je po broju tvrtki i zaposlenima bila najlošija. Izgubljeno je 27 radnih mjesta, no gubitak razdoblja je bio znatno manji, a konsolidirani financijski rezultat skoro pa dvostruko bolji. Tvrtke su se počele okretati izvozu jer se upravo u tom dijelu vide jedini pozitivni pomaci. 2010. godina je donijela osvježenje jer raste apsolutno sve, no najznačajniji rast je u izvozu koji se utrostručio u odnosu na prethodnu godinu i čini 30% ukupne proizvodnje. 2011. godina je godina nastavka pozitivnog trenda. Vidi se i pomak na neto plaćama, a izvoz sad čini trećinu prihoda (33%).

U ove tri godine tvrtke su se očigledno opredijelile za izvoznu strategiju. Financijski rezultat je porastao za 300% (dok je u Hrvatskoj u istom razdoblju u istom razredu rast bio 121%). Izvoz je porastao za 460%, što je ogroman skok, posebno uzevši u obzir da je u cijeloj Hrvatskoj u ovom razredu izvoz porastao za 64%.

Puno izvješće možete skinuti ovdje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Nenad

    Nenad

    12. 03. 2013. u 11:27 pm Odgovori

    Sve je to super, samo me ove prosječne plaće bodu u oči koje su u ovom sektoru ipak ispod prosjeka, još kad se pogleda i dobit i prosječan rast prihoda bilo bi tu puno mjesta za rast tih istih plaća.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.