Zaposliti se netom nakon diplome u jednom od najperspektivnijih proizvodnih startupa u Hrvatskoj - a još k tome u pandemiji? Kako su se mladi developeri OptimoRoutea priviknuli na "novo normalno"?
Biti junior u bilo kojoj tvrtki je vrlo zahtjevan posao, od vas se mnogo očekuje, pogotovo u pogledu vidljivog napretka. Dodajmo tome atmosferu tvrtke koja razvija proizvode za tisuće klijenata istovremeno i možete zamisliti kako čitav proces nije nimalo lagan. Ipak, inženjeri tvrtke OptimoRoute, Dorian Ivanković i Dario Babojelić, već pola godine vrlo brzo izlaze na kraj s ovim izazovima.
Na intervjuu s vrhunskim inženjerima
Zanimljivo kako sam o ovome tekstu s OptimoRouteom počeo razgovarati kada su Dorian i Dario praktički tek došli u tvrtku i bili ondje tek nekoliko tjedana. Danas, kada su se već vrlo dobro snašli vrijeme je za otkrivanje najvećih izazova i prednosti šest mjeseci rada u tvrtki i zaposlenju tijekom pandemije.

Dorian mi na početku kaže kako se prvi kontakt s OptimoRouteom dogodio otprilike prije godinu dana, u travnju 2020. godine, a čim je diplomirao i odmorio na ljeto, bacio se na punopravni posao. Impresionirao ga je proces intervjuiranja jer su ga osim zanimljivih i zahtjevnih zadataka, dodatno impresionirali suosnivači OptimoRoutea Frane Šarić i Marin Šarić, za koje kaže da su vrhunski inženjeri čije široko znanje iz računarstva ga je dodatno okrenulo ovoj tvrtki. Dorian:
Gledajući unatrag, tijekom početka pandemije i pisanja diplomskog rada u dilemi što nakon faksa, stvarno nisam očekivao da ću pronaći tako dobar posao ovdje u Zagrebu.
Dorian je diplomirao kao jedan od najboljih studenata svoje generacije. Na godini je po ocjenama bio pri vrhu, a tijekom studija je nagrađen dekanovom nagradom Josip Lončar. Zadnje godine studija proveo je baveći se strojnim učenjem i obradom prirodnog jezika na FER-ovom TakeLabu.
Sličnu je situaciju imao i Dario. I njega je kontaktirao Frane i regrutirao ga u tvrtku, a ističe kako je inicijalni intervju bio zapravo dosta zahtjevan. Ovo se poklapa s načinom rada u OptimoRouteu čiji inženjeri, kako vole istaknuti, ne rade samo jedan posao nego od samih početaka moraju izuzetno mnogo učiti i razvijati se u smjerovima kakvi se ne viđaju često u drugim tvrtkama.
Dotaknuli su se gotovo svake komponente OptimoRoute sustava
Upravo ova širina posla dobra je za mlade developere koji tek pronalaze svoj put na tržištu rada. Dorian kaže kako je svaki inženjer u tvrtki upoznat s gotovo svim komponentama sustava na kojima se radi i često se dogodi da ga “uhvati” zadatak vezan za bilo koji dio poslovanja:
Bilo da je to backend (python), frontend, mobilna (Typescript), optimizacijski algoritam (C++) ili nešto od ostalih stvari, uvijek postoji netko od inženjera tko je jako dobro upoznat s tim dijelom i koji je spreman pomoći. Kroz zadatke na raznim dijelovima sustava naučio sam raditi s raznim tehnologijama s kojima do sada nisam bio upoznat.

Dario kaže kako je u ovih prvih pola godine radio na mnogim različitim zadacima, i gotovo svakoj komponenti koju OptimoRoute razvija:
Dodao sam nekoliko novih opcija u optimizacijski algoritam koji je pisan u C++-u. Kroz rad na mobilnoj aplikaciji naučio sam Typescript i React Native. Najviše sam do sad radio na web aplikaciji u Pythonu i Javascriptu, a naučio sam puno i o bazama podataka gdje sam imao dosta rupa u znanju nakon studija.
Dario je jedan od najboljih natjecateljskih programera svoje generacije. Tijekom studija je već radio u hrvatskim IT firmama Photomath i Gideon Brothers. A nagrađivan je i na velikom broju međunarodnih i državnih natjecanja iz informatike te je u poznatoj online areni Codeforces dostigao rang majstora (Master).
Važan je način razmišljanja, ne programski jezik
Snalažljivost je jedna od možda najvažnijih vještina kod inženjera, ali ujedno i jedna koja se često previdi jer svi govorimo o programskim jezicima ili tehnologijama koje se mnogo lakše nauče nego što se nauči vještina rješavanja problema.
Dario kaže kako za razvoj takvih navika jednostavno morate biti u takvim situacijama, a OptimoRoute ih nudi pregršt. Naravno, kada radite ovako često se dogodi i da zapnete, ali sreća za Daria i druge mlade kolege da u OptimoRouteu rade bivši Googleovi seniori koji imaju odgovore na sva pitanja.
Dorian mi kaže kako danas jedva čeka dobiti izazovne zadatke jer mu oni najbolje pomažu da “očvrsne” kao programer i inženjer. Oba moja sugovornika ističu kako je osjećaj zadovoljstva prilikom ispunjavanja ovakvih zadataka izuzetan i ne bi ga mijenjali.

Onaj osjećaj kad i kao junior doprinosiš
Budući da su oba moja sugovornika u OptimoRoute stigli izravno s fakulteta, Dorian mi kaže kako se s dosta tehnologija koje danas koristi nikada prije nije susreo.
Proces onboardinga tako je bio temeljen na sitnim zadacima na raznim dijelovima sustava, a kada je sve “sjelo”, brzo je počeo pridonositi timu. Dario dodaje kako je za početak bilo ključno zaista mnogo učiti, ali i biti strpljiv. Tehnologije u kojima su počeli raditi u OptimoRouteu, poput Typescripta i Reacta često nisu nešto s čime se susrećete u većem dijelu studija, ali kada imate razvijenu “programerski mozak” nije teško prebaciti se na nešto novo.
Dario i Dorian mi ističu kako su u vrlo kratkom vremenu u OptimoRouteu dobili mnogo šire znanje nego što bi dobili u korporativnom okruženju, ponajviše zbog toga što posao nije vezan za bilo koju specifičnu tehnologiju. Također, Dario pojašnjava da je inženjera u OptimoRouteu mnogo manje nego u velikim tvrtkama pa je njihov doprinos daleko vidljiviji. Sustavi se razvijaju vrlo brzo i dinamično, a Dario i Dorian mi kažu kako zaista osjete da svojim radom poboljšavaju proizvod – što se možda u nekoj tvrtki od 1000 zaposlenika ne bi tako lako dogodilo.
Suosnivač Frane Šarić kaže kako su mladi programeri već nakon nekoliko mjeseci napravili kritične dijelove sustava za prikupljanje fotografija, bilješki i potpisa koji je nedugo nakon toga lansiran, a značajno pojednostavljuje poslovanje klijentima. Frane dodaje:
U prošloj godini gotovo smo se udvostručili tako da nas sad ima oko 30, no nastavljamo širiti inženjerski tim. Tražimo najtalentiranije inženjere da se bave nekim od najizazovnijih problema u informatici, a nudimo im vrhunske plaće, tim uz kojeg će se moći stalno usavršavati i rad na proizvodu koji utječe na rad tisuća tvrtki.
Programerski način razmišljanja i velika želja za učenjem vrlo će vjerojatno od mojih današnjih sugovornika za još pola godine učiniti izuzetno kompetentne inženjere koji će se snaći u bilo kojem programskom jeziku – kao i svi koji prođu kroz “školu” OptimoRoutea.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.