OSCHackathon: Na prvom osječkom hackathonu pobijedili Leptirići, Bugarin i slavonska softverska scena
Jučer se je održao prvi Osječki Hackaton u sklopu projekta Osijek Software City. Deset timova dokazalo je da se u 10 sati aktivnog programiranja može stvoriti funkcionalan program, od igrice, preko online kuharice do novih aplikacija za komunikaciju. Sudionicima je u ugodnom prostoru Old Bridge Puba u Tvrđi bila osigurana hrana i piće, te upoznavanje s potencijalnim kolegama, poslodavcima, klijentima, investitorima...

Jučer se je održao prvi Osječki Hackaton u sklopu projekta Osijek Software City. Deset timova dokazal0 je da se u 10 sati aktivnog programiranja može stvoriti funkcionalan program, od igrice, preko online kuharice do novih aplikacija za komunikaciju. Sudionicima je u ugodnom prostoru Old Bridge Puba u Tvrđi bila osigurana hrana i piće, te upoznavanje s potencijalnim kolegama, poslodavcima, klijentima, investitorima…
Naša suradnica Sanja Vidić već je napisala izvještaj s početka. Prvi je Hackaton bio iznimno uspješan i kvalitetan događaj koji je okupio 30 mladih ljudi zainteresiranih za razvoj softvera. Prvo mjesto na hackathonu su odnijeli upravo Leptirići i Tsvetan Stoychev iz Bugarske.

Bilo mi je zadovoljstvo i čast sudjelovati u žiriranju kreiranih projekata u ime Netokracije s kolegom programerom Danielom Ferencom. Ocjenjivala sam poslovni model i isplativost kreiranih projekata, funkcionalnost i dizajn. Daniel je kao developer sa 17 godina radnog iskustva ocjenjivao kod.

Leptirići u red
Netokracijin tim je najviše dojmila aplikacija tima Leptirići koju nam je predstavio Luka Horvat. Radi se o aplikaciji za “pametnije” generiranje rednih brojeva koja bi klijentima poput banaka ili državnih institucija omogućila pametnije korištenje slobodnog vremena dok čekaju red u banci ili nekoj državnoj instituciji.
Naime, aplikacija komunicira s vašim mobilnim uređajem i centralnim uređajem institucije/tvrtke zbog čega na zaslonu vašeg mobitela možete vidjeti kako se brojevi mijenjanju. Aplikacija vam omogućava i da izaberete broj po želji ako npr. u naredna dva sata imate druge obveze. Osim povećanja vremenske efikasnosti, ova aplikacija bi smanjila gužve i djelatnicima olakšala rad.

Hvale vrijedan projekt je i onaj tima MVP pod nazivom “Cook it” koju bi najlakše opisali kao društvenu mrežu za ljubitelje kuhanja. Ova mreža će vam omogućiti stvaranje, dijeljenje i “lajkanje” recepata. Također, pomoći će vam i u slučaju kada ne znate što bi skuhali od namirnica koje imate u zamrzivaču.

Tim iz Donjeg Miholjca izazvao je mnoge zainteresirane poglede jer su kreirali aplikaciju s kojom možete stvoriti svoje foto filtere od običnih slika trave, kamenčića i kućnih ljubimaca. Na žalost dečki nisu stigli do kraja izvesti aplikaciju ali smo vidjeli demonstraciju određenih funkcija koje su vrlo dobro transformirale fotografije.

ETF frajeri u cijelosti su stvorili vrlo simpatičnu logičku igricu Bearscape sa 6 nivoa, a u 10 sati uspjeli su popuniti i druge opcije unutar igre kao što su “Help” i “Credits” stranice.

Mnogi prisutni posjetitelji poželjeli su imati aplikaciju Tima ZDKa koja omogućava brzo i “bezbolno” lijepljenje vodenih žigova na velike količine fotografija.
Za pobjednike je dogovoreno razmatranje projekata s predstavnicima mreže hrvatskih poslovnih anđela CRANE (Croatian Business Angel Network), privatnim investitorima zainteresiranima za ulaganja u inovativne projekte u vrlo ranom stadiju razvoja. No, poslovni će anđeli još jednom razmotriti sve projekte, tako da i ostali kvalitetni projekti konkuriraju za investiciju.

Za kraj mladim sadašnjim i budućim developerima savjetujemo da nastave raditi aktivno između sličnih događaja, te da maksimalno koriste društvene mreže i Internet kako bi svijetu pokazali svoj rad što će im otvoriti vrata u nove životne prilike!

Puno sreće, rada i odličnih rezultata želi vam tim Netokracije!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.