Najnoviji One Laptop per Child biti će tablet dvostruko tanji i jeftiniji od iPhonea?

Najnoviji One Laptop per Child biti će tablet dvostruko tanji i jeftiniji od iPhonea?

Mogućnosti treće generacije OLPC-a pod imenom XO-3 dovoljne su da vam se zamuti pred očima: vodootporan, dvostruko tanji od iPhonea, savitljivog ekrana,... No, hoćemo li ga uskoro vidjeti?

Mogućnosti treće generacije OLPC-a pod imenom XO-3 dovoljne su da vam se zamuti pred očima: vodootporan, dvostruko tanji od iPhonea, savitljivog ekrana dimenzija 8.5×11 inča sa bežičnim napajanjem i potrošnjom energije manjom od jednog vata. Optimistično se predviđa da će XO-3 navedenih specifikacija i minimalističkog dizajna biti pušten u prodaju 2012. godine po cijeni od samo 75 američkih dolara.

One laptop per…ha?

Nicholas Negroponte, idejni začetnik projekta One Laptop per Child, želi djeci diljem svijeta olakšati školovanje pomoću jeftinih i izdržljivih laptopa s malom potrošnjom koja imaju pristup Internetu. No, od 2005. kada je ova neprofitna organizacija počela sa radom, situacija se nije razvijala kako je planirano – XO računala još uvijek koštaju puno više od planiranih 100 dolara pa se siromašne zemlje nisu pomamile za njima kako se očekivalo. Neke od zemalja u koje su isporučeni XO laptopi su Ruanda, Haiti, Etiopija, Mongolija, Kambodža…

XO-ova virtualna tipkovnica (Photo by Engadget)

Jedna od država u kojima također djeluje projekt jest Afganistan gdje u mnogim dijelovima zemlje nema električne mreže. Kako bi­ u tim uvjetima osigurali energiju za XO laptope, proizvođači su osmislili napajanje pomoću pedaliranja.

Rotiranjem pedala stvara se struja potrebna za pokretanje računala, a cijela instalacija izgleda kao hibrid bicikla i starinske šivaće mašine. Zaista domišljata prilagodba uvjetima određenog područja.

OLPC nove generacije za 2012

Tablet za sve i svašta... (Photo by Engadget)

Neostvarivanje svih planova zacrtanih prije pet godina nije obeshrabrilo tvorce projekta. Dapače, oni su si oni postavili još ambicioznije ciljeve koje namjeravaju realizirati do 2012. godine. Laptop kojeg žele vidjeti u rukama školaraca trebao bi umjesto staklenog touchscreena (kakvog ima iPhone) imati djelomično savitljiv plastični ekran koji će prekrivati cijelo naličje računala.

Sučelje veličine A4 papira moći će se rotirati, na njemu će se nalaziti i tipkovnica, a kao što je to slučaj i sa prvom verzijom OLPC-a, XO-1, ekran će biti prilagođen radu u zatvorenim prostorima, ali i na otvorenom. Iz kuta laptopa stršiti će maleni prsten koji će koristiti kao ručka za lakše nošenje, a sa stražnje strane uređaja nalaziti će se i kamera.

XO-3 kao fotoaparat (Photo by Engadget)


Yves Behar
, dizajner koncepta treće generacije XO prijenosnih računala, kako bi izbjegao onečišćenje komponenata računala na mjestima gdje je moguće prodiranje vode i prašine u uređaj, zamislio je XO-3 na bežično napajanje.

Na uređaju neće postojati nikakvi otvori putem kojih bi moglo doći do onečišćenja. Naslanjanje laptopa na podlogu za napajanje trebalo bi biti dovoljno da uređaj ‘posrče’ energiju potrebnu za rad, umjesto da je žično preuzme kroz otvor za utikač.

Ostaje vidjeti otkud će punjač dobivati energiju. Behar je u svijetu uvelike poznat po dizajnu LED svjetala, ekološkog donjeg rublja, kaciga za bicikliste, namještaja, motocikla (onog električnog, naravno) i još mnogočega.

Tek koncept? Na žalost

Hoće li koncept proći? (Photo by Engadget)

Kako bi ova tehnologija doživjela što širu primjenu, struktura XO-3 laptopa biti će dostupna svima, što znači da će je svaki proizvođač hardvera moći iskoristiti u proizvodnji strojeva. Negroponte i Behar  priznaju da se treća generacija OLPC-a nalazi tek u konceptualnoj fazi i da je još uvijek nepoznato što će od planiranog biti zaista ostvareno u zadanom roku. Koliko god privlačno zvučala ideja o XO-3 laptopu, razumno je biti skeptičan.

U  siječnju ove godine u prodaju će biti pušten XO-1.5 po cijeni od 200 dolara kao poboljšana inačica trenutačne verzije XO-1, a tijekom 2011. godine očekuje se XO-1.75. Nakon toga ne slijedi 2.0 već se direktno ide na navedenu XO-3 verziju.

Ako nas naše oči ne varaju, nismo mogli ne primijetiti da se na slici priloženoj uz tekst o novoj generaciji OLPC-a na TreeHuggeru najvjerojatnije nalazi mapa Dalmacije. Da li je zaista tako, pokušajte otkriti sami.

Hoće li sljedeće godine biti proizveden uređaj relativno ambicioznih specifikacija koji će biti prodavan po cijeni od samo 75 dolara? Cilj je plemenit. Nadajmo se da će biti i ostvaren.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivan Szekeres

    Ivan Szekeres

    15. 01. 2010. u 11:06 am Odgovori

    Možda je prva serija OLPC-ova fail, s obzirom da niti cijenom niti performansama nije uspjela opravdati cilj kampanje One Laptop Per Child, no sama inicijativa je hvalevrijedna i iskreno se nadam da će druga serija doista postići željenu cijenu. Kad gledaš OLPC-ove treba voditi računa da su to ipak računala s humanitarnom pozadinom koja bi djeci koja inače nemaju nikakve šanse za informatičko obrazovanje trebala omogućiti prve korake u svijet računala. I da, kolegica je u članku već navela o čemu se radi na slici… 🙂

  2. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    15. 01. 2010. u 3:52 pm Odgovori

    Originalna inicijativa je super, ali smjer u kojem su stvari krenule nikako nije — još jednom preporučujem članak koji sam gore linkao, ima vrlo zanimljivih informacija iz prve ruke.

    Negroponte je sam pričao kako je cijela ideja krenula od toga što su skužili kako MIT svake godine ima tonu suvišnih računala starih svega godinu dana — naime, oni redovno dobivaju najnovije modele od proizvođača, potpuno besplatno, ali ih moraju koristiti i ostaviti stare. I onda su te suvišne podijelili siromašnoj djeci i shvatili kako oni vrlo brzo kuže tehnologiju i sami se educiraju.

    I tu sad nastaje problem. Po mom mišljenju oni su se trebali fokusirati na platformu — operativni sustav i aplikacije — a razvoj hardvera prepustiti onima koji to najbolje rade, a to su veliki proizvođači. Činjenica je da svi mi imamo doma poneko staro računalo koje je sve manje i manje upotrebljivo za naše potrebe, ali je sasvim dovoljno za nezahtjevne aplikacije; možemo samo zamišljati kako onda to izgleda u “prvom svijetu”. Po meni sve što je potrebno jest dostaviti infrastrukturu i tehnologiju mladima u “trećem svijetu”, a oni će se dalje vrlo brzo snaći.

    Međutim, izgleda da je Negroponte malo zaglajzao u očaranost vlastitom veličinom, i kao da mu je cilj dominirati medijima i javnim mnijenjem više nego zaista proširiti informatiziranost među djecom siromašnih zemalja. Možda smo i Ivan i ja u krivu — bilo bi lijepo — ali nekako nisam optimističan.

  3. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    15. 01. 2010. u 3:54 pm Odgovori

    Er, da, promaklo mi je to. Mene su oduševili detalji na toj karti, koji nikako nisu slučajni — prst se nalazi na Šibeniku, žuta zvjezdica predstavlja Gospić… Možda ipak imamo našeg čovjeka na MIT-u i nakon što je Ivan otišao u Cupertino? 😉

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Intervju

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.